HİZMET FAKİRİ MAHALLE YENİİMARET

admin

Yeniimaret Edirne’nin fethinden sonra Türklerin yerleşim semtlerinden en eski yerlerinden biri. Türkler Edirne’ye aldıklarında buralarının Edirne kalesi dışında küçük yerleşim alanları olduğu yazılıyor.

Yeniimaret’in Padişah Yıldırım Beyazıt döneminde önem verilen nüfusu hızla artan yerleşim yerlerinden biri olduğu söylenir.

fikri_yalin_kose

Kentin batısında Tunca Nehri kıyısında kurulan bu mahalle Osmanlı döneminde uzun süre Edirne’de elit insanların yaşadığı İmparatorluğun son dönemlerinde özellikle subayların ikamet ettiği bir mahalle olarak da biliniyor.

Bu güzel mahallemiz bugün ihmale uğramış varoş mahallesi görünümünde. Altyapı hizmeti fakiri konumunda bir mahalle görüntüsü veriyor.

Yeniimaret Mahalle Muhtarı Aziz Saranlı bu konuda çok dertli. Yeniimaret dendiğinde çöplük alanın bulunduğu yer olanak bilinen bir mahalle olarak kabul edildiğini. Bu konumu nedeniyle mahalleye ilginin az olduğunu, insanların kendi mahallelerinde ikamet etmek istemediğinden yakındı.

Mahalle yakınında bulunan, çevresini kirleten ve Yıllardır kaldırıldı, kaldırılacak denilen belediye çöplüğünü bugüne kadar kaldırılması için bir çözüm bulunamadı. Bugün mahalle çöplükle iç içe yaşamak zorunda. Yeniimaretin mağduriyeti dertleri bununla da bitmiyor.

Bu mahalle sınırları içinde bulunan, Selimiye’den sonra en çok turistin ziyaret ettiği, Avrupa ödüllü sağlık müzesi önündeki yol bir türlü düzenlemedi. Belediye suçu Anıtlar Kuruluna, Anıtlar Kurulu ise bu görevi belediyenin üzerine atıyor.

Bu yetki uyuşmazlığı sonucu, Beyazıt Külliyesi önündeki yol bir türlü yapılamıyor, yağışlı havalarda müzenin önü göl haline geliyor.

Mahalle Muhtarı Saranlının bir başka yakınması da Yeniimaret Mahallesi’ni Gazimihale bağlayan yolun Tunca Nehri kenarındaki set çevresinin geceleri karanlık olması.

Muhtarlığın ve mahalle halkını tüm çabasına rağmen set boyunun karanlıktan kurtulamaması, aydınlatmanın yapılamamasından şikâyetçi olan Saranlı, bu yolda araç trafiğinin yoğun olduğunu bu istikamette yaya olarak gidecek vatandaşların da bu karanlık yoldan gitmek zorunda kaldıklarını, bunun da aileler için de tehlikeli olduğundan yakındı.

Mahalle halkı için bir başka önemli sorun ise, Tunca Nehri üzerindeki Yalnızgöz köprüsünü onarılıp trafiğe açılmasından sonra köprünün aydınlatılmasının bir türlü sağlanamaması.

Mahallede Trakya Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu’nun bulunması ve bu yoldan geceleri geçmek zorunda kalan öğrenciler ve mahalle halkı karanlık köprüden geçmek zorunda kalıyor.

Mahalle Muhtarı Saranlı, geceleri bu yol çevresinde kol gezen kötü alışkanlığı olan kimselerin, akşamcıların, yoldan geçenler için tehlike oluşturduğunu, bu yönde kendilerine de şikâyetler geldiğini söyledi.

Yeniimaret muhtarına “bir dokun bin ah işitiyorsun”. Böyle tarihi önemi olan birçok ünlü insanın yetiştiği bir mahallenin diğer mahallelerin yararlandığı altyapı hizmetlerden mahrum kalmasının mahalle halkını üzdüğünü söyledi.

Muhtar Saranlı; “mahallemizde halkımızın oturup dinleneceği bir park alanı yok. Çocukları okul bahçeleri dışında da oyun alanları

bulunmuyor. Böyle sosyal hizmetlerden yoksun olması nedeniyle mahallemize ilgi azalıyor” dedi

Yeni İmaret mahallesinin alt yapı hizmetlerinden yoksun olmasını mahalle halkının da tepkisi var. Mahalle sakinleri Edirne’nin en eski yerleşim alanının adına ve şanına layık bir görüntüye kavuşması layık bir görüntü kavuşması dileklerini sundular.

PANTOLON

Komşusunun Evine misafir gelen bayan komşunun çocuğuna bakarak; “Maşallah ağzı babasının ağzına benziyor. Gözleri ise tıpkı annesinin gözlerini andırıyor. Burnu ise ablasının burnu gibi” dedi. Bu konuşmaları can kulağı ile dinleyen çocuk lafa karışarak: pantolon da ağabeyimin” dedi

HATIRLATMIŞ OLAYIM

Bugün, yerinde Belediye Çöplüğü bulunan enkazı dahi kalmayan Askeri Hastanenin 800 yatıklı bir askeri hastane olduğu, Balkan Savası sırasında çok önemli sağlık hizmet verdiğini BİLİYOR MUSUNUZ?

 302 total views,  2 views today

Next Post

LÖSEV’den Edirne Belediye’sine Ziyaret

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Sosyal Hizmetler Birimi’nden Ayşenur Sözeri ve Edirne LÖSEV Temsilcisi Arzu Sağlık, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu’nu ziyaret etti. Ayşenur Sözeri,Tanrıkulu’nu ziyaret etme nedenlerinin, Edirne Belediye Başkanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür etmek olduğunu ifade etti. Sözeri, “Edirne Belediye Başkanlığı olarak başta Başkanımız Hamdi Sedefçi olmak üzere, Ertuğrul […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp