Hüseyin Erkin’in uyarılarına dikkat.!

admin

fikri_yalin_koseDSİ -X1.  Bölge Müdürlüğünde uzun süre hizmet eden Müdür Yardımcılığı görevi yapan Yük. Mak. Müh Hüseyin Erkin CHP’den Edirne milletvekilliği aday adaylığı için basın toplantısı düzenledi. Erkin, uzun süredir Mesleği ile ilgili Edirne’nin sorunları ile yakından ilgilenen, emeklilikte köşesine çekilme yerine bölgenin sorunları  konusunda  her türlü girişimi yapan sesini duyurmaya çalışan bir uzman olarak biliniyor.

Bugüne kadar gazetelerde, televizyonda ve yapılan bilimsel toplantılarda Edirne’nin kangren haline gelen sorunları hakkında  çözüm yollarını göstererek bilgilerini aktardı.

Erkin bu yönde birikimli ve bu birikimini milletvekili olarak halka hizmet şeklinde değerlendirmek istiyor. Bu amaçla milletvekili aday adayı olduğunu söyledi.  Hüseyin Erkin, sunumunda yapacağı işleri ekranda açıkladı. Bu tür konuşmaların halk nezdinde inandırıcı olacağı düşüncesi ile bu yolu izlediğini söyledi. Erkin, konuşmasında boş hamasi sözlerden ziyade bölgemizin kanayan yarası olan konulardan bahsetti. Bunları kısaca örneklemek gerekirse,Erkin’in  nehir taşkınları konusunda bugüne kadar çeşitli önerileri oldu. Bu dikkate alınmadı. Nihayet son sel felaketi bazı aymazlıkların aklını başına getirdi. Gönül isterdi ki bu konuya yıllar önce el atılsa bu zararlar olmasaydı. Toplantıda gündeme gelen bir başka konu ise, millet uzun süre Suakacağı barajı ile avutuldu. Hala o masalı söyleyenler var. Onun yerine Çömlekköy barajınan ve burada yapılacak göletlere ağırlık verilse kuzey Edirne bölgesi sulaması büyük oranda gerçekleşmiş olacaktı. Bir diğer ve önemli bir konu ise, Çakmak Barajından  pompalanacak su ile Uzunküprü’nün topraklarının sulanacağı bu arada Ergene kirliliğinin de azalacağı söyleniyordu. Erkin bu konuda bir başka proje hazırlığının yapıldığı uyarısında bulundu. Çakmak Barajı suyu Lüleburgaz ve Çorlu’da  sanayi kuruluşlarına  aktarılacak o yetmiyormuş gibi, Büyükçekmece gölüne pompalanacakmış. Istıranca dağlarındaki su kaynaklarının İstanbul suyu için kullanılması ve Ergene Nehri su debisinin azaltılması yetmiyormuş gibi, şimdi de tarım arazilerinin sulanması için yapılan baraj suları sanayi bölgelerine ve İstanbul’a gidecek.Dileriz bu hatadan geri dönülür.

Erkin’in uyarıda bulunduğu bir başka konu ise, hükümetin geçen seçimden bu yana bölge halkına müjde olarak sunduğu fakat bir türlü gerçekleşmeyen Ergene nehrinin temizlenmesine yönelik “ Şafak Harekatı” bu projenin de nehir yatağının temizlenmesi yerine kirli sular Ergene nehrinden döşenecek 87. Kilometrelik boru hattı ile Marmara Denizine deşarj edilecekmiş.  Erkin bu uygulamanın çok yanlış olacağını,  kirli suların arıtılarak tekrar nehre akıtılması gerektiğini, suyun Marmara Denizine akıtılması durumunda nehir suyunun azalacağı yaz günlerinde Ergene yatağında su kalmayacağına dikkat çekti. Bu projenin gerçekleşmesi ile Bölgemize ikinci bir darbenin vurulacağı , bu yönde kamuoyunun duyarlı olması uyarısında bulundu. Bunlar bugüne kadar kamuoyunun bilgisine sunulmayan aslında bölgemiz için çok önemli sorunlar. Eğer bu uygulama engellenmezse bundan en büyük zararı Edirne halkı görecektir.

Hüseyin Erkin açıklamasında, Su taşkınları ile Meriç seddelerinde 33  yırtık olduğunu, bu yırtıklardan taşan suyun  yüzlerce dönüm verimli arazinin kumlarla kaplanmasına neden olduğunu  bunun toprakların çoraklaşması çiftçilerin yoksullaşması anlamına geleceğini bildirdi. Bu da benim de defalarca gündeme getirdiğim önemli bir konuydu. Bunun için henüz çözüm bulunmuş değil. Tarla sahiplerimize DSİ yetkilileri  “tarlandaki kumları sen temizle bizim bu konuda yapacak bir şeyimiz yok” deniyormuş. Üreticilerin tarlalarındaki ürünleri yok olmuş; bir de kumları temizleme derdine düştüler. Kendi imkanları ile bunu yapmaları mümkün değil. Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz’ın dediği gibi, yüzlerce ton kumu tarla sahipleri nasıl temizlesin. Bu doğa olayında onların suçu ne?.

Hüseyin Erkin’in milletvekilliği için aday adaylığı açıklamasında  değindiği bölgemiz ekonomisi açısından hayati önemi olan bu konularda kimler kafa yoracak.

Başta siyasilerimiz olmak üzere Trakya’ya yönelik bu kumpası, yatırımlardaki gecikmeleri, başka bölgelere istediğinden fazla verilip Edirne’den esirgenen devlet yardımları, Tem Oto Yolu ve hudut kapılarının külfetine katlanıp hiçbir yararını görmeyen, bu önemli tarihi kent için laf yerine iş yapılmalı, sorunlar çözümlenmeli. Bu konuda projeler geliştirilmeli. Bu projeler kişilerin cebini doldurmaya yönelik değil, bölgenin ana meselelerini çözecek projeler olmalı. Yoksa biz bu cefayı daha uzun yıllar çekmek zorunda kalırız.

Gelecek nesillerimiz de bizleri iyi sözlerle yad etmez.

 17 total views,  2 views today

Next Post

Yorulmaz "genç yönetimimizle çiftçilere hizmet sonucağız"

Edirne Ziraat Odasının 8 Şubatta genel kurulunu yaparak yeni yönetimini belirlendiğini seçim sonrasında  arkadaşları arasında görev dağılımı yapıldığını belirten Yorulmaz; Meclise  seçilen  arkadaşlarımızın  arasından oluşan yönetim kurulu  şöyle: Cengiz Yorulmaz, Mesut Çakır Hüseyin Arabacı, Olcay Tosun Alper Özeren. Salim Çakman Metin Özkan’dan oluştu meclis Başkanı Erdal Akgün Başkan Yardımcı Behzat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp