Havsa Pazarını Ziyaret Eden Demirkıran; “Hayvancılık Batıyor”

admin

Hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu durumu ve şikâyetleri yerinde görmek için Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran ile Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, Saadet Partisi Havsa İlçe Teşkilatı yöneticileri ile birlikte havsa ilçemizde kurulan canlı hayvan pazarını ziyaret etti.

Pazarda üreticilerle görüştüklerini söyleyen Demirkıran;  “Canlı hayvan fiyatlarının çok düştüğünü, buna karşılık saman ve yem fiyatlarının yüksek olması yüzünden üreticinin malını satmak zorunda kaldığına şahit olduk” dedi.

Borçlu olan üreticinin her geçen gün zararının artması nedeniyle hayvanını satmak zorunda kaldığını dikkat çeken Ali Demirkıran,  Üretici hayvanını fiyatların çok düşük olmasına rağmen satmaya getiriyor. Ancak fiyatlar ucuz olmasına rağmen alıcı yok. Çünkü ilerisi karanlık görünüyor” şeklinde açıkladı.

Üreticilerle görüşmelerinde pek çok şikâyet aldıklarını söyleyen Demirkıran, “Şikayetlerin bir kısmını kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Üretici canından bezmiş durumda. Hükümet bu feryada kulak vermeli” diyerek  şikayetleri ana başlılarıyla şöyle sıraladı; “Hükümetin uzun vadeli bir tarım ve hayvancılık politikası yok. Günü birlik kararlar alınıyor. Üreticinin derdi dinlenmiyor. İthalat birilerini zengin etti. Ne üretene ne tüketene yaradı. Hükümete yakın bazı insanlar ithalatın kaymağını yedi. Canlı hayvan fiyatının düşmesi kasap dükkânına dolayısıyla tüketiciye yansımıyor. Üretici canıyla malıyla uğraşıyor , çalışırken batıyor. Faizsiz diye aldıkları hayvanları alırken fiyatların aşırı yükselmesi sonucu çok pahalıya mal ettiler. Bu kredinin adı faizsizdi. 7-8 bin liraya aldıkları hayvanlar şimdi 3 bin liraya alıcı bulamıyor. İthalatta kooperatifler, birlikler ve hükümete yakın olanlar hak etmedikleri büyük karlarla ithalat yaptılar. Ucuza topladıkları bu hayvanları Üretici, ‘nasılsa kredili’ diye düşünmeden aldı. Ama şimdi görüyoruz ki bu krediler kendilerini batırıyor. ‘Bittik mahvolduk’ diyorlar.”

Demirkıran,  “31 Aralık tarihinde dişi hayvan kesiminin 3 ay süreyle yasaklandı. Düşük et ve süt fiyatlarına bir de yüksek saman ve yem fiyatları eklenince üreticiyi canından bezdirmiş. Hâlbuki dişi hayvan kesimini durdururken uygun fiyatlı yem sağlanması gerekir. Destek ithalata ve yabancı hayvan bakıcısına değil, bizim üreticime verilmeli idi. Milli tarım ve hayvancılık politikaları üretilmeli. Aksi halde üreticinin daha fazla tahammül edecek gücü kalmadı” açıklamasını yaptı. 

 175 total views,  2 views today

Next Post

İşveren Ve İşsizlere İşkur'dan Destek

İşsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve aldıkları teorik eğitimlerin uygulamalarını görmeleri, çalışma ortamına uyum sağlamaları amacıyla “İşbaşı Eğitim Programları” düzenleniyor. İşsizlere  6 ay boyunca günlük 25 TL kursiyer zaruri gideri ödenerek meslek öğrenme şansı sunuluyor. Bilindiği üzere,Ülkemizin genç nüfusunun niteliğini geliştirerek istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp