HOŞGÖRÜLÜ OLAMIYORUZ

admin

Sokaklara, insanlarımızın toplu olarak bulundukları yerlere bakınız, yüzü asık, öfke dolu bakışlı, huzursuz, çevresine endişe ile bakan insanlarla karşılaşıyorsunuz.Sabırsız, yüksek sesle konuşan, küçük bir tartışmayı kavgaya dönüştürebilen hoşgörüsüz toplum görüntüsüne büründük.Gülen çevresine mutluluk saçan sabırlı Türk insanı bu duruma geldi.

Hastanede yakınına yanlış tedavi uygulandığı endişesine düşen hastanın yakınları doktorlara sağlık çalışanlarına saldırıp tartaklıyor. Adliye koridorlarında davası görülen sanık ve tanık yakınları adaletin arandığı yerde kendileri adalet sağlama, suçluyu cezalandırma yoluna giderek çevreyi savaş alanına döndürüyor. Feodalizmin etkili olduğu bölgelerimizde aşiret kavgaları çoğu kez ölümle sonuçlanıyor. Aileler arasında dostluk yerine kavga husumet tohumları atılıyor.

Haksızlığa uğradığını sanan kişiler eline silahı alıp suçlu sandığı kişilerin sülalesine kurşun yağdırıyor. Bunda toplumun kabuk değiştirdiği insanların günlük olaylar yaşam koşullarını ağırlaşması insanlarımızın gazete TV gibi iletişim araçlarından etkilenmesi toplum arasında huzur yerine huzursuzluk tohumları atılıyor. Toplumsal olaylara tepki gösterenlerin ceza almayacağı inancında olan eline satır alarak insanlara saldırıyor. Suçlu sandıkları kişilerin üzerine çullanarak, kendi adaletini sağlama girişiminde bulunuyor. Zorbalık yapıp çevresine korku saçan bir bakıyorsunuz serbest kalıyor. Ne kadar suçlu görünürse görünsün arkası güçlü olanlar işi kitabına uydurup cezadan kurtulabiliyor. Tanımadığı birini bıçaklayan biri daha sonra kaza ile oldu ve benzeri nedenlerle suçtan sıyırabiliyor.Trafik kazasında yüzde yüz suçlu görünen sürücü suçtan kurtulabiliyor. Kısaca herkes kendi yasasını sokaklarda uygulamak istiyor. Yasalar aldıran yok.

Kimse ceza görürüm endişesine düşmüyor nasıl olsa bir yolunu bulurum anlayışı toplum arasında yaygınlaşıyor. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Bunları gazetelerde de görmek mümkün. Haklının yerine güçlünün adalet önünde haklı çıkacağı mantığı demokrasimizin geleceği için de endişe verici bir gelişme. Suç makinesi olanların serbest kaldığı anlayışını yaygın olduğu bir ortamda sokakta masumane bir eylem yaptığı için gençlerimizin gelecekleri karartıyorsun yıllar cezaevinde kalmak zorunda kalıyorlar. Bir de toplum arasında endişenin yaygınlaşmasının bir başka yolu var. Son yıllarda telefonların dinlendiği yolundaki şüphelerin insanlarımızı telefonla konuşmalarında dahi korkmasına toplantılarda özgürce tartışmalara engel oluyor. Sıradan insanlarımız dahi konuşmalarında derdine anlatırken “acaba dinleniyor muyum? Endişesine kapılıyor. Toplumumuzda bir diğer konu gençlerimizi anlama onlara hoşgörülü davranma anlayışımız gelişmedi. Onlara “akılları ermez daha çocuksunuz” gözüyle bakıyoruz. Teknolojik gelişmelerden gençlerimizin yararlandığını yaşlılardan çok daha fazla toplumsal olaylara duyarlı olduğunu bir türlü kabullenemiyoruz. Her şeyi biz biliriz bunlar çocukların iş değil anlayışından vazgeçemiyoruz. 2013-2014 eğitim öğretim yılı açılış töreninde konuşan Edirne valisi Hasan Duruer ve Mili Eğitim Müdürü, velilerin gençleri anlaması onların bilgi edinme konusunda şanslı olduğu kendilerine internet ve sosyal paylaşım konusunda imkân yaratılması konusunda uyarıda bulundu.Eğitimin sadece okul kitapları ile olamayacağı bir gerçek öğrencilerin bilgi kanalları çeşitlendi bunlar sağlıklı şekilde kullanılması halinde gençler daha bilgili ve donanımlı olabiliyor.Bu imkânları velilerin “bunlar gençler için zararlı uzak dur” gözü ile baktığımız takdirde gençlerimizi önemli bir bilgi imkânından mahrum etmiş oluruz.Dünyada var olan bilgilenme olanaklarını yok sayan toplumların eğitimini bu imkânlara kapayan toplumların en önemli eğitim musluğunu kapadıkları, bunun da geleceklerini endişeye düşüreceği kuşkusuz. Günümüzde ayakta kalabilmek için gençleri teknolojik imkânlarla donatmak gerekir.

 

ÖZLÜ SÖZLER

Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.

 150 total views,  2 views today

Next Post

Sedefçi’den esnaf ziyaretlerine devam

           Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, esnaf ziyaretlerini sürdürüyor. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Gaziler Günü Anma törenlerinin ardından, Saraçlar Caddesi, Tahmis Meydanı ve Bedesten esnafını ziyaret etti.          Başkan Hamdi Sedefçi, Gaziler Günü Anma törenlerinin ardından, ilk olarak Saraçlar Caddesi’nde ki esnafı ziyaret ederek uzun süre sohbet etti. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp