Havadan sudan konuşmak

admin

fikri_yalin_kose            Dostlar aralarında bazen aralarında geçen muhabbetleri özetlerken” havadan sudan konuştuk” diye tanımlarlar.

İnsanlarımızın bu türde arasında karşılıklı sohbet ortak anılarını görüşülmeleri kitleler arasındaki sevgi bağlarını güçlendirir.

Uzun Ramazan Bayramı tatilinden yararlanarak günlük iş alınımın dışında arkadaşlarımla görüşme imkânım oldu.

Onların odaklandıkları günlerinin büyük bölümünü geçirdikleri kahveleri ziyaret ettim. Arkadaşlarımın meşgaleleri yine aynıydı.

Evden kahveye geldikleri zaman arkadaş gurupları bir araya gelinceye kadar ya kendi aralarında güncel konuları tartışırlar yada gazetelere şöyle bir göz atarlar.

Daha sonra ise her zaman olduğu gibi masalarda kare kurulur okey faslı başlar.

O zamana kadar kendileri ile görüşmeniz sağlıklı olur, size gereken ilgiyi gösterirler. Okey turları başlayıp masa başına geçtiklerinde adeta bir araç sürücüsü konumuna gelirler pür dikkat kesilerek gözleri hep okey taşlarındadır. “Aman bir hata yapmayayım”  diye atacağı taşları özen gösterirler.

Oynadıkları oyun parasına olmayıp az masraflı çayına olsa da onlar için bu masalardan yenilmeden kalkmak adeta prestij meselesidir.

Oyunun bitiminden sonra oyundaki taktik tartışılır. Vakit ilerlemiş, öğlen yemeği saati gelmiştir. Özellikle emekli öğretmen arkadaşlarım oyun masasından kalkıp yemek için evlerinin yolunu tutarlar.

Onların yaşamları tıpkı saat ibresi gibi böyle döner durur. Yaz günlerinde ekonomik durumları iyi olanlar sahillerdeki yazlıklarına giderler. Sıcak ve bunaltıcı yaz aylarını orada deniz imkânlarından yararlanarak geçirirler.

Oralarda da yine okey masaları kurulur kahve alışkanlıkları orada da devam eder.

Arkadaşlarımı kahvelerde yine aynı yöntemle yaşamlarını sürdürdüklerini gördüm. Onlar tiryakisi oldukları bu yaşamdan Mutlular “ne yapalım yapacak başka işimiz yok zamanımızı burada tüketiyoruz” diyorlar.

Kendilerine bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Fakat taş atma telaşından benim söyleyeceklerimin etkili olmayacağını düşünerek söylemekten vazgeçiyorum.

Özellikle emekli olan eğitim emekçilerinin değerli öğretmenlerimizin emekli olsalar da geleceğimizin güvencesi olan gençlerimize çok daha yararlı hizmetler verme imkânları var.

Ülkemizde eğitimin çivisinin çıktığı sık sık değişime uğradığı bir zamanda deneyimli birikimli iyi eğitimden geçmiş öğretmenlerimiz zamanlarının bir bölümünü gençlerin eğitimine ayırıp onların geleceğe daha donanımlı bir şekilde hazırlanmalarına katkı yapabilirler.

Öğretmenlerimizin bu birikimleri var. Her biri bugünkü öğretmenlerimizden daha iyi, çağdaş eğitimden geçerek mesleklerini sürdürüp emekli olmuşlar. Bu çalışma sürelerini yeterli görüp “Ben uzun yıllar çalıştım, yorgun düştüm. Bundan sonraki hayatımı böyle dinlenerek geçireceğim deyip, uzun yıllar birlikte olduğu öğrencilerinden uzak yaşam sürmek aslında onları mutlu etmez. Emikli öğretmenlerimiz çocukları gördüklerinde öğretmenlik günleri akıllarına gelir, yine onlara tavsiyelerde bulunurlar.

Gönül isterdi ki emekli öğretmenlerimiz mesleki birikimlerini sağlıkları elverdiği sürece, öğrencilere aktarıp onların eğitimlerine katkı yapsınlar.

Milli eğitim müfredatının çocukların istenildiği düzeyde yetişmesini sağlayacak seviyede olmadığı onlar tarafından da biliniyor.

Öğrencilerimizin eğitim seviyesinin yükseldiği yönünde iddialar olmasına rağmen bunun öyle olmadığını istatistikler gösteriyor.

Trakya halkı çocuklarını okutmayı her görevin üzerinde tutar, onlar için her zorluğa katlanır. Öğrencilerin sınav maratonunda başarılı olması için tüm fırsatları değerlendirir.

Zira evlatları onların geleceğidir. Çocuklarını okutup bir yerlere gelmeleri aileler için gurur kaynağıdır.

Ne yazık ki mevcut eğitim sistemi öğrencilerin bu başarısında yeterli olmuyor. Tüm imkânlar denenmiş olsa da mevcut sistem, öğrencilerin bu yarışta yeterli düzeye getirmiyor.

Onun için, emekli öğretmenlerimize aslında bu alanda görevler düşüyor. Kuşkusuz buna katkıları sınırlı olacaktır. Az da olsa öğrencilerin eğitimdeki başarılarına katkı yapmaları onları kahvelerde geçirecekleri zamandan çok daha mutlu edecektir.

Bu hizmetleri sağlıkları açısından da yarar sağlayacaktır. Kahvelerde tüketecekleri stresli saatler sağlıksız ortam aslında onların bundan sonraki yaşamlarını olumsuz etkilediğinin farkında değiller. Oradaki monoton yaşam, her gün bu kısır döngü içinde yaşam sürmeleri yerine çok emek verdikleri yüzlerce çocuğun hayatını kazanmasına katkı yaptıkları mesleklerine küçük de olsa katkı yapmaları onlar için mutluluk kaynağı olacaktır.

Öğretmenlerimiz en verimli çağında emekli olmuş sağlık durumları elverişli binlerce öğretmenimiz var. Bunların bir bölümü ismi ne olur bilemem bir dernek veya başka isimde bir araya gelip öğrencilere kurs vererek katkı sağlamaları kendilerine az da olsa madde katkı yanından huzurlu bir ortam sağlayabilir.

Benim naçizane görüşüm bu.  Öğretmenlerimiz bu birikimleri ile böyle kahve köşelerinde kirli ortamda zaman tüketmemeli en azından kendi evlatları kadar sevdikleri öğrencilerine karınca kararınca eğitimlerine katkı yapmalı.

Yoksa bu çarpık eğitim sistemi gençlerimizi öğütmeye işsizler ordusu yaratmaya devam edecek. Bu koşullarda yetişen öğrencilerin dünyanın diğer ülkeleri ile yarışabilmelerinin mümkün olmadığını bu işin uzmanları söylüyor.

Türkiye’nin Afrika ülkelerinin eğitim düzeyine düşmesi ne yazık. Kimseyi  “Eğitimde nereye gidiyoruz” diye endişeye sürüklemiyor. Aslında eğitim kalitesinin düşmesine de şaşırmamak gerekir. İhale yasasından sonra en çok değişime uğrayan eğitim yasalarının kısa zamanda nasıl erozyona uğradığı ortada.

Medeni ülkeler geleceklerini güvenceye almak için eğitim yasalarını uzun vadeli yapıyorlar. Her bakan eğitim sistemine el atmıyor. Eğitimde ortak ve millet yararına uygun değerler belirlenmiş oradan bir sapma olmuyor. Herkesin kendine göre eğitimi yönlendirme alışkanlığına izin verilmiyor. Böyle sistemle de geldikleri nokta ortada. O nedenle eğitimin içinde olan ve bu konuda yararlı olabilecek deneyimli kadrolara bu zamanda önemli görevler düşmektedir.

 

 

 88 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti Gençlik kollarından geniş kapsamlı kutlama

                  Ak Parti Edirne İl Gençlik Kolları Başkanlığı Şehit Ailelerini, Huzurevini,Kapalı Çarşı Esnaflarını, İlimizde ikamet eden Suriyelileri ve Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde yatmakta olan hastaları ve görevi başında olan personeli ziyaret ederek Bayram’larını kutladı. Edirne  İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Veysel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp