Huzur her şeyden önemli

admin

fikri_yalin_koseToplumumuzun bugün en çok huzura ihtiyacı var. Evinde huzurlu olabilirsin, hiçbir sorunun olmayabilir, bu huzurlu yaşadığın manasına gelmez. Yakınların konusunda da huzurlu olman gerekir.

Yıllarca zahmet çekerek en yüksek okullarda okuttuğun evlatlarının huzurları konusunda endişen varsa, onlar mutlu değilse senin huzurlu olman mümkün olamaz.

Hele bu kadar zahmete rağmen bir iş sahibi olamamışsa, harçlık alabilmek için sana muhtaçsa, ailesine yük olduğu için geceleri uyuyamıyorsa, onunla birlikte sen de huzursuzsun. Komşundan bir acı haber,sağlık konusunda bir problem duyduğunda senin de huzurun kaçar.

            Düğün dernek yaparak evlenen, kısa süre sonra sudan sebeplerle kutsal evliliği hiçe sayarak boşanan çiftlere tanık oldukça “bizim toplumumuza ne oluyor” diye kahrolursun.

Ben kara mizah yapmıyorum son yıllarda yaygınlaşan toplum arasında kanser gibi yayılan huzursuzluk nedenlerine değiniyorum. Bazıları çıkıp seni yakından ilgilendirmeyen dertlerden sana ne diyebilir.

Bizim kuşak, özellikle yaşamının son baharını yaşayan nesil bu ortamdan rahatsız şairin dizelerinde dediği gibi” Hayata beraber başladığımız-Dostlarla da  yollarımız ayrıldı bir bir- Gittikçe artıyor  yalnızlığımız” İnsanların toplumdaki gelişmelerden sevinçten üzüntülerden etkilenmemeleri mümkün değil. İletişim çağında bölgenizdeki, ülkenizdeki gelişmelerden anında haberiniz oluyor.

Televizyonu açtığınızda insanın içini rahatlatan bir haber gördüğünüzde nasıl sevinip mutlu oluyorsanız. İnsanların içini karartan kötü bir haber için ise üzülmemek mümkün mü?

Huzursuz ortam insanları doğa güzelliklerinden de uzaklaştırıyor. Bahar yüzünü gösterdiğinde ağaçlar çiçek açıyor, yerlerde çimenler bitiyor. Bahçelerde bahar çiçekleri, sümbüllerin, lalelerin, güzelliklerin yanından geçiyoruz. Kaç kişi baharda  doğanın bu uyanışını, gökyüzünün güzelliklerini fark edebiliyor.

Kentimizde toplu taşıma araçlarına binen insanlarımız minibüslerde eşyalarını unutuyor. Araçta dalgınlık sonucu unutulan eşya sayısı gün geçtikçe artıyor.

Eşyalarını unutanların arasında gençlerin de yüksek oranda olması o toplumun geleceği açısından iyi bir gösterge değil.

            Kuşaklar arasında kopukluk var. Gençler yaşlıları, yaşlılar ise gençleri yeterince anlamadığı için aileler ve toplumumuz arasında sevgi bağları gün gittikçe azalıyor.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile baş gösteren bu toplumsal sorun dikkate alınmalı ve konunun uzmanlarınca masaya yatırılıp çözüm yolu bulunmalı.

            Ailesi ile birlikte aynı masada yemek yeme alışkanlığını kaybeden gençler, iş hayatına atıldığında ailesi ile tüm bağlarını koparan, kendine ayrı bir yaşam yolu bulan, toplumumuza has, bugüne kadar halkın kenetlenmesini,  tüm zorluklara göğüs germesinin kaynağı olan “    çekirdek aileyi” parçalamaya yönelik yeni alışkanlıklar.

Bayram ve ailelerin mutlu günlerini yok sayan, aile bireyleri, gelenek ve göreneklerin aile büyüklerinin yok sayıldığı sevgi bağlarının koparıldığı bir toplumda nasıl huzur sağlanır. Sokağa çıktığınızda insanların yapısının değiştiğini, farklı ve toplumu huzursuz eden tiplerin türediğini görüyorsunuz. Daha önceki yıllarda daha huzurlu olan mahallelerde bugün aynı huzuru şen şakrak insanları göremiyorsunuz. Edirne’de ana hatları ile gördüğümüz toplum manzarası bu.

Gününün büyük bölümünü birbirini ziyaretlerle toplumun biriken sorunlarını yok sayarak geçiren muhteremler, bir gün olsun toplumda gittikçe artan huzursuzluk ortamına da kafa yormaya,”toplumda neler oluyor” diye sorgulamaya gerek duymuyor musunuz? 

Fakat bir gerçek var “balık baştan kokar” diye bir atasözümüz var. Eğer kokuşmuşluk oradan başlamışsa, orada sorun başlıyorsa huzursuzluk tepede yoğunlaşmışsa işimiz zor demektir.

ÖZLÜ SÖZLER

            Toplumda iyi geçinme insanların kusursuz olmalarından değil, insanları karşılıklı birbirinin kusurlarını hoş görmekle sağlanır.

            Hoşgörü karşımızdakileri bizim istediğimiz gibi değil, kendi istedikleri şekilde mutlu olabilmek büyüklüğünü göstermedir

 183 total views,  2 views today

Next Post

Ticaret Borsası AGRA - 2015 Tarım Fuarına katıldı

Edirne Ticaret Borsası, üyelerinden oluşan 150 kişilik heyetle Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) kentinde düzenlenen Agra-2015 Uluslararası Tarım Fuarı’na katıldı.                 Fuar kapsamında; tarım alet ve makineleri, hayvancılık makine ve ekipmanları, arıcılık, tohum ve fidan dikim ekipmanları, bitki yetiştirme, seracılık, tarım kimyasalları ve gübreler konularında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp