Her şeyin başı sağlık sağlığın başı aşı

admin

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK SAĞLIĞIN BAŞI AŞI (2)

 

 

 

 

 

 

Her şeyin başı sağlık sağlığın başı aşı

24-30 Nisan tarihleri arasında kutlanan Aşı Haftası nedeniyle Eski Devlet Hastanesi acil servisinde faaliyetini  Sürdüren  Selimiye Aile Sağlığı Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına  Edirne Vali Yardımcısı Serdar Bakır  İl Sağlık Müdürü  Dr. Muhsin Kişioğlu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahattin İlter ile Selimiye Aile Sağlık personeli katıldı. Toplantıda konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. İlter; 24-30 Nisan tarihleri arasında Aşı Haftası’nın kutlandığını, bu haftada eksik olan aşıları tamamlamaya çalıştıklarını belirterek, “ Özellikle aşılamanın önemi ailelerin bu konudaki duyarlılığını arttırmak, Aile Sağlık Merkezlerimizde  bu konuda duyarlılığın daha da arttırılması, çocuklarımızda eksik unutulmuş aşılar konmaması için tamamen bitirilmesi için gayretimizi üst düzeye çıkarıyoruz. Özellikle ailelerin çocuklarının aşıları konusunda farkındalıkların arttırılması, bu konuda küçükken eğitim verilmesi  için Avrupa Aşı Haftasını bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.

 

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK SAĞLIĞIN BAŞI AŞI (3)

 

 

 

 

 

 

 

AİLELER DUYARLI DAVRANMALI      

Aile Sağlığı merkezlerinizde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün, ekiplerince 118 tane Aile Hekimliği Müdürlüğümüzde bu çalışmaları bu hafta devam ediyor. Vatandaşlarımızdan isteğimiz Aşının çocukların en doğal hakkı olduğu, aşısı yapılmayan çocuğun korumasız kalacağı, her türlü  hastalıklara davetiye çıkarılacağı, Bunun için aşıların unutulmaması  her çocuğun belli bir periyot içinde  tamamlatılması Yetişkinlerin dahi ihtiyaç olan durumlarda, bağışıklık setsimi zayıflayan yetişkinlerde de  yapılması gereken aşılarımız var. Bunlar Aile Hekimlerince veya ilgili uzman hekimlerince tavsiye  edilen bütün aşılarının yaptırılmasını  istiyoruz . Bu hafta nedeniyle  bu konuyu gündeme getireceğiz” dedi

Daha sonra söz alan İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, , “2005  yılından bu yana Avrupa aşı takvimi aşı uygulaması ülkemizde de Avrupa ile birlikte eşdeğer bir şekilde uygulanmaktadır. Bu yıl da 11. si Edirne’mizden  başlatılmış durumda.

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK SAĞLIĞIN BAŞI AŞI (4)

 

 

 

 

 

 

 

ÇİÇEK VE ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI TEHLİKESİ YOK      

Aşı bilindiği gibi, zamanında aşılatmaya uygun bir şekilde özellikle çocuklarda doğar doğmaz mevcut aşı takvimine görü yapılması gerekmektedir. 2002 yılında bildiğiniz gibi Türkiye 7 aşı uygulandığı halde,  2014 yılından bu yana 14 farklı hastalığa karşı aşı uygulaması başlatılmıştır. Bu sayede burada gördüğünüz gibi, hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın üstün gayreti ve başarıları ile, öncelikle çiçek  hastalığı son buldu. Böyle bir hastalık  ülkemizde kalmadı. Akabinde Çocuk Felci hastalığı ile ilgili bu aşılamalarla beraber ülkemiz fulya hastalığı bakımından elimine edilmiştir.

Bunun haricinde anne, tetanos hastalığı aşılama ile birlikte elimine edilmiştir.

Ülkemizde artık yeni doğan ve anneler de tetanos hastalığı bulunmamaktadır. Şu anki amacımız da aslına bakarsanız Kızamık hastalığını ülkemizde tamamen yok etmek Bunun dışında 5 yaş altı çocuklara var olan eksik aşıların  tamamlanması, çocukların bir kez daha aşılanmasıyla  bu hastalığın  ülkemizden tamamen son bulması amaçlanmaktadır.

EDİRNE 9.  SIRADA YER ALIYOR

Ülkemizde bu sayede özellikle Edirne’miz özellikle bu konuda önde gittiğini bir kez daha belirtmek istiyorum. TÜİK verilerine göre Edirne’miz ülkede 9. Sağlıkta hizmete ulaşıla birlikte  bağışıklama oranında  ilk 9. sarada  yer alıyor. Böylece yüzde yüze varan bir bağışıklama oranına sahibiz.”  Diye konuştu.

Vali yardımcısı  Bahattin İlter konuşmasında Aşı haftası nedeniyle  farkındalık yaratıp kamuoyunun dikkatini çekmek  aşının insan yaşamındaki önemini anlatmak için  buradayız. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Sloganımızda da belirtildiği gibi “ Sağlık her Şeyin Başı,Sağlığın Başı da Aşı” diyoruz” dedi

Basın toplantısından sonra  Selimiye Aile Sağlığı birimleri gezildi. Alper ve Alperen adındaki çocukların aşıları yapıldı.

 64 total views,  2 views today

Next Post

Özel gereksinimli çocuklara spor oyunları eğitimi

            Balkan Özel Gereksinimli Çocuklar Spor Oyunları Akran Eğitimi programı yapıldı.Balkan Özel Gereksinimli Çocuklar Spor Oyunları Akran Eğitimi Programı 26 Nisan 2016 tarihinde Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışa Proje Koordinatörü Prof. Dr. Yeşim Fazlıoğlu, Öğretim Görevlisi Nilüfer Tokgöz, Öğretim Görevlisi İlknur Kobaş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp