Horasan’dan balkanlar’a alevi bektaşılik paneli

admin

Cem Vakfı  Edirne Şubesi ile Seyyidali Sultan Dergahı Vakfı ile Edirne Belediyesinin  ortaklaşa  düzenlediği, Horasan’dan Balkanlara Alevi Bektaşi paneli ETSO toplantı salonunda gerçekleşti.

Horasan’dan balkanlar’a  alevi bektaşılik paneli (1)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,T Ü.  Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof Dr. Ahmet Günşen,  Cem Vakfı Başkanı  Ahmet Çetin, CHP Edirne Milletvekili Adayları Okan Galtancıoğlu, Gürkan Güneser,  Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı  Erbey Kılıç, T.Üniversitesinden  Prof Dr Engin Beksaç, Babaeski Cem Vakfı adına  Seçin Ilgı, Yunanistan Ruşenler Köyünden  Ahmet Kara ile Yunanistan’dan gelen vatandaşlar katıldı.

Toplantıda söz alan Ayna Aydın alevi Bektaşilik konusunda açıklamalarda bulundu. Aydın konuşmasında, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra şunları kaydetti; “ Seyidali Sultan Kızıldeli Sultan’ın bugünkü temsilcisi olarak,Cem Vakfı Edirne Şubesi Başkanı Mustafa Çetin konuklara  hoş geldin dedi.  Ve sonra gelenekleri gereği dua etti.

Ardından söz alan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, “ bası şeyler vardır ki gitmek isteseniz de gidemezsiniz. Oralara bir selamınızı göndermek istersiniz. Bazı şeylerde vardır ki siz orada konuşmazsınız fakat birileri çıkıp konuşur bunun üzerine dersiniz ki ben de olsan ayni şeyi söylerdim  kendimizi unvanlara hapsetmeden baktığımızda  kendimizi yakıştırdığımız  hepimizle örtüşen bir toplum  alevi toplumu, Ben dünya görüşüm nedeniyle hep insandan yana oldum,Bizim kabemiz insandır görüşünü savundum. Bu dünya’da insanı çıkardığınızda geriye bir şey kalmaz. Dünyada bütün zenginlikler insan olmadığında değersizdir. Bugüne kadar birçok yere seyahat ettim gittiğimiz yerlerde bize diyorlar ki ’Sizin Trakya farklı’ diyorlar, bunu belki coğrafi anlamda söylüyorlar fakat, aslında burada söylemek istenen kültürel ve insani anlamda farklılıktır. Bilindiği gibi Yunanıstan’daki Seyidali Sultan Derneği bölgenin en önemli dergahlardan biridir, Horasan’dan Balkanlara geçen atalarımız  buradaki halkla bütünleşerek alevi Bektaşi kültürünü harmanlayıp yaşatmıştır.

Horasan’dan balkanlar’a  alevi bektaşılik paneli (6)

 

 

 

 

 

 

 

ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜNÜ HALKIN GENLERİNDE VAR

Bu birlik beraberlik Trakya insanının genlerine işlemiştir. Ben Sünni mezhebindenim ailem öyle bana sorulsa sen nesin diye ben Alevi Bektaşi  kültürü ile yaşayan bir insanım. Bu konuda ne yapardınız bir dilekçe ile geçme şansınız olsa  ben alevi Bektaşi olurdum” diye konuştu. Daha sonra söz alan  Prof Dr Günşen,Hazreti Ali’nin ehlibeytin önde gelenlerinde biri olduğunu peygamberin amcasının oğlu  damadı olduğunu  belirterek şunları kaydetti; “ Aleviler Hazreti Ali ve oğullarının uğradıkları saldırıyı kendilerine yapılan haksızlığı unutmayan seçkin insan topluluğu onun soyundan gelenler seyitler ve şehitlerdir.  Hazreti Hüseyin’den gelenler seyit  Hasandan gelenler ise şehittir. Alevi topluluğu kendini seyitlerden bilir. Arap aleminde iktidar mücadelesi sonucunda ehlibeyt olanlar zulme uğramaya başlayınca. Bu gurubun büyük bölümü Horasan’a göçmek zorunda kalır. 8. Yüzyılda imam Kazım’ın öneminde Horasan bölgesinde ehlibeyt ve Türk’ler iç içe olur. Bunlar toplumumuzla bütünleşen seçkin insanlardır.  Kürtler hiçbir zaman alevi olmamışlardır” diye konuştu.

Prof Dr Engin Beksaç konuşmasında,  Osmanlı  döneme ve daha önceki evrelerde alevi, Bektaşi topluma hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

 118 total views,  5 views today

Next Post

Emir; “Güçlü Edirne için AK Parti’ye oy verin”

AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Keşan ve Enez ilçelerinde halkın sevgi gösterileriyle karşılanan Şemsettin Emir, canla başla Edirne için çalışacağını dile getirdi.               Önceki gün Enez ilçesini ziyaret eden Şemsettin Emir,  burada büyük bir coşkuyla karşılandı. Enez ilçesinde esnafla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp