Her anı yatırımlarla dolu “5 yıl”

admin

 Her anı yatırımlarla dolu “5 yıl”…..

İlklerin öncüsü Başkan Gürkan’dan Meclis Üyelerine anlamlı Teşekkür…….

Edirne Belediyesi 2019 yılı Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleşen mecliste 5 yıllık dönemde Edirne Belediyesinin almış olduğu ve hayata geçirmiş olduğu çalışmalar konuşuldu. Gündem içi 6 gündem dışı 3 madde olmak üzere toplamda 9 madde için oy birliği ile karara bağlandı.

“Edirne’nin 50 yıllık geleceğine imza attı”

Göreve geldiği 2014 yerel seçimlerinden itibaren Edirne Belediyesi olarak şehrimize bir çok hizmetin gelmesinde öncülük eden Başkan Gürkan,   Başta Çöp sorununu (Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisini) yaparak,  Pis su sorununu (Edirne İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi) yaparak, Temiz su sorununu (Kayalı Barajından) çözerek, Üniversite Hastanesi ile Devlet Hastanesi arasına (Sağlık Yolu) yaparak, Harabe halindeki Elektrik Santralını, modern bir Nikah Ve Kültür Salonu yaparak, Edirne’nin 40-50 yıllık geleceğine imzasını attı.

Balkanların en büyük İnter aktif çocuk müzesi olan Hasan Ali Yücel İnteraktif Çocuk Müzesi, Özgür Çocuklar Parkı ve benzer birçok çocuk parkını da 1 dönem gibi kısa bir sürede Edirne’lilerin hizmetine sunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın  bir diğer önemli projesi de Çanakkale’den sonra Türkiye’nin en büyük şehitliğini Edirne’ye kazandırmak” oldu.

Her zaman Kadınlarımızın yanında olan Başkan Gürkan; “Dr. Fatma Şakir Memik ve Özgecan Kadın Merkezleri’ni hizmete açarak kadınlarımıza verilen önemi bir kez daha göstermiş oldu.   Her anı  önemli projelerin hayata geçirilmesi ile  geçen Başkan Recep Gürkan’ın ilk dönemi Edirnelilerden büyük takdir topladı.

 

Başkan Gürkan’dan Meclise Anlamlı teşekkür

Başkan Gürkan 31 Mart Yerel Seçimlerinde gelecek dönemde CHP, AK Parti, MHP, İYİ Parti Belediye Meclisinde yer alacak ve almayacak olan üyelere seslendi. Başkan Gürkan konu hakkında; “5 yıllık dönemde yapmış olduğunuz tüm çalışmalar için, vermiş olduğunuz bütün destekler için Edirne’nin kimliğine, dokusuna, tarihsel yapısına ve kültürüne uygun uyumunuz için, anlayışınız için, iş birliğiniz için ama hepsinden önemlisi için mensubu olduğumuz partiler için değil, Edirne’nin ve Edirne Halkının çıkarlarını ön planda tuttuğunuz için bir kez daha şahsım adına teşekkür ediyorum” dedi. 

 “Edirne Belediyesi Kırkpınar Pehlivan Yetiştirme Okulu Açılıyor”

Toplantı öncesinde Ulusal ve Uluslararası tekvando ve yağlı güreş şampiyonalarında başarılı olan sporculara Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından tam altın takdim edildi. Gürkan, önümüzdeki dönemde “Edirne Belediyesi Kırkpınar Pehlivan Yetiştirme Okulu” açmaya karar verdiğini de dile getirdi.

Alt Yapı Çalışmalarında ilk kazma vuruluyor

Altyapı çalışmaları ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Gürkan, kazı çalışmalarına Şubat Ayı’nın ortalarında Kocasinan Mahallesi’nde başlanacağını söyledi. Çarşamba gününden itibaren 5 yılda neler yapıldığına dair kitapçıkların basılıp dağıtılacağı haberini veren Başkan Gürkan, Edirne için yapılan projelerden bahsetti.

“EDİRNE BİR MOZAİK DEĞİL, BİR EBRU’DUR”

Başkan Gürkan meclise yaptığı konuşmasında Edirne’yi Ebru sanatına benzeterek; “ Edirne bir mozaik değildir. Mozaik dışarıdan bakıldığında bir bütün gibi gözükür ama o taşların arasında ince bir ders veya harç vardır. Edirne bir Ebru sanatı. Aynı teknenin içine dökülen koyulan boyaların birbiriyle harman olarak ercümerç olarak tyeni bir rengin ortaya çıkması. Edirne böyle bir şehir. Ülkenin neresinde doğmuş olursa olsun Edirne havasını soluyan, ekmeğini yiyen, suyunu içen bütün Edirnelileri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu ebru sanatını kendi yüreklerinde yaşayarak ve yaşatarak Türkiye’ye örnek oldular” ifadelerini kullandı.

 

“Çöp sorununu çözdük ve artık çöpten elektrik üretiyoruz”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptıkları projelerde Edirne’ye hizmet anlayışıyla çalışan Belediye Meclis Üyelerine seslenerek; “Türkiye’de ilk defa yine Edirne Belediyesi’nin büyük ortak olduğu Katı Atık Birliği tek kuruş bertaraf ücreti ödemeden günlük 230 ton çöpü bertaraf ediyor. Çöpten elektrik üretimi verdiğimiz bu tesisin kârından değil, yine Türkiye’de ilk defa cirosundan yüzde 10 pay alan ilk belediyemiz. Bu olağanüstü bir başarı. Belediye başkanı ve belediye meclisimiz 5 yılda hiçbir şey yapmamış olsa bile bu tek başına bir gurur abidesidir” dedi.

 

TÜRKİYE’DE İLK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Çöp Gazı Elektrik Üretim Tesisi’nde saatte bin 600 kilovat elektrik enerjisi üretildiğini, Katı atık bertaraf tesisinin hizmete girmesiyle vahşi çöp depolamaya son verdiklerini ve çöpten elektrik üretmeye başladıklarını belirten Gürkan, “Edirne’nin 60 yıllık kanayan yarası olan vahşi depolama çöpten bugün Türkiye’nin en nitelikli depolama tesislerinden entegre tesislerinden birini en ucuz maliyetle yaşama geçirdik. Bu tesiste aynı zamanda çöpten elektrik üretiyoruz. Türkiye’de ilk defa yine Edirne Belediyesi’nin büyük ortak olduğu Katı Atık Birliği tek kuruş bertaraf ücreti ödemeden günlük 230 ton çöpü bertaraf ediyor. Çöpten elektrik üretimi verdiğimiz bu tesisin karından değil, yine Türkiye’de ilk defa cirosundan yüzde 10 pay alan ilk belediyemiz. Bugün itibarı tesisimizde saatte bin 600 kilovat elektrik üretiyoruz. Yılda 14 milyon kilovat çöpten elektrik üretiyoruz. Bir yıl sonra bu rakam 28 milyon kilovata çıkacak. Bu olağanüstü bir başarı. Belediye başkanı ve belediye meclisimiz 5 yılda hiçbir şey yapmamış olsa bile bu tek başına bir gurur abidesidir” şeklinde konuştu.

Dünya çapında büyük ilgi gören ve önemli turnuvalar düzenlenen bir Uzakdoğu sporu olan Taekwondo’da önemli dereceler elde eden Edirneli sporcular yine gurur kaynağımız oldu. Edirne Belediyesi Taekwondo takımı 8 sporcusunun son düzenlenen Türkiye Şampiyonasında farklı kategorilerde aldığı dereceler takdir toplamaya devam ediyor. Dün gerçekleştirilen Edirne Belediyesi 2019 yılı Şubat ayı meclis toplantısında başarı elde eden sporculara Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından ödül verildi. Ayrıca 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde deste büyük doy 3.’sü, 666. Elmalı Yağlı Güreşlerinde küçük orta küçük boy 2.’si olan Atakan Makas’a da 1 tam altın ödül verildi.

Türkiye Taekwondo Federasyonu tarafından düzenlenen turnuvalarda pek çok kez kürsüde dereceye ulaşan Edirne Belediyesi Taekwondo takımı 8 sporcusu ile 666. Elmalı Yağlı Güreşlerinde derece kazanan Atakan Makas’a Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ödül verdi.

 

Başarılı sporculara ödüllerini takdim eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önümüzdeki dönem Edirne Kırkpınar Pehlivan Yetiştirme Okulu projesinin de müjdesini verdi. Başkan Gürkan; “Atakan Makas genç jenerasyonun en başarılı pehlivanlarından birisi. Bütün yarışmalarda, bütün göğsümüzü gururla kabartıyor. Ben de onlardan esinlenerek önümüzdeki dönemde Edirne Belediyesi Kırkpınar Pehlivan Yetiştirme Okulu açmaya karar verdim. Edirne’ye de bunun yakışacağına inanıyorum”

 

 120 total views,  2 views today

Next Post

Yine Edirne, Yine Türkiye Şampiyonluğu

TURKCELL TÜRKİYE U-16 Salon Atletizm Şampiyonası’nda  Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sporcu Eğitim Merkezi sporcumuz Yiğit Tuğrul Özbek  3 adım atlama Türkiye 1.si,  Uzun atlama Türkiye  2. si  oldu. 19-20 Ocak 2019 tarihleri arasında  İstanbul Ataköy Atletizm Salonunda yapılan  Turkcell Türkiye Salon Şampiyonası’nda atletler, birbirlerine üstünlük sağlayabilmek için kıyasıya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp