Hayvan ırkları ıslahı toplantısı yapıldı

admin

Kısa vadede Edirne ve Trakya Bölgesi, uzun vadede ise Türkiye geneline yaygınlaştırılması öngörülen, büyükbaş hayvan ırkının ıslahı ile ilgili çalışmanın ikinci toplantısı Edirne Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi.

ETB (2)

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ile Meclis Başkanı Fedai Canım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Şükrü Coşar, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytin, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Atilla Bayazıt, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Taner Çerkez ile Taysan Tarım Ltd. Şti. Danışmanı Prof. Dr. Cemal Sarıcan katıldı.

ETB (1)

 

 

 

 

 

 

 

Sektörle ilgili bütün temsilcilerin iştirakiyle gerçekleştirilen toplantı kapsamında; kırmızı et açığının kapatılması ile et ve süt veriminin birlikte arttırılabilmesi amacıyla alınabilecek tedbirler ve melezleme uygulamaları, yerli gen kaynaklarının kullanımının artırılması, aile işletmelerinin büyütülmesi, hayvancılık destekleri, mera alanlarının kullanımı ve korunması, bölgenin arilik statüsü, sektördeki kaba yem açığı ile kaba yem üretiminde organik madde ve iz elementlerin eksikliğinin giderilmesi gibi önemli konu başlıkları değerlendirildi. Ayrıntılı raporun hazırlanmasını müteakip Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili birimlerine gönderilmesi planlanıyor.

 

 

 

 189 total views,  2 views today

Next Post

Değirmendereli Anıtkabir törenine katıldı

Atütürk’ün vefatının 76. yılında 10 Kasım’da Anıtkabir’de yapılan anma törenine Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli de katıldı. Törenle ilgili olarak açıklama yapan Değirmendereli şunları kaydet. “Kıymetli Hemşerilerimin temsilcisi olarak katıldığım anma törenlerinde bu yıl da geçmiş senelerde olduğu gibi Edirne ve de Trakya halkının bir evladı olarak Ata’mıza saygı duruşunda bulunurken […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp