HER ZAMAN BÖYLE OLMALI

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde Darbe girişi sonrası milletçe sergilediğimiz ülkemiz demokrasisi için umut oluşturacak birlik ve beraberlik.7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı’da da yapılan 5 milyon kişinin katıldığı miting İle bu birliktelik doruğa ulaştırıldı.

Türkiye’de uzun süredir özlemi duyulan ve halkın tüm kesimlerinin demokrasi adına aynı amaç etrafında kenetlenmesi siyasi parti sözcülerinin bu beraberliğe destek vermesi, bu birliktelikten farklı bir sesin çıkmaması demokrasimizin geleceği açısından gerçekten umut verici bir durum.

Böyle FETO belası sonucunda bir araya gelen, kenetlenen ve Demokrasiyi sahiplenen halkımız, dilerim bundan sonra da tüm demokratik haklar konusunda yine böle birlik ve beraberlik içinde olmayı gerçekleştirir.

Özellikle böyle toplantılarda siyasi çıkarlar, şahsi amaçlar bir kenara bırakıldığı zaman ülkemizde demokrasi daha da kök salmış kalıcı hale gelmiş olacak.

Bu acı olayla bir kez daha anlaşıldı ki, halk olmadan, halkın desteği sağlanmadan ülkemizde demokrasinin birlik ve dirliğin korunmasının mümkün olamayacağı herkes tarafından anlaşılmış oldu.

Bundan özellikle siyasilerimizin ders alması gerekir.

Dilerim bu darbe girişiminden sonra siyasiler ve tüm demokratik kuruluşlarımız üzerlerine düşen gerekli dersleri çıkarmışlardır.

Bu birlik ve beraberlik, Demokrasi Mitingi ülke yönetiminde halkın önemini, değerini çok net bir şekilde ortaya koydu.

Bundan sonra da gerektiğinde demokrasimizi koruyup kollamada haklarının zedelendiği her alanda halkın karırı ön plana alınmalı ve toplumsal düzenlemeler bu doğrultuda şekillenmeli.

Milyonların meydanda toplandığı bu miting demokrasimiz ve geleceği açısından bir milat bir başlangıç olmalı.

Acı olaylar sonucunda gerçekleşen bu güzel başlangıcın, birliktelik bundan sonra da gerektiğinde her platformda devam etmeli.

Ülkemizin yurtiçi ve yurt dışında karşılaştığı sorunlarda halk tavrını böyle net bir şekilde ortaya koyduğu zaman ülkemizde demokrasinin kalıcı hale geldiğini dosta düşmana kanıtlanmış oluruz.

Aslına bakılırsa, esas demokrasi sınavımız bundan sonra başlıyor. Halkın gücü, darbeye karşı demokrasiyi sahiplenmede sadece bugüne kadar gördüğümüz kadarı ile sınırlı olmamalı.

Türkiye önemli bir coğrafyada bulunuyor her an tehlikelerle yüz yüzeyiz. Bundan sonra Ülkemizin yönetimini baltalamaya yönelik yurt dışından veya içinden bir tavır mı sergileniyor. Halk yine bugün olduğu gibi meydanlarda sesini duyurmalı ve en büyük güç olduğunu göstermeli.

Halkımızın bu gücü siyasilerimizin çalışmalarını da kolaylaştıracaktır. Halkın temsilcisi siyasilerimizin halkı arkasında hissedip işlerini daha güvenle yapmalarını sağlayacaktır.

Temennimiz o ki,  demokrasiyi sahiplenmedeki halkın tavrı bundan sonra her alanda yaygınlaşsın kalıcı hale gelsin.

Aksi takdirde iş burada kalıp daha sonraları demokrasiyi zedeleyebilecek durumlarda halk sessiz kalırsa  bu ve benzeri badirelerin yeniden hortlamasına zemin hazırlamış oluruz.

*****************************************************

PAZARYERLERİ ÇEVRESİ DÜZENE GİRMELİ

Edirne’nin en geniş katılımlı semt pazarı olan Kooperatif Evleri semtindeki pazaryeri çevresi, pazarın yapıldığı Cumartesi ve Çarşamba günlerinde yol kenarlarına park eden araçlarla adeta eski panayır yerlerini andırıyor.

Pazaryeri yakınındaki alanın okul inşaatı nedeniyle araç parkına kapatılmasından sonra, buralara park eden araçlar yol çevresine hatta kaldırımlara park edilmeye başlandı.

Hal böyle olunca alışveriş için pazara gelecek vatandaşlar Pazar alanına girmek için hayatlarını riske atarak araçların arasından geçmek zorunda kalıyorlar.

Vatandaşlar bu konuda endişeli ve de çok tepkili.

İlin en kapsamlı, katılımlı pazaryeri çevresinin düzenli olmasını bu pazara Edirnelilerin dışından komşu ülkelerden Yunanistan ve Bulgaristan’dan da müşterilerin geldiğini, alışveriş yapmaları için araçlarını kısa süreli park yapacak yer bulmada zorlandıklarından yakınıyorlar.

Sözün kısası Cumartesi pazarı çevresi özellikle pazara gelen esnafların park alanı olmaktan kurtulmalı.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

DENİZ FENERLERİNİN TARİHÇESİ

Türkiye çevresinde deniz fenerlerinin yapımına Kırım Savaşı sırasında başlandı.

Boğazlarda Anadolu ve Rumeli Karadeniz’de Marmara’da

Yeşilköy, Çanakkale’de Çimenlik, Kumkale Gelibolu Fenerleri 1856 yılında yapıldı.

Bu deniz fenerlerinin yapılmasındaki amaç, İngiliz ve Fransız gemilerinin kolaylıkla Karadeniz’e çıkmalarını sağlamak içindi.

1857 yılında İstanbul’da Ahırkapı, Çanakkale’de nara ve Kilitbahir fenerleri yapıldı.

KARA TREN 1854 YILINDAN BU YANA SEFERDE

Tarihimizde ulaşıma ilk açılan demiryolu 1854 yılında Osmanlı devrindeki Kahire- İskenderiye demiryoluydu.

Türkiye sınırları içinde kalan ilk demiryolu İzmir-Aydın arasında döşenen bir bölümdü. Bu yolların tamamı İngiliz demiryolcuları tarafından yapılmıştı.

Osmanlı Devletinin ilk demiryolu yapımına başlaması Anadolu-Bağdat yolunun bir bölümü olan İstanbul-İzmir demiryolu döşemesiyle olmuş. 1873 yılında bu yol yapımı tamamlanmıştı.

 

 66 total views,  2 views today

Next Post

CHP İl Başkanları Çanakkale’de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il başkanlarını 9 Ağustos 2016 Salı günü saat 14.00’de Çanakkale’de Parion Hotel’de topladı.                     CHP Edirne il başkanı Fevzi Pekcanlı Çanakkale de yapılan il toplantısına katıldı. Pekcanlı yaptığı açıklamada “ Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu her […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp