HİZMETLER EŞİT DAĞILMALI

admin

fikri_yalin_kose

Edirne merkezinin ilçeleri ile karayolu bağlantısında bugün fazla bir sorun yok. Hamzabeyli sınır kapısı otobanı nedeniyle Lalapaşa yolu ilçe sınırına kadar, uluslar arası niteliğe sahip ve araç ulaşımı için sorunsuz bir yol görüntüsünde. Bu yol güzergâhındaki köyler de şehre ulaşmada bu yoldan büyük oranda yararlanabiliyor.

Diğer yandan Süloğlu İlçemiz ile Edirne merkez bağlantı yolu da yeterli olmasa da araç ulaşımında büyük sorun yaşanmıyor. Bu bölgede yol güzergâhındaki köyler de şanslı yerleşim alanları yol sorunu yaşamıyorlar.

Kentin güney doğu ve güney yöresinde Uzunköprü Keşan bağlantılı karayolu da bu bölgeden yapılan araç ulaşımında büyük rahatlık sağladı.

Sürücülerin ifadelerine göre bu yolda virajların keskin olması ve ara dönüş yollarda sorun olsa da ulaşım bu güzergâhta da çözümlenmiş durumda.

Bu yol çevresindeki köyler de yol açısından şanslı köylerimiz. Meriç İpsala, Enez, köyleri ile Uzunköprü ilçesinin doğu ve güneydoğu bölgesindeki köylerin ulaşım yolu açısından en şanssız köyleri arasında yer alıyor.

Bu yöredeki köylerden ilçelere bağlantılı yollar geçmediği için köyler arasındaki yolları adeta tarla yollarını andırıyor.

Uzunköprü ilçemizin Malkara ilçesine komşu olan köylerimiz ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan art değer yaratılan köylerimiz.

Linyit maden alanlarının bulunduğu ormanlık bölge köyleri kent merkezine merkezde bulunan yetkililere uzak olsalar da bu ilin sınırları içinde olan diğer köyler kadar alt yapı hizmeti alması gereken köylerimiz.

Şairin dizelerinde belirttiği gibi

-Orada bir köy var uzakta- O köy bizim köyümüzdür-gitmesek de gelmesek de- O köy bizim köyümüzdür.

Bu satırlar adeta bu yörenin köyleri için yazılmış.

Köy sınırları içinden trilyonlarca lira devlet bütçesine katkı yapılıyor. Buna karşın halka hizmet olarak dönmesi gereken haklardan bu bölge köylüleri nasibini almıyor.

Bu haksızlık olmuyor mu? Köy içi yollarında da Edirne merkezine yakın köylerde gördüğümüz parke taş döşenmiş yollardan eser yok.

Kış ayları geldiğinde yolar çamurla kaplandığı için insanlar çizme olmadan yollarda yürümeleri mümkün değil.

Bu yöre köylülerimiz alt yapı hizmetinden yoksun kalmalarından muzdarip. Buradaki yolları gördükten su görüşe katılmamak mümkün değil.

Her şey gün gibi ortada. Bunun aksini savunup köylere alt yapı hizmetinin eşit dağıtıldığı iddiasında olanlar varsa, kıymetli zamanlarından fedakârlık yaparak, koltuklarından kalkarak bu bölge köylerine gitsinler.

Köylülerle birlikte ara yollarda yürüsünler yollardaki rezaleti köylüleri ilçeye ulaşmada ne zorluklarla karşılaştıklarını kendi gözleri ile görsünler.

Bize hak vereceklerdir. Bu konuda yakınmalarını dile getiren köylüler; “ biz kent merkezinde uzakta olan köylüler, sorunlarımızı yetkili kişilere iletmede zorlanıyoruz.

Bizim adımıza konuyu iletenlerden de fayda göremediğimiz için çileli yaşamımız devam ediyor.

Bu konunun sorumluları kış uykusuna yatmadan önce gelip köylerimizi ziyaret etsin insanlarımızın çilesine tanık olsunlar.

Edirne gibi çağdaş ve uluslararası üne sahip bir ilin sınırları içinde kalan bazı köylerin yollarının bu denli kötü olması ne anlama geliyor.

Köylere getirilen hizmette birine analık, birine babalık olmamalı. Köylere hizmetse, her köye mümkün olduğunca eşit dağılmalı. Bu hizmet zaten böyle oluyor diyenler varsa yanılıyorlar.

Yol yapımında o yöre insanlarının ihtiyacı siyasi tercihlere feda edilmemeli. Edenler gün gelir o bölge halkından dersini alır.

 61 total views,  2 views today

Next Post

ALTUNHAN "EN UCUZ YOLCUYU BİZ TAŞIYORUZ”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Son günlerde Edirne kamuoyunda konuşulan Edirne-İstanbul hattındaki yolcu taşıma fiyatlarının yüksek olduğu yönündeki söylentilerine Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunhan açıklık getirdi. Edirne-İstanbul arası yolcu taşımacılığını Ulaştırma Bakanlığının verdiği fiyatların altında yaptıklarını belirten Altunhan, “Trakya’da en ucuz yolcuyu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp