Herkese örnek olmalı

admin

fikri_yalin_kose            Ülkemizde barış ve kardeşliğin tesisi devamlı hale gelmesi günümüzde her şeyden elzem hale geldi. Daha önceleri siyasilerin söylemlerinden kaynaklanan  yanlış politikası ile  kutuplaşan adeta birbirine hasım hale  gelen halk   birlik ve beraberlik özlemi içindeydi.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde bu barış talebi daha da arttı.  Zira barış olmayan insanların kutuplaştığı bir yerde huzurun olması mümkün değildi.

Bilindiği gibi ülkemizde Alevi toplumu her zaman barış ortamının yaratılmasında kardeşliğin yaygınlaşmasında her zaman ön saflarda yer almıştır.

Gerek Kurtuluş savaşının zor günlerinde gerekse daha sonraki yıllarda Aleviler yasalara saygılı davranıp,  ülkede barışın sağlanmasında öncülüğünü, duyarlılığını sürdürmüşlerdir.

Cem Vakfı yöneticileri Havsa’nın Musulça Köyü’nde basın mensuplarına ve vakıf üyeleri ile belediye başkanlarına bir teşekkür yemeği düzenledi.

Gerek bu etkinliğin organizasyonu gerekse alevi halkının kadını erkeği ile birlik ve dayanışması örneğini bu teşekkür yemeğinde bir kez daha gördük.

Burada her kurumun, herkesin örnek alması gereken bir dostluk görüntüsü sergileyen Cem Vakfı yöneticilerine ve bu etkinliğin en iyi şekilde yapılmasını sağlayan herkesi kutlamak gerekir. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran Üniversiteden hocaların da bu dostluk toplantısına katılmaları da takdire değerdi. Burada özellikle amatör saz sanatçıların alevi toplumuna has müziği geceye ayrı bir renk kattı.

*****************************************************

SOFRALARDA KALAN YEMEK ATIKLARI AZALTILMALI

Özellikle toplu yemeklerde self servis olmayan yerlerde yemeğe katılan kişilerin önlerinde çok miktarda yemeğin kaldığına tanık oluyoruz.

Yiyecek dünyamız için stratejik bir önem taşıyor. Yiyecekler her zaman tasarruflu kullanılmalı.  Yemekli toplantılarda bu konuya yeterince özen gösterilmiyor. Yese de yemese de insanların önüne menüde olan tüm yemekler önüne konuluyor.

Toplantılara katılan insanların hasta veya bazı yemekleri yiyemeyecek durumda oldukları dikkate alınmıyor.

Daha sonra da masalar yenmeyen yemek atıklarıyla doluyor. Gönül ister ki tüm yemekli toplantılar self servis şeklinde yapılsın herkes yiyeceklerin karşısına geçip yiyebileceği oranda yemek alsın.

Bu uygulamanın yemek tasarrufu sağlayacağı atıkları azaltacağı inancındayım.

Yemekli toplantılardan arta kalan yiyecekleri gördükçe üzülmemek mümkün değil. Bunlar da yeterince değerlendirilmeden doğrudan çöpe gidiyor.

Hiçbir ülkede yiyecekler böyle ziyan edildiğini sanmıyorum.  Ülkemizde bu yiyeceklere muhtaç olan insanlarımız var. Yapılan istatistikler yemek artıklarının binlerce insanın yiyecek ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu gösteriyor.

Ayrıca bu yiyeceklerden faydalanacak hayvanlar da var. Bu atıkların buralarda da değerlendirilmemesi zayi olması Allahın nimetine saygısızlık dinimizce de yasak olan israf anlamına gelmiyor mu?

*****************************************************

ÜLKEMİZDE 1776 YILINDAN BU YANA MÜHENDİS YETİŞTİRİLİYOR

Tarihimizde “ Mühendis” sözcüğü ilk kez Osmanlı padişahı 3. Selim zamanında kullanıldı.

1776 yılında öğretime başlayan” Mühendishaneyi Bahri Hümayun” İstanbul’da teknik konularda uzman subay yetiştirmek amacını güdüyordu. Bugünkü Deniz Harp Okulunun çekirdeğiydi.

1795 yılında açılan “ Mühendishaneyi Berriyi Hümayun” İstanbul’da topçu subayı yetiştirmek amacıyla kuruldu.

Dört yıl süreli okulun en yetkili kişisi “ Baş hoca”ydı. En ünlü baş hoca İshak Efendiydi.

1944 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi adını alan eğitim kuruluşunun ilk adı “ Mühendishaneyi Berriyi Hümayun”du 3 Selim dönemine gelinceye dek inşaat mühendisinin yaptığı işleri görenlere  “Benna” denirdi.

******************************************************

İLK KADIN MUHTARIMIZ GÜL HANIM OLDU

Türkiye’de ilk kadın muhtar Gül Hanımdı. Türk kadınına köylerde muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinde oy kullanma hakkı veren yasa 1934 yılında kabul edildi. Yasanın kabul edilmesinden sonra yapılan seçimlerde Aydın ili Çine ilçesinin Demirdere Köyü’nde Gül Hanım Muhtar adayı oldu, erkek adaylardan daha fazla oy alarak köy muhtarlığını kazandı.

Böylece Türkiye’nin İlk kadın muhtar unvanına sahip oldu.

DİPSİZ KUYU

Gürcistan’daki Kurubera Mağarası Dünya’nın en derin mağarasıdır.

En derin noktası yer yüzeyinin 2.197 metre altındadır.

GÖRÜNMEYEN DEV

Yeryüzündeki en yüksek dağ, Everest değildir.; Hawaii’ deki “ Beyaz Dağ” anlamına gelen “ Mauna Kea”dır.

Mauna Kea okyanus tabanından zirvesine kadar tam 10.205 metredir.

 92 total views,  2 views today

Next Post

Sosyal içermelerin desteklenmesi “SİROMA” toplantısı yapıldı

Romanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde Sosyal İçermelerin Desteklenmesi (SİROMA) toplantısı Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezinde gerçekleştirildi.                 Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı(IPA), İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında hazırlanan ve ana yararlanıcı olarak Aile ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp