Hemşerimiz Kemal ağabeyi kaybettik

admin

fikri_yalin_kose           58, 59 ve 60’ıncı Ak Parti hükümetlerinde Maliye Bakanlığı yapan, son olarak Ak Parti Eskişehir eski Milletvekilliği yapan Kemal Unakıtan, 1946’da Edirne’nin Süloğlu İlçesine bağlı Domurcalı Köyü’nde dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de tamamlayan Unakıtan, 1968 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

Maliye Bakanlığı’nda hesap uzmanı olarak göreve başlayan Unakıtan daha sonra SEKA Genel Müdür Muavinliği ve 1976-78 yılları arasında SEKA Genel Müdürlüğü yaptı.

Bu görevinin ardından özel sektöre geçen Unakıtan, çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında, dış ticaret şirketlerinde genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Ailesi eski oturduğum semt olan Gülbahar mahallesinde komşum olan Rahmetli Kemal Bey ve ailesiyle yakın dostluğumuz oldu.  Babası ve Annesi ile yakın komşuluk ilişkilerimiz vefat edinceye kadar sürdü.

Kemal Unakıtan İstanbul ve Ankara’dan ailesini ziyarete geldiğinde bir araya gelip sohbet etme imkânımız oldu.

Ailesinin ifadesine göre rahmetli Unakıtan çocukluğunda zeki bir öğrenciymiş, bunu her fırsatta ortaya koyuyormuş. Tasarruf yapmayı seviyormuş.

Maliye Bakanı olduğu zaman’da kendisini basın mensubu olarak ziyaret ettim. Beni sevgi ile karşıladı.

Unakıtan hoş sohbet nükteli konuşmayı seven bir insandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki görevi süresinde de bunu kanıtladı. Meclisin renkli siması olarak biliniyordu.

Başka ilden milletvekili olmasına rağmen Doğduğu kent Edirne sevgisini hiçbir sevgi ile değiştirmezdi.

Edirne dendiğinde gözleri parlar kentimizdeki yakın dostlarının hatırını sormayı ihmal etmezdi.

Bakanlığı döneminde Edirne’ye her zaman yardım etmek kentin ekonomisine katkı yapmak istedi.

Benim de şahit olduğum konuşmasında “ Edirnelilere defalarca söyledim, buraya gelirken  proje hazırlayıp gelin, devlet işleri proje ile gerçekleşir, ben sizin projelerinizin  gerçekleşmesi için gereken yardımı  yapacağım, yeter ki siz projenizi hazırlayın“ demesine karşın, o zaman proje alışkanlığı olmayan Edirneliler  Unakıtan’ın  Maliye  Bakanlığı döneminde  bu  uyarılarını  dikkate almadı, bunun sonunda  bakanlıktan   gerekli desteği  de alamadı.

Bunda Suç Maliye Bakanı Unakıtan’da değil,

Edirne’deki siyasilerimizin ve meslek kuruluşlarımızındı.  Unakıtan her konuşmasında sık sık  bu konuda sitem ediyordu.

Edirneliler olarak hemşerimiz Maliye Bakanından gerektiği şekilde yararlanmayı başaramadık. Suçu kendimizde aramalıyız…

Hemşerimiz Kemal Unakıtan’a Allah’tan rahmet, geride kalan kederli ailesine sabır ve metanet dilerim.

**************************

BİR GÜNDE İKİ KEMAL’İ KAYBETTİK

Eski Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’ın vefatı ile birlikte Edirne’mizin sevilen hekimlerinden Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Kemal Hekimoğlu’nu da yitirdik. Hekimoğlu Edirne’de herkesin sevdiği hoşgörülü bir tıp doktoruydu. Hastalarını ve dostlarını her zaman güler yüzle karşılar hal hatır sormayı ihmal etmezdi. En verimli olduğu bir çağda aramızdan ayrıldı. Kemal Hekimoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar dileklerimizi sunarız.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

MESİR ŞENLİĞİ 1539 YILINDAN BU YANA YAPILIYOR.

Türkiye’de mesir bayramının ilk kuruluşu 15 Nisan 1539 tarihidir. Manisa ilinde her yıl15 Nisan günü düzenlenen şenliklerle kutlanan bu bayramın en önemli özelliği” mesir macunu” denilen tatlının Sultan camisinin minarelerinden halka atılmasıdır. Bu macun 41 çeşit maddenin karışımından yapılır.

Manisa’da hekimlik yapan Merkez Efendi ya da Musa bin Müslihittin bin Kılıç tarafından hasta iyileştirmede kullanılmıştır. İlkin varlıklı kişilerin parayla edindikleri bu macun daha sonraları büyük ilgi görünce Manisa’da Sultan Camisinin minarelerinden 15 Nisan 1539 tarihinde halka dağıtıldı. Bu macunun bütün hastalıklara iyİ geldiği halk arasında yaygındı. O günden bu yana aynı gün Mesir Şenliği düzenleniyor.

 88 total views,  2 views today

Next Post

MERİÇ; kültürel etkinliklere sahip çıkmalıyız”

Arslanzade Firması sahibi Arif Meriç bu yıl dördüncüsü yapılan Edirne Kitap Fuarına gelerek fuara katılanları kutladı ve firma ürünlerinden ikramda bulundu. Kitabın insan yaşamında çok önemli olduğunu belirten Meriç, “ kitap demek cehaletin yok edilmesi demektir. Burada halkın kitaba ilgi duyması gerekir.                 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp