Her Hafta Bir Gündem

admin

Türkiye’de halkı yakından ilgilendirmeyen suni olarak yaratılan  gündemlere bakıyorsunuz her hafta değişiyor.

Basında şöyle bir geçmiş ayların arşivlerini karıştırdığınızda o an gündeme taşınıp daha sonraları unutulup giden yüzlerce gündem maddesi ile karşılaşıyorsunuz.  Ülkede gündemde sıkıntı mı yaşanıyor, halk daha ciddi  konurla mı ilgileniyor, bu işin uzmanı olanlar bakıyorsunuz pat diye yeni  bir gündem yaratıyor.Televizyonların da bunu haftalarca

Ekrana süsleyerek sunması yorumcuların desteği ile  haftalarca  bu konu gündemi meşgul ediyor.

Bir süre sonra bu gündem maddesi bayatladığı zaman bir başka konu ortaya atılıyor.

Rahmetli Özal zehirlendi mi konusu haftalardır gündemde. İnsanlarımız da ister istemez bu yayınlardan etkileniyor.  Gazetelere manşet olan TV’lerde ilk haber olan konuları şöyle bir  hafızanızdan geçirin. Bir zamanlar insanlarımıza “ En az üç çocuk yapı” dendi.

Ülke yönetimi için başkanlık sistemi ısıtılıp halkın önüne sürülüyor. Yine bir dönem Malatya’daki füze kalkanı meselesi  tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor. Tam bu kapanıyor derken şimdi de  Patroit füzeleri gündem oluşturuyor.

Onun da soğumaya yüz tuğu anlaşılmış olacak ki, “okullarda öğrencilerin giyim serbestliği”  gündeme geldi. Bu gerçekleşirse öğrenciler bazı kısıtlamalar hariç istedikleri kıyafetle okula gelebilecek. Ailesi zengin, varlıklı  olanlar evlatlarını  şık kıyafetleri ile okula gönderecek. İnsanların gelir dağılımı farklılığını okul sıralarında da görmek mümkün olacak.

Bu aslında  toplum arasında  uzun süre tartışılacak bir konu.  Bunlar tartışılırken ülkenin diğer önemli konuları “güme gidecek”. Atanmayan öğretmenlerin sesleri duyulmayacak. Çeltik üreticilerinin ürünlerini pazarlamak için çektikleri eziyetlerle ilgilenen olmayacak. Yıllardır devam eden davalar unutulacak.Onların yerini yeni gündemler dolduracak.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&   

     Hatırlanacağı gibi,  Süper Loto’daki rekor ikramiyenin bir kişiye  çıkması günlerce konuşuldu.İnsanlarımız bu konuda türlü hayaller kurdu. Bu ikramiyenin Kayseri’de bir  kişiye çıkması  farklı yorumlara neden oldu.

Genellikle işsizlerin toplandığı bir kahvede bu şans oyunları  konusunda ilginç tartışmaya tanık oldum. Masa etrafında toplanan at koşuları ve şans oyunları ile gününü geçiren bir gurup  o günkü  koşularda hangi atların  birinci geleceği tartışmasını öyle ateşli ateşli konuşuyorlardı ki, hayrete düştüm.

Bu arada konu süper lotonun büyük ikramiyesine geldi. Bu ikramiye çıkan kimsenin kendilerine çıkmış gibi nelere sahip olabileceğini uzun uzun  tartıştılar.

Konuşmalar sırasında atların koşuları başladı o anda ortalık birden sessizliğe büründü. Herkes atların koşularına odaklandı. Şans  kuponunda kim hangi  ata şans tanımışsa, sanki atlar onların sesini  duyacak gibi “Ha gayret 5 numara veya 3 numara “ diye yaygarayı basıyor. Bu görüntüler ganyan bayilerinde ve şans oyunlarının bulunduğu mekanlarında her gün rastladığımız görüntüler.

İş güç sahibi olamayan, ondan umudunu kesen veya kolay geçim yolu arayanlar, geçimlerini şans kuponlarında arıyor. Aslında bu toplumlar açısından iyi bir görüntü oluşturmuyor. “Çalışmadan emek sarf etmeden geçim mümkün değil” bu beklentiler toplum içinde huzursuzluğa da neden oluyor.  Bir parlamenterin dediği gibi haftanın her gününde ayrı bir şans oyunu çekilişi var.

Şans oynayanlar için atlar daha önceleri gündüzleri belli günlerde koşuyordu. Şu anda geceleri de koşuyormuş. Benim ilgi alanım dışında,  milletvekilinin ifadesi bu.

Aslında böyle uyduruk gündemler, halkın şans oyunlarına yönlendirilmesi toplumu uyutmaya tepkisizleştirmeye yönelik uygulamalar. Basın da buna çanak tutarsa, gündem furyası bir süre daha devam edecek demektir.

 245 total views,  2 views today

Next Post

Kağıt-Rölyef Kursu Açılıyor

Uzunköprü Belediyesi tarafından ücretsiz Kağıt-Rölyef Kursu açılıyor. 03 Aralık 2012 tarihinde başlayacak olan Kağıt-Rölyef Kursu, 03 Haziran 2012 günü sona erecek. Cavidan ATİK tarafından verilecek kurs için sınırlı sayıda kayıt yapılacak. Zakir Buğdaycı İş Merkezi’nde, Hayırsever Zakir Buğdaycı tarafından verilen işyerinde faaliyet gösterecek olan kurs için kayıtlar Belediye Hizmet Binası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp