Herkes Makamının Sorumluluğunu Bilmeli

admin

DSC_2224Yaptığı işin önemini yetirince  kavramayan,sadece gelen evrakları ve rutin işleri yapmakla yetinen yöneticiler koltuk sahipleriyle  o makamlarda başarılı olmaları mümkün değildir.

Değerli ozanımız  Orhan Veli’nin tam bu yapıda olan  kişileri anlatan bir şiirinde “ Hesap bilmem  muhasebe memuruyum-En  çok sevdiğim yemek  imambayıldı,dokunur “ sözleriyle başlayan dizeleriyle   bu tip, yaptıkları  işlerinden bihaber,koltuklarını korumanın ötesinde  bir görevi bulunmayan  kimseleri ne kadar güzel anlatıyor.

   Zaman zaman, özel ve resmi kurumlara işlerimiz  düştüğü için  gideriz.

Oralarda gördüğünüz aksaklıklar işlerdeki gecikmeler o makamlarda bulunan, aslında bulundukları  koltukları dolduramayan  sadece” gözlerimi kaparım vazifemi yaparım” mantığı ile hareket eden kadrolardan kaynaklanmaktadır.

     Sözde halk adına görev üstlenen yetkili  memur ve diğer görevliler aslında  sahip oldukları görevine yeterince  vakıf olmayan kimseler nedeniyle  resmi ve mahalli kurumlarda işle bir “arpa boyu” kadar yürümez.

Zira o makamlara getirilen kişiler, verilen  görevlere layık oldukları için değil,oralardaki boşluğu doldurmak için getirilmişlerdir.

   “ Görevinizi kısaca anlatır mısınız bu makamda ne gibi yenilikler yapmak amacındasınız”  diye sorduğunuzda,  size bir iki cümle ile yapması gereken işleri anlatmaktan acizdirler.

Onlar, sabahları gelip koltuklarına oturur, önlerine getirilen evrakların dahi, bazılarına  bakmaksızın  imzalar.

Makamına gelen konukları ile çay kahve içer, mesaisi bittiğinde, ise evinin yolunu tutar. Ay sonu geldiğinde maaşını cebine koyar.

    Böyle kimselerin, ben işim gereği ne gibi yenilikler yaptım rutin işlerin dışında neler yapabilirim diye bir anlayışları ve merakları yoktur.

   Bu yapıdaki vasıfsız, çapsız kimselerle o işlerin sağlıklı yürümesi mümkün olamaz.

Zamanımız teknolojide gelişim atılım çağı.  Bu  yeniliklere  yetişebilmek asli amaçları olmaları gerekmez mi?

Özellikle halkla ilişkilerin yoğun olduğu makamlarda görev alan  kimselerin kendilerini yenilemeleri  işleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları  okumaları, araştırmaları  mesleğinde gelişmeleri için çaba harcamaları gerekir.

  “Sepet gelip “mahalli ifade ile”  “keleter” giden, sadece  maaşa endeksli görevlilerle işlerin yürümediği herkesçe iyi  kavranmalı.

Bu bizim mesleğimiz de dahil,  her meslek için geçerlidir.

“İşe göre adam yerine adama göre iş” mantığı ile hareket edildikçe , yöneticilerin  işinde başarısız olsalar da,  yöneticilerin her sözüne “tamam” diyecek kadrolarla işler sağlıklı  yürümez.

Bugün baktığımızda mahalli ve mülki makamlarda bu kalıba tıpa tıp uyan makam sahibi olanların   yaptıkları işlerinde başarılı olmaları mümkün olamaz.

    Bu tip insanlar işlerindeki başarıları, daha ziyade  üst makamlara yaranmak ile sınırlıdır.

Bu konumdaki  “ısmarlama koltuk sahiplerinin” yalakalık görevinin  dışına çıkarak, işlerinde  gördükleri eksiklikleri üst makamlarına iletme cesaretleri olamaz. Onların görevleri sadece üstlerinden gelen buyrukları  uygulamakla sınırlıdır.

    Bunu yapmadıkları takdirde, koltuklarından olacaklarını çok iyi bilirler. O nedenle yapacakları iş doğru olmasa da yapmakla yükümlüdürler.

Bu kalıbın dışına çıkmaları söz konusu değildir.

Bu sözlerle kimi ve kimleri ifade etmek istediğimi anlamak için kahin olmaya gerek yoktur. Son aylarda kamuoyuna yansıyan olayları gözden geçirdiğimizde kimlerin çekim alanına girdiği, kimleri kapsadığı  ortaya çıkacaktır.

     Benim kişileri karalamak gibi anlayışım yok ve olmadı. Bu ve benzeri  koltuk sevdalılarının,işlerinin önemini idrak edemeyenlerin kulaklarını çınlatmak istedim.Köşe yazımın adında olduğu gibi” Sözüm Ona”  bu kapsama giren  kişileri  amaçladım.”Arif olan anlar”.    

 218 total views,  2 views today

Next Post

Silah Satarken Yakayı Ele Verdi

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaya olarak devriye görevi yapan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerince, bir şahsın elinde taşıdığı poşette yapılan aramada, 1 adet 9 mm çapında ruhsatsız tabanca ve 8 adet mermi ele geçirildi. Anafartalar Caddesi üzerinde yaya olarak devriye görevi yapan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp