Hüseyin Özcan’dan eğitim hakkında detaylı açıklama

admin

huseyin-ozcandan-egitim-hakkinda-detayli-aciklama-2

 

 

 

 

 

 

 

 

İl Genel Meclisi toplantısında müdürlüğünün çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan,” ben beş yıldan bu yana Edirne’ İstanbul’daki görevimin ardından Edirne’ye geldik. Edirne’nin özel bir yeni var. Bu kent çok keyif aldığımız bir kent. Biz buraya hizmet etmek için geldik. Bu görevi bakanlığımızın destekleriyle sağladık. Bu arada çok önemli projeleri hayata geçirdik. Ben burada Edirne’de yaptığımız projelere değineceğim. Milli Eğitim Müdürü olarak katılımcı bir yönetim anlayışı içinde bizler milli ve manevi değerlere bağlı ülkesini seven bireyler yetiştirme çabasındayız. İlk geldiğimizde eğitim açısından güzel bir kurum olmak. Genel değerlerimizin ayrıntılarına girmek istemem. Atamızın bir sözü vardır. Çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmak ancak eğitimle gerçekleşir. Biz bu ilkeler doğrultusunda Türkiye’de örnek olabilecek düzeyde özgün projeler yapmak suretiyle ekip ruhu içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.Genelde pek anlaşılamayan AR-Ge dediğimiz araştırma geliştirme ve proje üretme gibi çalışmaları belli bir plan ve program çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığımızın temel ilkeleri doğrultusunda hizmete devam ediyoruz.Eğitimde fırsat eşitliği dendiğinde eskiden zengin ile fakir arasındaki makasın kapatılması olarak tanımlanıyordu. Biz bunu değiştirdik. Biz diyoruz ki eğitimde feda edilecek bir birey yoktur onun için fırsat eşitliği her kişinin hakkıdır. Bu arada bir de bizim dezavantajlı gurubumuz var. Bu konuda dünyadaki gelişmeleri izliyoruz. Dünyada eğitimde lider ülkelerin çalışmaları takip ediliyor. Bunları kendi milli eğitimimize uygun hale getirerek, bu projelerin uygulama cihetine gidiyoruz. Diğer taraftan teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmak. Bunu kullanırken yeni kavramlarla tanışmış olduk. Bu konuda farklı uygulamalara gittik başarıyı artırıcı yöntemler geliştirdik. İnsan kaynaklarını geliştirdik. Edirne’de derslik başına düşen öğrencisi sayısı  çok iyi fakat eğitim binalarımız yorgun. Biz onları yenilemeye başladık. Bu konuda sıkıntılı alanlara girdik. Deprem güçlendirmesi konusunda faaliyetlerimiz var. Katılımcı şeffaf bir yönetim anlayışı ile kurumlarımızın performansını geliştirmeye çalışıyoruz. Toplam olarak çeşitli branşlarda 281 kurumumuz bulunmaktadır. Türkiye’de ilköğretimde dersliklere düşen öğrenci sayısı 25, Edirne’de bu 16.

huseyin-ozcandan-egitim-hakkinda-detayli-aciklama-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazı istisnalar olsa da derslik başına düşen öğrenci sayısında Trakya’da iyi konumdayız. Orta öğretimde Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 23 bizde ise 19’dur. Şu anda bizim 4 bin dolayında öğretmen kadromuz bulunmaktadır. Yardımcı hizmetlerle birlikte 4686 tane eğitim öğretim kadrosuyla hizmet yapıyoruz.  180 adet ücretli olarak çalıştırdığımız öğretmenlerimiz var. Türkiye koşullarına bakıldığında bu son derece iyi. Bu arada norm fazlası olan öğretmenler oluyor. Bunları biz değerlendirip gönderiyoruz. Sonra mahkeme kararıyla bunlar geri gelebiliyor. İlimizde bazı branşlarda fazla öğretmen var. Rehber öğretmen gibi yerlerde ise ihtiyacımız bulunuyor. Boş geçen dersler bulunmuyor.” diyen Özcan; daha sonra eğitim kurumlarının durumu hakkında görüntülü olarak açıklamalarda bulundu. İl Genel Meclisi üyelerinin kurumu ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

 17 total views,  2 views today

Next Post

Prematüre bebekler

Keşan Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Barış Yılmaz, Prematüre Bebeklerde Beslenme konusunda bilgi verdi. Prematüre bebeklerin beslenmesi en önemli sorunlardan biridir. Özellikle küçük prematüre bebeklerde, yaşamın ilk günlerinde ortaya çıkan solunum ile ilgili problemler ve sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması ağızdan beslenmeyi zorlaştırır. Bunun yerine damar yolundan bebeğe […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp