HERKES MERSİNE BİZ TERSİNE

admin

fikri_yalin_koseBakıyoruz Edirne dışındaki illerde özellikle CHP’nin Edirne kadar güçlü olmadığı bölgelerde CHP dışa açılıp kendi ilkeleri dışındaki partilerden oy toplama gayreti içinde olduğu gözleniyor. Mahalli seçimlerde bazı yerlerde partilerinin görüşünden farklı ideolojide olanları aday gösterip oyunu arttırmak amacında.

Edirne ise Sosyal Demokratların kalesi olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar yapılan genel ve mahalli seçimlerde aldığı oylar bunu kanıtlıyor.

CHP’nin bu görüntüsü olmasına rağmen son mahalli seçimlerde bakıyoruz bugüne kadar CHP’ye mensup olup bu parti için mücadele edenler bu kez belediye seçiminde aday olamayan partililerin kendi güçlerine güvenerek seçimi kazanacağı beklentisi ile başka partilerden aday olmalarına neden oldu.

Partililerin ifadelerine göre Edirne dışındaki illerde böyle bir görüntü Edirne kadar belirgin değil.

Edirne Merkezde CHP’den Belediye Başkanı adayı gösterilmeyen Hamdi Sedefçi DSP’den belediye başkan adaylığını koydu orada başkanlık yarışına girdi.

Buna benzer örnekleri ilçelerde de görüyoruz. Süloğlu ilçesinde bir önceki dönem Belediye Başkanı olan ön seçime girmeyen İsmet Balin bu kez şansını MHP’den deneme kararı aldı. O da partisinden çark edenler arasında. Yine Enez ilçesinde daha önceleri CHP’den Belediye Başkanı olan Eczacı Abdullah Bostancı CHP’de yer bulamayınca AK Partiye kapağı attı. Oradan belediye başkan adayı gösterildi.

Uzun yıllar mücadele ettiği ilkelerini savunduğu partisinin bu defa karşı saflarında yer alıyor. CHP’nin bu sorunu seçim sonrasında

masaya yatırıp çözümlemesi gerekir. Partinin güçlü olduğu yerlerde seçimlerde neden böyle farklı tablolar ortaya çıkıyor.Aday olmak isteyenlerin istediklerine kavuşmadığı zaman partiden ayrılma durumuna gelmesi partilerine karşı tavır almaları nereden kaynaklanıyor.

Böyle sorunların CHP’nin güçlü olduğu bölgelerde ortaya çıkması CHP’de partinin yapısının yeniden şekillenmesine parti ilkelerinin ön plana çıkmasına neden olacağı bu kurallara uymayanların ise parti bağlarının kesileceği duyumunu aldık.

Her kafadan bir ses çıkması partililerin ilkeleri bir yana bırakıp kendilerince farklı politikalar üretmeleri CHP’deki birlik ve beraberliği zedelediği halka güveni sarstığı ortada.

CHP buna çözüm bulamazsa önümüzdeki yıl yapılacak milletvekili seçimlerinde de ayni tartışmaların gündeme gelebileceği,partililer arasında kaosun süreceği bunun partinin bölünmesine dahi neden olabileceği parti üst yöneticileri tarafından masaya yatırılması bekleniyor.

Partinin ilkelerini hiçe sayan, kendi partisine ağır suçlamalar getirenlerin parti yönetiminde yer almaması, bu tür tartışmaların demokratik tartışmanın ötesinde partililer arasında bölünmelere neden olabileceği buna izin verilmesinin söz konusu olmayacağı . parti yöneticileri tarafından gündeme gelmesi bekleniyor. Seçimlerde partisince istenilen yere gelmeyenlerin CHP’den kopma noktasına gelmeleri bunu yapmayanların ise başka partili gibi davranıp partisi ve yöneticileri hakkında aslı astarı olmayan dedikoduların üretilmesine izin verilmeyeceği, parti disiplinin taviz vermeden uygulanması kaçınılmaz hale gelmesi gündemde olacak.

Mahalli seçimler sonrasında bu konunu gündeme geleceği ve sorunun kalıca bir çözüme kavuşturulacağı partililer tarafından

tartışılır hale geldi. Parti disiplininin zaafa uğradığını belirten CHP’liler; “ Farklı fikirlerin tartışılması konusunu onaylamak mümkün .Lakin bu eleştirileri partiyi suçlayacak boyuta taşımak bir anlamda parti suçu işlemek demektir. Buna hiçbir partide izin verilemez.CHP’nin de bu konuda önlem alması artık kaçınılmaz hale gelmiştir.Partide öyle kimseler var ki, kendi partisini eleştirmede rakip partililerden daha çok öne çıkıyor, yerli yersiz aslı astarı olmayacak suçlamalar yapıyor.Bunlar hoş görülecek davranışlar değildir.Partimizde bu tavırda olanlar artış gösterir böyle görüntü devam ederse partinin büyümesi yerine daha da küçülmesine çanak tutulmuş olur.Buna da kimsenin hakkı olamaz” dedi

 200 total views,  2 views today

Next Post

Sedefçi Gözyaşlarını Tutamadı

Edirnelilerle Ağladı, Edirnelilerle Güldü,.. Hayatın her anında Halkıyla bereber oldu.. Edirne Merkez Jardarma Alay Komutanlığı yanında Edirne Belediyesi tarafından Terör kurbanı olan Cem ve Dilay Kerman anısına yaptırılan çeşme törenle açıldı. Açılış törenine Edirne Belediye Başkanı ve DSP Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, Edirne Vali Yardımcısı Nedim Özırmak, Şehit Cem-Dilay […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp