HER ZAMAN BÖYLE OLSA

admin

fikri_yalin_kose

Bölgemizde özellikle cenaze namazlarında halkımızın birlik ve beraberlik, barışı yansıtan görüntüleri bizlere ders verecek nitelikte. Vefat edene yapılan son görevde bakıyorsunuz farklı görüşte olmuş olsalar da bunu bir yana bırakıp ayni gaye etrafında toplanabiliyoruz. Rahmete kavuşanların cenaze törenlerinde kem sözler düşmanlık ve kırgınlıklar bir yana bırakılıyor.

Böyle törenlerde birbirine selam dahi vermeyen insanlar kucaklaşabiliyor. Bu görüntüler bizim insanlarımıza has özverili vefat eden insanlara saygısından kaynaklanan bir durum. Böyle törenlerde halkımız tek yürek oluyor. Geçici de olsa kırgınlıklar bir yana bırakılıyor.

Bunun güzel bir örneğini Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçinin babasının cenaze töreninde tanık olduk. Törene katılan her görüşte insanlar bu cenaze namazında bir araya gelmesine vesile oldu. Cenaze namazında binlerce insanımızın bir araya gelmesi Belediye Başkanı Hamdi Sedefçinin konumunun etkisi olsa da kendisine karşı olanların bu son görevde birlik içinde olmaları çok anlamlı geldi bana.

Önemli olan bu birlik ve dirliği sürekli kılmak. Ne yazık ki bunu bir türlü sağlayamıyoruz. Bu farklı bir örnekle anlatılır. Sosyal demokratların ancak böyle cenaze törenlerinde ve düğünlerde bir araya geldiği söylenir.

Bunda da gerçek payı vardır. Bu birlikteliğin sürekli sağlanması halinde Sosyal demokratların daha güçlü olacağı bilindiği halde bu sudan sebepler ileri sürülerek sağlanamıyor. İbrahim Sedefi’nin cenaze töreninde geniş halk kitlelerinin görenler farklı görüşte de olsa insanların birliğinin sağlanma özlemi bir kez daha hatırlanmış oldu.

Sosyal demokratların bir biri ile didişmesinden muzdarip olan eski bir parti yöneticisinin cenazede cami etrafında biriken halkı göstererek; “ her zaman böyle birlik ve beraberliği sağlasak aramızdaki ipe sapa gelmez kavgaları bıraksak.

Burada göründüğü gibi ayni gaye etrafında toplanabilsek inanın bugünkü durumumuzun iki katı güçlü hale gelirdik. Maalesef bunu bir türlü sağlayamıyoruz. Dilerim olanlar hepimize ders olur. Aklımız başımıza gelir. Birbirimize kenetleniriz “ Bu talep hepimiz için geçerli. Sadece siyasi partiler çerçevesinde birlikteliğin yanında bölgemizin yararına olacak meselelerde de tek yumruk olmak ayni amaç etrafında birleşmek zorundayız.

Aksi takdirde parçalanıp bölünmenin ayrı telden çalmanın faturası hepimize çıkacaktır…

KÜÇÜK ESNAFIMIZA CAN SUYU

Komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan’dan Edirne’ye tamir amacıyla getirilecek motorlu vasıtalar ve tarım ekipmanları için büyük kolaylık sağlandı. Uzun süredir gündemde olan bu sorunun çözümü Edirne Küçük Sanayi Sitesi esnafımızı büyük oranda rahatlatacak, nefes aldıracak.

Komşu ülkelerden İlimize onarım amacıyla getirilmek istenen motorlu araçlar için bir dizi bürokratik engel ve teminat zorunluluğu getiriliyordu. Bu yükü küçük esnafımızın kaldıracak maddi gücü yoktu. Gümrük Bakanlığının girişimi sonucu buna kalıcı çözüm

getirildi. ETSO tarafından 250 bin liralık toplu teminat sağlanması sonucu esnaflarımız tamir için gelecek araçlar için teminat göstermek zorunda kalmayacaklar.

Kara gümrük kapılarında bu iş çözümlenecek. Aracının tamirini isteyen ile tamir edecek kişi arasında sözlü mutabakat sonucu iş çözülecek. Bu sağlıklı bir şekilde uygulanır. Tamir için gelecek araçlar başka bölgelere yönlendirilmesi için çaba harcanmazsa bölge esnafımız ekonomik bakımdan kısmen de olsa rahatlamış olacak. Bu esnaflarımız için adeta can simidi gibi gelecek.

 115 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi Bütçe Görüşmesi Yapıldı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Belediye meclis salonunda yapılan bütçe görüşmeleri sonunda 2014 yılı belediyenin gelir gider bütçesi 147.700.000.00-TL olarak belirlendi. Bütçe meclis üyelerince oylanarak kabul edildi. Mahalle Muhtarlarına yapılan yardım 300 liradan 400 liraya yükseltildi. Belediye Meclis salonunda yapılan 2014 yılı bütçe görüşmelerinde Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp