Hep Aynı Sorunlar

admin

fikri_yalin_koseBelediye Başkanı Recep Gürkan’ın basın mensupları ile yapmayı düşündüğü sohbet toplantısı sonunda belediyeni sorunlarının tartışıldığı toplantıya dönüştü.

Başkan’ın başını ağartacak sorunların başında ulaşım sorunu ve maddi imkânsızlık sonucu bazı işlerin aksaması oluşturuyor.

Torba Yasası ve onun altından belediyelerle ilgili ne sonuçlar çıkacak. Torbanın içinde belediyelerle ilgili maddeler var mı?  Yeni yasayla belediyelerin alacak ve vereceklerinin yapılandırılması, belediyelere ne gibi rahatlık getirecek. Gürkan bunun netleşmesini bekliyor. Zira Edirne Belediyesinin alacağının yanında tahsil edemediği Torba Yasası ile netleşecek borçları da var.

Edirne’de Ulaşım sorununda bugüne kadar yapılan yanlışlıkların faturası da yine Başkan’a çıkacak. “Ayakta yolcu almaya uygun” diye alınan araçların kullanılması bu görev için uygun değilmiş. Ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınabilmesi için bir sıra koltuk sökülecekmiş. Ancak böyle ayakta yolcu taşınacakmış…

————————————————————————————————————————–

EN DOĞRUSUNU EMNİYET MÜDÜRÜ SÖYLEDİ

Edirne’nin ulaşım açmazı konusundaki soruna Emniyet Müdürü Dr.Rahmi Baştuğ  işin esasına inerek cevaplandırdı. Bu yönde yaptığı açıklamada tarihi dokusu Edirne gibi şehrin geniş alanına yayılan illerin ulaşım sorunlarını özetledi. Edirne’de sit alanının çok olması, Hiçbir şekilde müdahale edemeyeceğiniz tarihi doku,  kent için yolların istenilen evsafta olmasına büyük engel oluşturuyor. Hal böyle olunca Edirne trafiğinde sıkıntı devam edeceğe benziyor. Bu aynı zamanda otopark sıkıntısını da gündeme getiriyor. Bunu aşmaya Valiliklerin ve mahalli yönetimin çabası yeterli olmuyor. Araç sayısının ve nüfusun artması Edirne için sorun olmaya devam edecek gibi görülüyor…

ERGENE HAVZASINDA ÇELTİK EKİLMİYORMUŞ

Ergene Nehrinin kirliliği bu kirliliğin kansere neden olduğu konusundaki tartışmaya sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Gerçekleri kabul edip kirliliğe çözüm aranması gerektiği halde. Bu konuyu açıkça halka duyuran bir Uzman doktoru suçlayarak örtmeye çalışmak soruna ne çözüm getirecek.

Sağlık Bakanı konuşmasında Ergene Nehri çevresinde çeltik ekilmediğini söylüyor.

İşte bu doğru değil. Ergene sadece belli yerine bakarak ekilen ürün belirlenemez.  Gerçekten Uzunköprü’ye ulaşıncaya kadar Ergene nehri çevresinde çeltik tarlası göremezsiniz. Daha sonraları Meriç nehri ile birleşme aşamasında çeltik yok diyemeyiz.

Ergene kirliliğini gidermek eski durumuna getirmenin kaçınılmaz hale gelmesine karşın, bu konuda yapılan çalışmalar ne yazık ki, yeterli olmuyor. Ergene kirliliği halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.  Ergene kirliliği bugün uluslararası bir sorun haline geldi. Siyasilerin “üç yılda Ergene suyu içilecek hale gelecek” sözlerinin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Politikacılar, ülkemizi yönetenler onu bunu suçlamak yerine nehri kirlilikten arındırmak için daha çok çaba harcamaları gerekmez mi?

PARTİ DUVARLARINDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN POSTERLERİ

AK Partililer Recep Tayyip Erdoğan sevgisinden bir türlü vazgeçemiyor, Onu şu anda da Başbakan gibi görüyor.     Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasıyla bir anlamda bir parti başkanı olmaktan çıkıp tüm halkın Cumhurbaşkanı oldu. Buna rağmen bakıyoruz AK Parti İl Merkezinin dış duvarlarında seçim döneminden kalma,  o günlerin sloganları ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleri duruyor. Hal böyle olunca AK Parti’de Eski Başbakanlarına sevgisi uzun süre devam edeceğe, parti binalarında kalmaya devam edeceğe benziyor.  Bu durumu gören vatandaşlar soruyor. “Parti içinde asılan Başbakan’ın posterleri ne zaman dış duvarlara asılacak”…

—————————————————————————————————————————

VALİMİZİN TALEBİ SES GETİRDİ

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin kahvehanelerde bulaşık makinesi bulunması zorunluluğunu açıkladığı zaman bazı çevreler buna tepki göstermişti “ Vali zorlukla yaşamını devam ettiren kahvecilerle neden uğraşıyor” denildi. Daha sonra Kahveciler Odası ile yapılan toplantıda konu iyice netleşmişe benziyor. Kahvecilerin ekonomik bulaşık makinesi kullanmaları kendi yararlarına olacak bir uygulama imiş. Sabuni Mahallesi Muhtarı ve Kahveciler Odası Başkanı Timur Erdoğan bu konuda eleştiri getiren kahvecilere bu cevabı veriyor. Küçük bulaşık makinesi kullanmak sudan ve yakıttan tasarruf sağlıyormuş. Erdoğan, kahvecilere toplu olarak bulaşık makinesi siparişi için piyasa araştırması yapıyormuş. Bundan sonra sıra diğer meslek dallarına gelecekmiş. Anlaşılan Valimiz Giresun’da yaptığı çalışmalarının benzerini Edirne’de de yapacak. Bunun için önce köylere “ Akıllı sayaç” uygulaması ile başladı. Ne diyelim hayırlısı olsun.

 161 total views,  2 views today

Next Post

ÇAKIR, “ 65 Yaş Üzeri Vatandaşlar Kartlarını Alacak”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, öğrencilerin ve 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu yönde yoğun çalışma devam ettiğini kart talebi çok olduğu için gecikmeli olduğunu kaydederek şunları söyledi, “   daha önce yapılan açıklamada da belirtildiği gibi 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yasa gereği verilmesi gereken […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp