Hatırlamayana Hatırlatılmalı

admin

          Edirne’mizden yetişen yüzlerce bilim adamımız, sanatçılarımız, yüksek mevkilerde görev yapan veya buralardan emekli olmuş bürokratlarımız,iş adamlarımız bulunuyor.

    Kentimizin daha iyi tanıtımı açısından bunlarla temasa geçip. Edirne’nin bir Dünya kenti olacağı hatırlatılarak. Bu konuda tanıtıma destek vermeleri sağlanmalıdır. Bugüne kadar, kentimizde yetişerek belli mevkilere gelenlerden gerekli maddi ve manevi desteği gördüğümüzü söyleyemeyiz.

      Buranın havasını teneffüs eden,ekmeğini yiyip anne veya babası buralı olan bazı sanatçılarımızın “Edirneliyim” demeye  tenezzül  etmediklerini  aile bağlarını bir ayağı (anne ve babası) başka illerden olması nedeniyle  o kentlerin adıyla anılmayı daha uygun gördüklerine Bu kent ismiyle anılmaya gerek görmediklerine  tanık oluyoruz. Bu muhteremlere Edirneli olmanın ayrıcalık olduğunu hatırlatmalıyız.

     Bu  ilgisizlik bir anlamda onlardan kaynaklanmış olsa da, bu tanıtımda bizlerin de suçu olduğunu inkar edemeyiz.

 Edirne’mizin önemini önce Edirnelilere benimsetmek zorundayız. Yıllarca bu kentte yaşadığı halde bu şehrin güzelliklerinden öneminden habersiz ,adeta “Denizde yaşayıp deryadan habersiz balık” misali insanlarımız var.

     Kentimizin her yanına herkesin görebileceği bu güzel kentin değerlerini tanıtan yazılarla donatmalıyız.

 

    Yıllardır bu güzellikler arasında yaşamını sürdüğü halde güzelliklerden habersiz olanlar bu hazinenin farkına varsın.Edirneli olmayı sadece lafta benimseyen kentimizin tanıtımına katkı sağlamayan üst düzey bürokratlarımıza da  bu kente vefa  borçları   olmaları gereğini hatırlatmalıyız.

  Özellikle halkın oylarıyla milletvekili seçilen bu görevleri sonrası  Edirne’de ikamet etmeleri gerektiği halde, başka illeri  mesken tutan “parlamenter eskilerinin!” Edirnelilerimize önemli görevlerinin olduğu  hatırlatılmalı.

    Bugün sahip oldukları  modern yaşam üst seviyede emekli maaşının Edirnelilerin oyları sayesinde kazandıklarını hatırlarından çıkarmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmalıyız.

 Ne yazık ki, bu konuda en şanssız illerden biriyiz. Geçmiş yıllarda parlamenterlik yapan “zatı muhteremleri” bir harlayalım, kaç tanesi Edirne’de ikamet ediyor.

     Seçilme aşamasında halkın arasından ayrılmayan ev ev dolaşarak oy isteyen, böylece parlamentoya giren  bu zatların Edirne gibi güzel bir kentten uzak kalmaları en hafif ifade ile vefasızlık halka saygısızlıktır.

      Göreviniz son bulsa da, Sizler bugünkü rahat yaşama imkanını sağlayan bu halkın arasında yaşamanız, bağlarınızı  bu insanlara bağlılığınızı  devam ettirmeniz gerekmez mi? Düğünlerde bayramlarda,cenazelerinde ve diğer etkinliklerinde bu eski mebuslarımızı ne yazı ki göremiyoruz.

    Onlar bu kentte yaşama yerine, büyük kentlerde daha lüks semtlerde yaşamayı uygun gördüler.

    Halkımız yeri geldiğinde  kulaklarını çınlatıyor,  kendilerini hatırlıyor. Fakat güzel saygın sözlerle hatırlamıyor.

    Seçim dönemi geldiğinde “belki  bana kısmet olur” diye Edirne’ye gelip seçimde  “boyunun ölçüsünü” alarak  yine yaşadıkları Ankara, İzmir’in yolunu tutanların evlatlarına Edirnelilerden iyi anılar kalmayacak. Gönül isterdi ki, Edirneli parlamenterlerimizin hizmetleri dikkate alınarak bir caddeye isimleri verilsin. Her halde böyle bir onura layık görünmemiş olacaklar ki, kendileri gibi bir süre sonra da isimleri de unutulmaya mahkum olacaktır.

 225 total views,  2 views today

Next Post

Evi Yanan Aileye Keşan Belediyesi’nden Eşya Yardımı

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaklaşık 15 gün önce çıkan yangında eşyaları zarar gören Kurbaz ailesine, Keşan Belediyesi eşya yardımında bulundu. Keşan Belediyesi’nin yardımları Keşan Belediye Meclis Üyesi Alemdar Özbay tarafından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan adına Kurbaz ailesine teslim edildi. Özbay, evi yanan Kurbaz ailesine geçmiş olsun dileklerini ileterek “Keşan Belediyesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp