‘Hububatta son yılların en yüksek artışı’

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 2018 yılı hububat alım fiyatlarının beklentileri karşıladığını söyledi. Erken seçimin etkisiyle buğdayda yüzde 11,7’lik bir artış yapıldığını ifade eden Ergin, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin Anadolu Kırmızı Sert Buğdayının tonunu bu sene 1050 liradan alacağını belirtti.

2018 yılı buğday alım fiyatı geçen yılların ortalamasının üzerinde bir artışla açıklandı. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, açıklanan fiyatın yüksek olmasında erken seçimin büyük payı olduğunu kaydetti. Son yıllarda buğday alım fiyatının haziran ve temmuz aylarında açıklanırken bu yıl daha erken ilan edildiğini dile getiren Ergin, şu değerlendirmeyi yaptı; “Seçim fiyatına yönelik ilk sinyal yaş çay alım fiyatı ile verildi. Başbakan Yıldırım 1 Mayıs’ta yaş çay alım fiyatının yüzde 16 oranında artırıldığını açıklayınca hububat üreticileri de yüksek fiyat beklentisine girdi. Hükümet bu beklentiler doğrultusunda erken seçim olması nedeniyle hububat alım fiyatını açıkladı” dedi.

Erken seçimin etkisi var

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı 2018 hububat alım fiyatları son yıllarda en erken açıklanan fiyat oldu. Geçen yıl hububat alım fiyatları 13 Temmuz açıklanmıştı. Son 10 yıllık döneme bakıldığında fiyat genellikle haziran ayında açıklanırken bazı yıllar temmuzda açıklandı. 2016’da 28 Haziran’da, 2015’te 16 Haziran’da fiyat açıklanırken 2014’te serbest piyasa fiyatının yüksek olması nedeniyle TMO fiyat açıklamadı ve alım yapmadı. 2013’te 7 Haziran, 2012’de 18 Haziran, 2011’de 14 Temmuz, 2010’da 2 Haziran 2009’da ise 5 Haziran’da hububat alım fiyatları açıklandı”

Arpada da artış yüksek

Buğday alım fiyatları hakkında bilgi veren Ergin, şunları kaydetti; “TMO 2017’de tonunu 940 liradan aldığı Anadolu Kırmızı Sert Buğdayı bu sene 1050 liradan alacak. Geçen yıl arpa için fiyat açıklamayan TMO bu sene arpanın tonunu 825 liradan alacak. Açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca buğdayın protein ve rutubet oranına göre yüzde 6’ya kadar ilave fiyat uygulanacak.

Makarnalık buğday 1100, arpa 825 lira

TMO 2017 yılında ton başına 1000 lira olarak açıkladığı makarnalık buğdayı 2018’de yüzde 10 artışla 1100 liradan alacak. Geçen sene tonu 840 lira olan düşük vasıflı makarnalık buğdayı 920 liradan alacağını açıkladı. 2017 yılında tonu 895 lira olan diğer beyaz ve kırmızı buğdaylar 1000 liradan, geçen sene 800 lira olan düşük vasıflı ekmeklik buğdaylar ise tonu 870 liradan alınacak. Fiyatı yüksek olduğu gerekçesiyle geçen yıl alım fiyatı açıklanmayan arpa için bu sene alım fiyatı açıklandı. 2018 arpa alım fiyatı ton başına 825 lira olarak belirlendi. Çavdar, yulaf ve tritikale alım fiyatı ise ton başına 800 lira olarak açıklandı.

TMO’nun alım koşulları

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne(ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacağını açıklayan TMO, ÇKS’ye kayıtlı olmayan tüccarların, üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren Ofis’e satabileceğini duyurdu. Ofis’ten yapılan açıklamada, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla randevulu alım sistemine devam edileceği ve çiftçilerin mutlaka randevu almaları ve ürününü randevu gününde getirmeleri gerektiği ifade edildi. Ofis, pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapacak.

Ürün bedelleri teslimattan 10 gün sonra

TMO’nun yaptığı açıklamada üreticilerin ürünlerini teslim ettikten sonra 10 gün içinde ürün bedellerinin hesaplarına yatırılacak. Çiftçilerin sorun yaşamaması için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, ürün teslimi için randevu almaları ve randevu gününde ürün teslim etmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gitmeleri gerekiyor.”

 136 total views,  2 views today

Next Post

ETSO, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde

Genel Kurul dolayısıyla gerçekleştirilen Ankara ziyaretleri kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı M. Emre Alp, TOBB Delegelerinden Güven Duvan, Serdar Yalçıner, Engin Bahşi ve Tolga Hekimoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’yı makamında ziyaret etti. Ziyaret süresince ETSO Yönetim Kurulu Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp