Hemşerimiz Doç. Dr. Rıdvan CANIM Hizmet için Edirne’ye Atandı.

admin

rıdavan_canım3

Balkan ve Rumeli aşığı olan  Doç.Dr. Rıdvan Canım, Edirne’ye hizmet için, Edirne T.Ü.  Edebiyat Fakültesi’ne atandı. Balkanlarda Yılın Yazar ve şairi unvanını da alan Canım’ın Edirne’ye atanması İlimizde, şehrimiz adına sevindirici bir haber olarak karşılandı. Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai CANIM’ın Aynı zamanda ağbisi olan Rıdvan Canım;  “Elveda Rumeli” dizi için, dizi yönetmeninin isteği üzerine özel bir şiir yazmıştır. Akademisyenlik yönüyle de dikkat çeken CANIM;  Edirne’mizin yetiştirdiği nadide insanlardan biri olmuştur. Canım’ın, Yaklaşık olarak 20’ye yakın eseri mevcut. En büyük eseri de;  Balkanlar ve Rumeli üzerine yaptığı eser olmuştur. Balkanlar ve Rumeli’de kendisine karşı büyük bir sempati vardır.  10 Yıllık bir çalışmanın eseri olan, 400 sayfalık Edirne Şairleri kitabında ise, Osmanlı döneminden bu güne kadar yetişen tüm şairleri incelemiş ve onlara kitabında yer vermiştir. Biz de Edirne Ajans Medya Grubu olarak Edirneli şair ve yazar Doç. Dr. Rıdvan CANIM’ı, ilimize atanmasından dolayı tebrik eder, İlimiz adına yapacağı çalışmalarında başarılar dileriz.

 

Rıdavan CAMIN Kimdir?

l955 yılında Edirne’de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. l979 senesinde Erzurum/Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü derece ile bitirdi. Fakülte yıllarında Prof. Dr. M. Kaya Bilgegil, Prof. Dr. Orhan Okay, Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Şerif Aktaş, Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Celal Tarakçı, Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu, Prof .Dr. Turgut Karacan, Prof. Dr. Yavuz Akpınar, Prof. Dr. Fikret Türkmen, Prof. Dr. Kemal Yavuz, Prof. Dr. Hüseyin Ayan, Prof. Dr. Haluk İpekten, Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Muhan Bali, Prof. Dr. Efrasyap Gemalmaz gibi hocalardan dersler aldı. Askerliğini 1980 yılında Erzincan’da kısa dönem olarak yaptı. l980-85 yılları arasında Erzurum /Tortum Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak bulundu. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. l987 yılında ‘Türk Edebiyatında Sâkînâmeler’ adlı çalışma ile Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayan Canım, l992 yılında Latîfî’nin Tezkiretü’ş-Şuarâ adlı eseri üzerinde yapmış olduğu inceleme ve tenkidli metin çalışmasını; Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Orhan Okay ve Prof. Dr. Haluk İpekten’in oluşturduğu jüri önünde savunarak ‘Edebiyat Doktoru’ unvanını aldı.

Canım, 1989 yılında Prof. Dr. Mustafa İsen ile birlikte Hamâmizâde İhsan Bey – Hayatı – Eserleri ve Divanı adlı çalışmayı yayınladı. (Kültür Bakanlığı Yayınları. Ankara 1989). Prof. Dr. R.Yavaş Kıncal ile birlikte hazırladıkları Tâlim ve Terbiyede İnkılâp adlı kitap ise 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yayınları arasında çıktı. (Tâlim ve Terbiyede İnkılâp İ. Hakkı Baltacıoğlu. Milli Eğitim Bakanlığı Yay. İstanbul l995). Bunların dışında yaptığı kitap çalışmaları ise şunlardır : 3. Değişen Dünya ve Öğretmen. Erzurum. l993. 4. Bosna, Ah Bosna. Yedi İklim Yay. İstanbul l993, (2. Baskı l995). 143 s. 5. Başlangıcından Günümüze Edirne Şâirleri. Akçağ Yay. Ank. l995. 557 s. 6. Edebiyat Dersleri I-II. Denge Yay. İstanbul l996. 7. Mehmed Akif ve İstiklâl Marşı. Yedi İklim Yay. İstanbul l995. 200 s. İkinci Baskı : İst. l997.159 s. 3.Baskı; Aktif Yay. Erz. 2001. 174 s. 8. Şehir ve İnsan. Birey Yay. İstanbul l998. 197 s. 9. Türk Edebiyatında Sâkînâmeler ve İşretnâme. Akçağ Yay. Ankara l998. 279 s. l0. Yağmur Şarkıları. Şiir. Birinci Baskı: Taşmedrese Yay. Erzurum l999. 90 s. 1. Baskı: Ekev Yay. Erzurum 2000. 85 s. 11. Latifi. Tezkiretü’ş-Şu’ara ve Tabsıratü’n-Nuzama. İnceleme-Metin. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı. Ankara 2000. 903+37 s. 12. Mostar’dan Tiflis’e. Gezi Notları. Birey Yay. İst. 2002, 209 s. 13. Çarşamba Yazıları. Aktif Yay. İst. 2002, 154 s. 14. Suların Ötesi. Şiirler. 2. Kitap Birinci Baskı : Aktif Yay. İst. 2003. 96 s. 15. Şiirin Kanatlarında İstanbul. İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Kültür Yay. İstanbul 2003, 103 s. 16. Anneme Mektuplar. Antoloji. Yedi İklim Yay. İst.2004, 211 s.
Bu kitap çalışmaları dışında Rıdvan Canım’ın çeşitli gazete ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 150’nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Yaptığı çalışmalarla 2003 yılında Atatürk Üniversitesi K.K.Eğitim Fakültesi’nin yayın birincisi oldu.

1999 yılında Prof. Dr. Mustafa İsen‘in başkanlığında TİKA ve Komrat Üniversitesi tarafından Moldova/Komrat’ta gerçekleştirilen IV. Uluslararası Balkanlar Türk Kültür ve Bilgi Şöleni’ne “Rumeli Şairlerinin Dilinden Balkanlar ve Rumeli Coğrafyası” adlı tebliği ile katıldı. 2000 yılında Bosna’nın 700. Kuruluş Yılı kutlamaları vesilesiyle Saraybosna, Mostar ve Travnik’te bulundu. 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fransa’nın Strasburg kentinde gerçekleştirilen “Türkçe’nin Uluslararası 5. Büyük Şiir Şöleni”ne katıldı. Yine 2004 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan “Uluslararası Türk Destanları Sempozyumu”na iştirak etti. 2005 yılında Kosova’nın İpek şehrinde düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’u anma toplantısına “Balkanlar ve Mehmet Akif”, 2006 yılında Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde TİKA tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Aşık Ömer Günleri” sempozyumuna “Osmanlı Şiiri ve Kırımlı Aşık Ömer” adlı bildirileri ile katıldı.

2004 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Yazarlar Birliği’nin Erzurum Şubesi’ni kurdu. Halen Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi başkanlığı görevini yürütmekte olan Rıdvan Canım, gezi ve inceleme amacıyla bugüne kadar Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Romanya, Moldova, Almanya, İsviçre, İsveç, Fransa, İtalya, Avusturya, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ukrayna (Kırım) gibi ülkelere gitti. Seyahat izlenimlerini anlattığı Şehir ve İnsan adlı eseri, l998 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘Gezi’ dalında ödüle lâyık görüldü.
Boğaziçi, Yedi İklim, Dolunay, Dergah, Palandöken, Mînâ, Milli Eğitim, Kardelen, Millî Kültür, Ayane, Kayıtlar, Akademik Yorum gibi dergilerde yazıları ve şiirleri yayınlanmış bulunan Rıdvan Canım, halen Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Rıdvan Canım evli olup, A. Ü. İktisat Fakültesi mezunu bir kızı ve Bilkent Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu bir oğlu vardır.

 

 133 total views,  2 views today

Next Post

BAYRAK KRİZİNE CHP’Lİ GÜRKAN’IN TEPKİSİ

     CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, “Terör örgütünün paçavrasını bayrak diye millete tanıtıp karşısında sessiz kalanlar, Türk bayrağı karşısında ayağa kalkmayarak bu millete gerçek yüzlerini göstermişlerdir” dedi. Geçtiğimiz Pazar günü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’nda final maçı öncesi Türk bayrağı eşliğinde Onuncu Yıl Marşı’nın okunduğu esnada […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp