Her Zaman Tekrarlanan Sözler

admin

Yeni bir  yıl geldiğinde sıralanan    beklentiler için her zaman benzer sözcükler kullanılagelmiştir. ”Yeni senenin mutluluk,huzur barış” getirmesi gibi beylik sözcükler ile yeni yıla ilk adımı atarız.

Kuşkusuz yeni yılda herkesin beklentisi farklıdır. Tüccar daha fazla kazanmak ister, Çiftçi girdi fiyatlarının azalmasından yanadır. İşçiler  ücretlerine yeterli zam verilmesi beklentisi içindedir. Atanmayan öğretmenler atanarak göreve başlamak ister, Sağlık sorunu olanlar da  şifa bulma sağlığına kavuşmak ister,emekliler maaşlarına zam bekler işsizler iş imkanı peşinde olur .

Bu arada zor şartlarda görevini yürüten mahalli basınımızın  da yeni yılda beklentileri gündeme gelmeli.

Kısıtlı imkanlarla görevini sürdüren mahalli basının  bölgemizdeki önemi yeterince anlaşılmış değildir.

Gelişen teknoloji ile kendini yenileyen, mahalli basın okuyucularına haber ulaştırmada ulusal denilen basından geri kalmamaktadır. İnternet kanalları radyoları ile   her türlü engele  rağmen fedakar özverili çalışanları ile  görevini sürdüren,  mahalli basın üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Bunun kamuoyunca, siyasi partilerimiz ve meslek kuruluşlarımızca yeterli oranda anlaşıldığı kanısında değilim.

Mahalli basın dendiğinde önemsemeyen kişi ve kuruluşlar başları sıkıştığında dara düştüklerinde ilk başvuracakları yer yine  mahalli basın olmaktadır.

Bölge insanımız Ulusal denilen basını ancak kendilerince çok önemli gördükleri haberlerde yanlarında görebilirler.

    Geçmiş günlerin haber arşivlerine bir göz atıldığında bunu görebilirler.

Basın toplantılarında fotoğraf  çekme anında gerdan kırıp poz veren zatların, kuruluş temsilcilerimiz ve siyasi parti mensuplarının mahalli basına destekleri yok denecek kadar azdır.

  Siyasi partilerimizin çoğu mahalli basına abone olarak az da olsa  destek  sağlamayı  dahi gerek duymamaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de Edirne dışında illerinde ilçelerde  mahalli basın ele üstünde tutulmaktadır.

Yaşaması için her türlü destek verilmektedir. Bizde ise kurum ve kuruluşlarımızın matbaa işleri broşürleri Edirne’de yapılması mümkün olduğu halde siyasi partilerimiz de dahil tüm kuruluşlarımız bu tür ihtiyaçlarını  başka illerden sağlamaktadır.

Kendi bölgemize destek konusunda Keşan ilçemiz kadar özverili olamıyoruz. Kendi insanımıza,kendi bölgemiz basınına  destek vermeyi zül saymak isteyenler sonunda kendileri bu işten zararlı çıkacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

    Edirne’nin bir ilçesinde  kurum ve kuruluşlarla mahalli basın her zaman  birbirine destek sağlıyorsa, bunun nedenlerini sağlayacağı  yararları  araştırmak  gerekir.  mahalli basını yok sayanlara önemsemeyenlere el ele vererek gücümüzü kanıtlamak zorundayız.

Diğer yörelerde sağlanan desteği kendi gücümüz ve kararlı yaklaşımlarımızla sağlamak kararlılığı içinde olmalıyız. Bunda mahalli basının da eksikleri olduğu tartışılmaz. Önemli konularda özellikle  mahalli basının kendi sorunlarında birlik ve beraberlik içinde olmak kısır çekişmelere alet olmamak  zorundayız.” Ben işime bakayım değerleri beni ilgilendirmez” mantığı ile hareket etmek bu mesleğin etiğine yakışmaz. Mahalli basında arkadaşlarımızın güç koşullarda görev yaptıkları biliniyor.

Önümüzdeki yıl bu koşulların daha da ağırlaşacağı izlenimini alıyoruz. Bazı kurumların tasarruflarını mahalli basınla karşılama istekleri kendilerine yarar getirmez. İlimizin her yanında Edirne’ye ait haberleri en kısa sürede kendilerine ulaştırma gayreti içinde olan mahalli basının çalışma alanını daraltma sevdasında olanlar sonunda kendileri zararlı çıkacaklardır.

Ve siyasi partilerimiz har zaman mahalli basınla iç içe olması gereken siyasilerimizin mahalli  basına destekleri yok denecek kadar azdır.Tüm ihtiyaçlarını başka illerden karşılama sevdasında olanlar yarın seçim geldiğinde en büyük desteği etkinliklerini kamuoyuna iletecekleri mesajı anında  mahalli basın tarafından duyurulacağını unutmamaları gerekir.

Mahalli basını yok sayan ve karşısına alanların siyasi akıbetlerini öğrenmek isteyenler, geçmiş tarihlerdeki gazete arşivlerine bir göz atmaları gerekir.

 278 total views,  2 views today

Next Post

Sedefçi ”Yeni Yılın Ulusumuza Ve İnsanlığa Barış Getirmesini Dilerim”

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, yayınladığı yeni yıl mesajında, 2013 yılının ulusumuza ve insanlığa barış, huzur, kardeşlik, mutluluk getirmesini diledi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 2012 yılını geride bırakıp, yepyeni bir yıla girerken, 2013 yılının ulusumuza ve insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diledi. Sedefçi, yayınladığı yeni yıl mesajında, “Geride […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp