HATİPLER “Rumeliyi anlatmak için uzun süre gerekli”

admin

HATİPLER Rumeliyi anlatmak için uzun süre gerekli (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Soydaşlarda dil ve tarih bilincini artırma eğitimi toplantısında konuşan

Yardımcı Doçent Doktor Mustafa Hatipler Balkanların önemine değinerek; “ Bir süre önce Rodoslarda birlikte olduğumuz arkadaşlarımız aramızda kendilerine hoş geldiniz diyorum. Bu tür etkinlikler Balkan ülkeleriyle dostluklarımızı pekiştirir. Ben iki gün süre ile başınızı ağartacağım. Bu programı organize eden Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Edirne Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz ve federasyon yetkilileri benden balkanları anlatmamı istediler. Burada bir sohbet yapmamı talep ettiler.

HATİPLER Rumeliyi anlatmak için uzun süre gerekli (4)

 

 

 

 

 

Balkanları, Rumeli’yi anlatabilmek o kadar kolay değil. Bu herkes için geçerli İkman dağı olarak bilinen dağın eteklerinde igomanlar diye, bir rivayete göre Hazreti İsa’ya inanan, bir söylentiye göre de Hogomil diye tanımlanan bir mezhebe inanan dervişler yaşarmış. Bir gün bu dervişler İncil’de bahsi geçen Burada bahsi Ahmet olarak geçen artık gelmesi muhtemel diye düşündükleri Bizim Peygamberimiz Hazreti Muhammet Mustafa olmak üzere İkman dağı eteklerinde yalın ayak  yola düşerler. Uzun yıl devam eden zorlu bir yolculuğun sonucunda bu Hegomanlar nihayet Medine’ye varırlar.

HATİPLER Rumeliyi anlatmak için uzun süre gerekli (2)

 

 

 

 

 

 

KENDİLERİNİ HAZRETİ ÖMER KARŞILAR   

Yola çıktıkları ile hedefe ulaştıkları zaman arası çok uzundur. Kendilerini o dönemin halifesi olan Hazreti Ömer karşılar. Bu uzun yoldan gelen kafilenin içinden biri Hazreti Ömer’e biz peygamber efendimizi arıyoruz onun için bu yolları aşıp geldik onu nasıl buluruz diye sorar. Hazreti Ömer ‘de Peygamber’in vefat ettiğini kendisinin halife olduğunu gelenleri ağırlamaktan onur duyacağını belirtir. Uzun yolculuktan Balkanlardaki İkman dağı eteklerinden Bosna nehri kıyılarından gelen insanlar Bu haberi alınca boyunlarını büküp ağlamaya başlarlar. Bunun üzerine Hazreti Ömer bu tuhaf ve garip misafirlerin yolda yürümekten kan toplayan ayaklarına bakarak, “belli ki sizler uzun bir yolculuktan gelmişsiniz buyurunuz sizi mescitte misafir edeyim hem orada istirahat edersiniz hem de size orada Peygamber efendimizi anlatayım” diye söyler. Bu higomanlılar peygamber efendimizin mescidini uzun yoldan gelip kan toplayan ayakları ile kirletmek istemedikleri için Hazreti Ömer’in bu teklifini geri çevirirler. Bu kez Ömer kendilerine Sarı mest diye tanımlanan mestler hediye eder. Bunları giyerek mescide girin der.

HATİPLER Rumeliyi anlatmak için uzun süre gerekli (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MESCİDE GİRMEK İSTEMEZLER

Uzun yoldan gelenler Hazreti Ömer’in verdiği hediyeyi çok anlamlı bulduklarını fakat bu hediyelerini kanlı ayaklarına giyemeyeceklerini belirtirler. Bunun üzerine Hazreti Ömer gelenlere” siz kimlerdensiniz nereden geldiniz diye sorar bu misafirlerden biri söz alarak “Biz İgomanlarız” der bu isimdeki dağın eteklerinden geldik” derler.  Bunun üzerine Hazreti Ömer geldiğiniz ülkenin adı yok mudur der. Bu kişi ülkenin adının olmadığını söyler. Bunun üzerine Hazreti Ömer uzun yol katederek Peygamberi görmek için gelme sevdalarından duygulanarak” peki sizin dilinizde yalın ayak neye denir diye sorması üzerine içlerinden biri bos diye mırıldanır. Ömer bu cevap üzerine mademki ülkenizin ismi yok siz sadece İkman dağı etiklerinden geldiniz. Bundan sonra ülkenizin ismi biraz sizden biraz da bizden olsun der onun üzerine Boz kelimesine Arapça yalın anlamına gelen na ekini ekler. Böylece ülkenizin adı  Bosna olsun “ der.

 

 

 139 total views,  2 views today

Next Post

Bayram günleri katliama dönüştü.

        Acı ve tatlı anılarıyla bir dini bayramımızı daha geride bıraktık. Daha önceki bayramlarda olduğu gibi yine yollarda trafik canavarı can almaya revam etti. Her ne kadar karayolları üç şeritli, otoban sürücüler açısından çok elverişli olmasına rağmen ,bayramda 130’u aşkın ölümlü kaza ve 500’ün üzerinde yaralamalı trafik […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp