HAVSA BELEDİYE BAŞKANI

admin

fikri_yalin_koseHavsa ilçemizin genç belediye başkanı Oğuz Tekin birçok belediye başkanında görmeye alışık olmadığımız güzel meziyetlere sahip farklı bir özelliğe sahip. Daha önceleri mesleği olan esnaflıktan kaynaklanmış olacak, her zaman halkla ilişkilerde herkese karşı güven veren bir görüntüsü var.

Belediye’yi beş yıl önce çok güç koşullarda ve büyük borç yükü altında devralmasına rağmen bu zorluklar karşısında yılmadan usanmadan mücadele vererek şehrin modern hale gelmesi hizmetlerin aksamaması için yoğun çaba harcıyor.

Bu seçim öncesi Havsa’da makamına giderek kendisi ile yaptığım konuşmada ilçesi ve çalışmaları ile ilgili ilginç konulara değindi. Örneğin kente gelen misafirlerin kimseden bilgi almadan Havsa’yı daha iyi tanıması için geçim kaynaklarını simgeleyen eserlerin maketlerini yaparak kentin tanıtımını sağlanmış.

Bu durum birçoğumuzun dikkatini çekmemiş olabilir. E-5 yolunu takiben Edirne’den Havsa’ya girdiğimizde gidiş geliş yolu ortasında inek buzağı heykelcikleri görürüz. Bunlar aslında Havsa ve köylerinin en önemli geçim kaynağını simgeliyor.

Çünkü Trakya’nın en önemli hayvan pazarı Havsa İlçemizde kurulmaktadır. Her yıl sonbaharda bu amaçla festival düzenlenerek damızlık hayvan yarışması yapılıyor. Bu etkinlikte en önemli görevi havsa belediyesi üstleniyor.

Şap hastalığından ari olan bölgemizde hayvancılığın merkezi Havsa ilçemizdir. Burada yapılan hayvan pazarı en kapsamlı hayvan pazarıdır. Belediye Başkanı Oğuz Tekin, hayvancılık konusunda bilgi verirken gözleri parlıyor. Hayvan pazaryerinin üzerinin kapatılması ile daha sağlıklı ve modern duruma geleceğini söylüyor. Başkan’ın mütevazı tavırları herkesle barışık olması Havsa Belediye Başkanlarının ortak karakteri olsa gerek. Daha önceki Belediye Başkanı Recep Özen de benzer özelliklere sahip belediye başkanıydı. İlçeye o da sayısız hizmetler verdi.

Havsa ilçemiz küçük bir ilçe. İlçede öyle gelişmiş sanayi kuruluşları yüksek oranda belediyeye gelir getirecek kaynakları yok denecek kadar az. Belediye Başkanı buna rağmen çevredeki küçük sanayi kurum yetkilileri ile iyi ilişkiler içine girerek şehrin hizmetlerine destek sağlamayı başarıyor.

Yarısı hibe olarak sağlanan yarısı ise İller Bankası’ndan karşılanan kredi ile Edirne’den önce arıtma tesisini yapmayı başaran bir ilçe Havsa ilçesi. Bunda Belediye Başkanı Oğuz Tekin’in kişisel başarısı inkâr edilemez. Özellikle muhalefet partisine mensup bir belediye başkanı olmasına karşın başvurduğu yerden boş dönmemiş ve yardım almayı başarmış.

Bunu bugüne kadar çeşitli sosyal kurumlarda çalışmasına ve burada görevde bulunduğu sırada gerçekleştirdiği iyi ilişkilere bağlıyor. Başkan Tekin. Diyebilirim ki, bu görevde olan birçok yöneticinin Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin’den alacağı çok ders olmalı. Görevi sırasında soğukkanlılığı, hangi görüşte olursa olsun herkesle iyi ilişkiler içinde olması, kendi ifadesi ile bunu net şekilde anlatıyor.” Benim kapım her zaman halkımıza açıktır. Buraya sorunlarını getiren vatandaşlarımızın kendi imkânlarımızla çözülmesi yolunda elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Buradan çıkan hemşerilerimizin başları önüne eğik olarak çıkmalarına gönlüm razı olmuyor. Benim değişmez ilkem halkı mutlu etmektir. Görevim süresince bu amaç için mücadele verdim. Ben sadece bir partinin belediye başkanı değilim. Tüm Havsalıların belediye başkanıyım” diye tanımlıyor. Havsa ilçesinin daha önceki yıllarını hatırlayanla çok iyi bilir. İlçe büyük bir köyden farksızdı. Altyapı sorunu çözümlenmemişti. Pazaryeri çok düzensizdi mahalle aralarındaki sokaklar köy sokaklarından farksızdı.

Başkan Tekin 5 yıllık sürede şehrin bu alt yapı hizmetlerinin büyük çoğunluğunu yapmayı başardı. Sokaklar şehir görünümü kazandı. Öyle sanıyorum ki, bu dönemde tamamlayamadığı hizmetlerinin geri kalan bölümünü bitirme imkânı bulabilecek. Belediyecilik biraz da kişisel beceri işi. Bakıyorsunuz geniş imkânlar içinde olan Belediye Başkanları yaptıkları işleri yüzüne gözüne bulaştırır. Yapılan hizmetler halk arasında eleştiri konusu olur. Hizmette önemli olan halkla birlikte önem sırasına göre hizmetleri sunmaktır. Küçük bir ilçede bakıyoruz,sayısız kültür ve sosyal etkinlikler yapılıyor. Bunlar küçük ilçelerimizde nadir görünen etkinlikler. Havsa bu konuda da önderlik yapan belediye Başkanının girişimleri sonucunda doruğa ulaşan bir ilçemiz. Buradaki güzellikler, halkın

refah düzeyinin yükselmesi bu ülke yönetiminde söz sahibi olanlarında dikkatini çekmeli. Kıt imkânlarla bir muhalefet belediye başkanının nasıl başarılı olduğu gözden kaçmamalı.

 24 total views,  2 views today

Next Post

Eğitim Sendikalarından MEB Yasa Tasarısına Protesto

TÜRK Eğitim Sen ,Eğitim İş ve Eğitim Sen tarafından yapılan ortak açıklamada Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildiği belirtilerek şunlar kaydediliyor; “. Bu yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmamıza, komisyonda sakıncalarını bir bir dile getirmemize, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp