Hüseyin Erkin Yerel Gündem konuğu oldu

admin

Yüksek Makine Mühendisi Hüseyin Erkin Radyo Su’da yayımlanan Yerel Gündem Programına katıldı. Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği programda konuşan Erkin Edirne ve çevresindeki su sorununu gündeme getirdi.

Erkin, Edirne’nin çevresinden geçen üç nehirden yeterince yararlanamadığını belirterek şunları kaydetti; “ Edirne’nin kuzey bölgesinin Çömlekköy Barajının faaliyete geçmesi ile bu bölgenin sulu tarımdan yararlanacak. Bilindiği gibi bu yıl ülkemiz kurak bir mevsim yaşıyor. İlgili bakanlar dua edelim yağmur yağsın diyorlar. Bu yıl havalar böyle kurak giderse barajların doluluk oranı çok düşük.

hüseyin-erkin

Nehirlerde su seviyesi de bugüne kadar rastlamayan oranda düştü. Bölgemizde enerji olarak sudan faydalanma imkânımız yok. Barajlara elektrik enerjisi ile suyun pompalanması maliyeti arttırıyor.

Çeltik sulamalarında da yine elektrikten yararlanıldığı için maliyet yükseliyor. Bu konuda kapalı sisteme geçilmesi toplu sulama ile maliyetin düşürülmesi zorunlu hale gelmiştir. Bölgemizde ayrıca rüzgâr enerjisi ve kömürden elde edilecek enerjiden de faydalanmak gerekir. Buralardan elde edilecek enerjinin maliyeti daha düşük olacaktır.

Devlet Su işlerinin sulama sisteminin yenilenmesi gerekir. Kırklareli sınırları içinde yapılacak barajlarla Trakya’nın uzun süre su ihtiyacının karşılanması sağlanacak. Edirne’nin çarpık kentleşmesi hava kirliliğini de artmasına neden oluyor. Yapılaşmanın Nehirler çevresinde olması gerektiği halde Edirne’de tam aksi gerçekleşmiştir. Bu hava kirliliğinin artmasına neden oluyor. Önümüzdeki yıllarda bu hava kirliliğinin daha da artması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

 118 total views,  2 views today

Next Post

Taşhan Et Mangal Restauran Zincirine 1 şube daha ekledi

Edirne Et ve Et ürünleri Entegre tesislerinde ki Göz kamaştıran Et kesim tesisleri ile Edirne’nin en hijyenik et işleme tesisi olarak halkın takdirini toplayan Edirne’nin köklü kuruluşu TAŞHAN ET, Tahmis meydanında hizmete açılan 3. Şubesi ile restaurant zincirine yeni bir halka daha eklemiş oldu. 2001 yılında faaliyete geçen “TAŞHAN ET” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp