HER YERDE BAYRAM KUTLAMASI

admin

fikri_yalin_kose23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için daha önceki yıllarda görmeye alıştığımız alanlarda halkın katılımı ile yapılan bayram günleri geride kaldı.

Çocuklarımızın en mutlu günü olan 23 Nisan resmi kutlama programına baktığımızda, kentin dört bir yöresinde bayram kutlamaları var. Halkın bunlara yetişip bayramı izlemesi mümkün değil.

Bu programın hangisi gerçek anlamda Ulusal bayramın havasını yansıtıyor, belirsiz. 23 Nisan sabahı bakıyorsunuz bir grup öğrenci ve yabancı konuklarla, Milli Eğitim Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk koyuyor. Burada bilinen beylik sözlerden oluşan konuşmanın ardından Selimiye önünde panayır alanını andıran, her türde eğlencelerin sergilendiği sözde kutlamalara geçiliyor.

Bu bayramda siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri yok sayılıyor. Onların anıta çelenk koymaları yasak. Bu kutlamalarda halk eski görüntülü bayram kutlamaları yerine gurupların gösterilerini izliyor.

Yine ayni saatlerde iki köprü arasındaki Arslanlı Bahçe de yapılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki öğrenciler ile Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı bulunan korumaya muhtaç çocukların katılımı ve Edirne Kadın Girişimcilerin desteği ile gerçekleşen kutlama programı.

Diyebilirim ki, en coşkulu ve amacına uygun kutlama burada gerçekleşti. Koruma altındaki öğrencilerimiz yeşil alanda doyasıya eğlendiler. Protokolün büyük bölümünün bu törene katılması ise anlamlıydı. Sevgiye muhtaç yavruların buradaki mutlu görüntüleri törene katılan herkesi duygulandırdı.

23 Nisan etkinliklerinde bir başka kutlama ise protokol mensuplarının makamlarında birbirini kutlamaları oldu. Bu arada Belediye Başkanı Makamında çocukları kabul ederek bu bayramın geleceğin güvencisi olan çocukların bayramı olduğunu anlatmak istedi. Bu arada bir farklı kutlama ise CHP’nin gecikmeli olarak gerçekleştirdiği yürüyüş oldu.

Belediye önünden başlayıp Atatürk Anıtına kadar devam eden, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katıldığı belediye meclis üyeleri, konuya duyarlı partililerin katıldığı gurup bando eşliğinde Atatürk anıtına kadar yürüdü. Orada Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Belediye Başkanı yeni kurallar gereği kürsüye çıkarak konuşma yerine, meydanda basın mensuplarına bayram hakkında açıklama yaptı. Bayramın önemine değindi.

Bir soru üzerine 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramında Milli Eğitim Müdürü haricinde hiçbir kuruluşun çelenk koymamasının yeni kurallar, yaptırımlar gereği olduğu ile geçiştirdi. Bu arada Halkın oyları ile göreve gelen bir Yönetici olarak halkın bulunmadığı bir törene katılmayacağını ifade ederek Sosyal Demokrat tavrını ortaya koydu.

Bu kutlamaların dışında kentin dört bir yanında Okulların önlerinde sadece velilerin katılabildiği dar kapsamlı törenler yapıldı, kermesler düzenlendi, dans ve balo

gösterileri mehteran gösterileri yapıldı. Bu denli geniş alanda yapılan Bayram kutlamalarına vatandaşların ve basın mensuplarının yetişmesi mümkün değildi.

İşte böyle yeri ve adresi belirsiz töreni ve halk katılımı olmayan bir Ulusal Bayram kutladık. Halkın ister istemez aklına şöyle bir soru geldi. Bu kutlamalardan hangisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının gerçek anlamını yansıtıyordu. Ve, halka gereken mesajı veriyordu.

Bu soruna olumlu yanıt bulmak mümkün olmadı. Eski bayramlara özlem duyarak “bayram nerede kutlanıyor” diye merak edenler ise törenli, coşkulu bayram günlerini boşuna beklediler. O günler geride kaldı. Her nedense halkın katılımı ile yapılacak törenler birilerini rahatsız ediyor olacak ki, böyle kutlanan bayram törenlerine son verildi. Ulusal Bayramların böyle parçalar halinde kutlanması ile nasıl birlik ve beraberlik görüntüleri anlatılacak.

23 Nisan etkinliklerini baktığımızda bunun sağlanması halkın özleminin giderilmesi mümkün değil gibi görüntü verdi. Bayramlar adeta bayram olmaktan çıkarak herkesin kendi çapında kutladığı karnaval havasına döndü. Ne yazık ki bu bayram kutlamalarında iktidar partisini görmek mümkün olmadı. Partiler üstü olması tüm halkı kucaklaması gereken bu tür milli etkinlikler halkın bayramlara karşı ilgisini de azaltıyor.

Bayram günü baktım çevrede eski bayramları hatırlatan görüntü yoktu. Hatta ev ve işyerlerine asılan bayrak sayısı da eskiye oranla çok azdı. Bu törenleri gördüğümüzde belki bazıları “oh” çekip mutlu oldu. Bazıları ise sorunu daha geniş boyutta değerlendirip üzüntü duydu. İşte böyle kafalarda soru işareti bırakacak bir bayramı geride bıraktık. Daha sonraki bayramlar ne görüntü verecek onu bugünden kestirmek mümkün değil.

 

 218 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu Hıdırellez Şenlikleri 10 Mayısta Yapılacak

Süloğlu Belediyesince organize edilen geleneksel hale gelen Hıdrellez şenlikleri 10 Mayısta Süloğlu Barajı piknik alanında yapılacak. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Orman kıran; “ Bu yıla kadar baraj çevresinde yapılan şenlikler geceleri yapılıyordu.   Biz bunu gündüze aldık. Etkinliğimiz 10 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’de başlayacak: […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp