HİZMET YARIŞI

admin

fikri_yalin_kose

Edirne’de son aylarda yapılanlar gözden kaçmıyor. Bölgemize kısa ve uzun vadede yapılacak hizmetler konusunda bir yarıştır aldı gidiyor. Hayırlısı olsun. Bir tarafta Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, her hafta bir mahallede parklar, heykeller yeni tesisleri açılışını yapıyor, yeni hizmetler için müjde veriyor. Halkın sorunlarını dinliyor taleplerini alıyor. Bunu işin mahalli yönetim bazında hizmet atağı olarak kabul edelim.

Bir de devlet hizmetleri konusunda yoğun çalışmalar var. O alanda da sevindirici haberler alıyoruz. Dileğimiz o ki, bunlar sadece seçim vaadi olarak kalmaz. Bir biri ardına gerçekleşerek bölgemizin çehresi değişir. İnsanlarımızın yüzü güler.

Edirne’mizde en büyük sorun işsizlik. Diğer sorunlar zamana yayılabilir. Halkımız önce işsizlik konusuna çözüm bulunmasını istiyor.

Başka yörelere yapılan yatırımlara hizmetlere fazla ilgi göstermiyor. Sağlık Bakamımız Mehmet Müezzinoğlu’nun basın toplantısında dile getirdiği “Çağrı Merkezinin” kentimizde kurulma çalışmaları, yine sanayi esnafımıza rahatlık getirecek olan komşu ülkelerden gelecek makine ve ekipmanların tamiri konusunda kolaylık getirileceği, bu konuda adımların atıldığı, araçların onarımı için teminat istenmeyeceği söylemleri insanlarımızın ilgisini çekiyor.

Çağrı Merkezinin Edirne’de kurulması halinde ilk aşamada 200 daha sonra da bir o kadar insanımıza iş imkânı olacak. Halkın refahı için yapılan hizmetleri insanlarımız can kulağı ile dinliyor destekliyor bunların daha önceki vaatlerde olduğu gibi sözde kalmamasını bekliyor.

Üç bakanımız Hafta sonunda Edirne’ye geldi. Bakanlarımızın Edirne gezisinde ana hedef romanlarımızdı. Bilindiği gibi roman vatandaşlarımız il nüfusumuzun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Seçimler açısından bu önemli potansiyeldir. Her seçim döneminde romanlarımızı siyasilerimizin ilgi odağı haline getiriyor. Edirne’deki roman vatandaşlarımızın da en önemli sorunu işsizliktir. Konutları elverişli değil kabul.

Ondan çok daha önemli sorunları işsizlik sorunu oluyor. Bu konunun çözümlenmemesinin roman vatandaşlarımız arasında yarattığı ve devamı halinde yaratacağı toplumsal sorunun izlerini görüyoruz.

İşsizlik, evlerine aş götürememe korkusu insanlarımızı istemedikleri iş yapmaya itebiliyor.

Son yıllarda gelişen teknoloji sonucunda bölgemizde roman vatandaşlarımızın iş olanağını azalttı. Özellikle tarımda, kazma, ekme, biçme işlerimi büyük oranda roman vatandaşlarımız yapıyordu .

Bu alanlar romanlar için en önemli istihdam alanıydı. Makineleşme, gelişen teknoloji sonucunda romanlarımızın yaptığı işleri bugün makinelerle yapılıyor. Bu alanda, tarımda hasat dönemlerinde kırları şenlendiren türkü ve oyunları ile neşe kaynağı olan romanlarımız yok artık.

Yine Kapıkule’de çalışanların bir bölümü Romanlardan oluşuyordu. Oralarda iş yapan roman vatandaşlarımızın sayısı çok azaldı.

Başka işleri olmadığı için boyacılık çilingirlik, kalaycılık, çıraklık, çobanlık yaparak geçimini yapan romanlarımız bugün işsiz dolaşıyor.

Sabahın erken saatlerinde sokağa çıktığımızda çöp araçlarını karıştırıp içinden satıp evine ekmek parası sağlayacak atık malzeme arayan roman romanlarımızı görürsünüz.

Yanında çocuğu, sırtında çuvalı ile soğuk sıcak demeden köşe bucak dolaşıp çöp konteynerlerinden ekmek parası çıkarmak isteyen romanları gördükçe işimiz sızlar. Bugüne kadar roman vatandaşlarımızın refahı daha çağdaş yaşamaları için siyasilerimiz çok vaatlerde bulundu.

Ne yazık ki, Bu vaatler bir süre sonra unutulup gitti. Bu arada bazı çevrelerce roman vatandaşlarımızın dernek temsilcileri roman vatandaşlarımızın istismar edilmek istendiği imasında bulundular. Roman halkımız için en sakıncalı olan durum bu. Bazı kişilerin romanlarımızın iyi niyetinden yararlanarak, karanlık amaçlarına alet etmek istemelerine roman vatandaşlarımızın fırsat vermeyeceğine inanıyorum.

Roman vatandaşlarımız asırlardır her kesimle barışık olarak yaşamasını bilmiş. Uygarlığı benimsemiş, kavgadan uzak durmuş halk kesimidir.

Güzel bölgemizin neşe kaynağı olan insanlarımızın dokularını değiştirmeye kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecektir. Romanların olmadığı bir Edirne düşünmüyoruz. Düğün derneklerimiz romanların oyunları ve türküleri ile neşeleniyor. Müzik enstrümanlarını en iyi kullananlar onlardır. Romanlara dostça yaklaşırsak onlardan da her zaman dostluk görürüz.

 106 total views,  2 views today

Next Post

YAŞAGÖR “TESK KAMPANYASINI DESTEKLİYORUZ”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör yaptığı açıklamada “ Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından başlatılan “kaçak ürün alma, kapıma kilit vurma” kampanyasını Esnafımız adına  destekliyoruz, vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz” dedi Kaçak ürün satışları ile ilgili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp