Her şey yerinde yararlı olur

admin

fikri_yalin_kose            Hani bir halk değişi vardır “Boncuk pazarında boncuk satacaksın” denir. Her hareketi ve konuşmayı yerinde ve zamanında yaptığın zaman değer kazanır. Bu yaşamın her safhasında insanların saygınlığı için  geçerledir.

            Bunu neden yazıyorum. Hafta sonunda Anneler Günü nedeniyle demokratik kitle örgütleri  Edirne’de bir dizi etkinlik yaptılar. Bunların  en kapsamlı olanı ise, Cumhuriyet Kadınları Derneği’nce düzenlenen çok sayıda  kadın kuruluş temsilcisinin katıldığı bir etkinlik oldu.

Bu toplantı İyi niyetle ve günün anlamı ile bağdaşacak şekilde hazırlanmış  bu organizasyonu yapanları kutlamak gerekir. Yalnız bu kahvaltılı toplantıda gözlemlediğim eksiklikleri bir gazeteci gözüyle değerlendirmek isterim.

Cumhuriyet Kadınları Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü hanım bugüne kadar yaptığı etkinliklerle kadınlar arasındaki  sevgi ve saygısını  kanıtlamış bir  dernek başkanıdır, bunu kimse inkar edemez.

Bilindiği gibi  Anneler Günü hangi görüşte olursa olsun tüm annelerin günüdür. Bu gün bir siyasi partiye bağlı kadınlarımızı değil tüm kadınlarımızı ilgilendiren ve kapsamı geniş tutulması gereken bir toplantıyı sadece CHP’nin yaptığı  bir etkinlik gibi gösterilmesi bence doğru değildi.

            Toplantıda ne yazı ki, bu  böyle bir hava estirildi. Mine hanım  irticalen yaptığı konuşmada da  yeterli hazırlığını  yapmış değildi.

Bu tür daldan dala atlayarak  konu dağıtıp yapılan konuşma ile   böyle önemli günlerde istenilen amaca ulaşılmaz.

            Konunun özünü kapsayan derli toplu bir konuşma yapılması  daha uygun olurdu.

Bu  etkinliğin hem basına duyurulması  hem de toplantıya katılanlara iletilmesi açısından yazılı bir metin olarak sunulması daha uygun olurdu.

Öyle, konudan konuya atlayarak yapılan konuşmalar siyasilerin ön planda gösterilmesi bu tür etkinliğin  özünden sapmasına neden olur.

Bir başka durum ise, Cumhuriyet Kadını olma vasfı sadece bir partinin tekelinde gibi gösterilmesi hem o derneği hem de savundukları partiyi büyütmez, bu tür konuşmaların kimseye yararı olmaz.

            Ben bu  tür toplantılara  sadece belli kesimdeki kadınlar yerine farklı çevrelerden hatta köylerden, mesela pazar günleri Üretici Pazarına katılan kadınlarımızdan ve roman vatandaşlarımızdan kadınların da burada olmasını isterdim.

Ancak o zaman kadınların birlikteliği anneliğin amacı ve toplumdaki önemi  daha iyi anlaşılmış olurdu.

            Sadece belli kesimden bayanların katıldığı toplantılar “ kendin pişir kendin ye” misali: O toplumsal hareketi büyütmez. Tıpkı CHP gibi aynı yerde saymasına neden olur.

Aslında, kadınlarla ilgili etkinliklerde her kesimden kadınların böyle toplantılara katılmaları kadınlarımıza da güven verir. Kendilerine önem verildiği inancı kazanan kadınlarımız bu tür etkinliklere daha çok ilgi gösterirler.

            Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin kadın profilini farklı kesimlerden gelecek üyelerle daha etkin hale getirmelerinde yarar vardır. Farklı  çevrelerden   kadınların katılmasının sağlamalarıyla kadınlarımızı sesi daha gür çıkacaktır.

Kadınlarımızın analarımızın sorunları parti ayrımı yapılmadığı zaman benzer olduğunu dikkate almalıyız.

Eğer bu anlayış kadın dernek yöneticilerimiz arasında yaygınlaşırsa o dernekler daha geniş kesimlere ve amacına uygun etkinlik yaparlar.

Bu konuyu da Cumhuriyet Kadınları Dernek yetkililerine ve aynı  amaca hizmet eden diğer kadın derneklerimiz yöneticilerinin dikkatine sunarım.

            Bu toplantıda dikkate değer bir başka husus ise CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun konuşması oldu. Gaytancıoğlu hoca konuşmalarında kendisini hala üniversitede öğrencilerinin karşısındaki gibi sanıyor.

Belagat halkı etkileyecek ve konuyu dağıtmadan konuşma siyasiler için  çok önem taşımaktadır.

Gaytancıoğlu bugüne kadar halkta bıraktığı izlenimi güvenilirliği  çok olumlu. Bunu toplantılarda yaptığı konuşmaları ile taçlandırması, konuşmasını sadece o konuyu kapsayacak şekilde yapması kendisine duyulan güveni daha da pekiştirecektir.

Bu konuda Hocanın dikkatli olması, toplantılarda yaptığı konuşmaların ses kayıtlarını sonradan dinleyip eksiklerini görmesinde yarar var. Bu konuda danışmanlarının da kendisine yardımcı olması gerekir.

Yeni bir parlamenterin bu tür eksikliklerinin olması doğaldır.  

Cumhuriyet Kadınları Deneği’nin toplantısında yaptığı konuşmasını da bir kez daha dinlemesini öneririm. Bu konuşmasında siyasi kimliğinden ziyade kadınlarla ilgili konuları özet olarak  ön planda tutup, toplantıya katılan kadınların bir kısmının  CHP’li olmadığını siyasetle fazla ilgisinin bulunmadığını dikkate alması, onların  güvenini kazanacak, birlik ve beraberliği sağlayacak politik kimliği ikinci planda olan bir konuşma yapması konuyu fazla dağıtmaması gerekirdi.

            AKP hatipleri bu tür toplantılarda yaptıkları konuşmalara daha özen gösteriyorlar. Onların bu ikna edici yöntemlerinden diğer siyasi partilerin de yararlanması gerekir.

Ne yazık ki, CHP milletvekillerinde hitabet yönünde ve yapılacak konuşmaları  konunun kapsamı içinde kalması yönünde eksiklikleri  var.

            Siyasette hitabet çok önemlidir. Halkı, konuşmasıyla etkilemek için en önemli yöntem konuşmacının halkın dikkatini dağıtmayacak konudan konuya atlamayan konuşma yapmasıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kitleleri arkasında  tutmasının en önemli  unsuru  ses tonu, konuları halkın ilgisini çekecek şekilde sunması jest ve mimikleridir. Hatırlatırım.

 138 total views,  2 views today

Next Post

Bando ve Ciğer Festivali başlıyor

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen 6.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, 13-14-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.                     Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali 13 Mayıs 2016 Cuma Günü saat 17.30’da, Festival Korteji’nin Belediye önünden Atatürk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp