İç karartan görüntüler

admin

fikri_yalin_kose2015 yılı ocak ayının ortasını aştık. Böylece kasvetli kış aylarını da yarılamış olduk. Gündüzlerin birer dakika da olsa uzamasıyla karanlık günler azalıyor.

Bu kış günlerde bakıyorum, Edirne’nin üzerini kaplayan, kalorifer yakıtları ve diğer kirli hava faktörlerinde oluşan  sis bulutu evinizden kalkıp pencerenizi açarak, nefes alıp  gökyüzüne baktığınızda içinizi karartıyor.

Bu sis bulutu, kirli hava görüntüsü arasında doğa güzellikleri ile bağınız iyece kopuyor. şehrin üzerine çöken sis arasında sessizce uçan martılar, gökyüzünde bulutlar üzerinde uçan  uçaklar gibi sisler arasında bir görünüp bir kayboluyorlar.

Böyle insanın içini karartan Ünlü Şair Orhan Velinin” Beni böyle günler mahfetti” dizeleri ile başlayan şiirinde olduğu bir ortamda insanların gülüp neşelenmesi mutlu olması yaşamın tadını çıkarması mümkün müdür.

Edirne’nin görkemli tarihi dokusunun da sisler arasında kaybolduğu günleri geçiriyoruz.  Böyle günlerde bakıyorum, hastaneler ağzına kadar hastalarla dolmuş.

Hastane kliniklerinin üzerinde hasta muayene sırasını gösteren ışıklı levalardan sabırsızca sıranın kendisine gelmesini bekleyen, çoğunun yüzünde hüzün dolu bakışlı hastalar,  bir yanda sırasını bekliyor, diğer taraftan yanında yine kendisi gibi sırada olan, belki ilk kez gördüğü hasta ile sohbet ederek zaman tüketmeye başlıyor.

            Hastanelerde bu denli kalabalığı, hasta insanları görünce, insan ister istemez “ sağlıklı toplum oluyoruz derken, gelişen teknolojiye karşın sağlıksız bir toplum mu oluyoruz”  endişesi akla  geliyor.

Sokaklarda bakıyoruz gülen şen şakrak insanlara az rastlıyorsunuz. İnsanlar ellerinde evrakları bir yerlere koşuşturuyor. Bazıları bankaya olan borcunu ödemek için sıraya giriyor. Yaşlılar ise devletin kendisine layık gördüğü maaşını almak için bankamatik başına geçmiş, parasını alma telaşında.

            En küçük bir eleştiriye tahammülü olmayan, zeytinyağı gibi her zaman üstte olmak isteyen, burnundan kıl aldırmayan siyasetçiler ve bürokratlar ve yöneticilerimiz.

Her nedense her zaman kendi doğrularımız çerçevesinde odaklanan birilerinin bu doğrularımız sınırları içine girip eleştirildiğimizde zıvanadan çıkıp karşı saldırıya geçen, ortak noktada birleşmeyi, paylaşmayı bir türlü beceremeyen bir toplum olma özelliğimizi sürdürüyoruz. Bu yapımız nedeniyle dünyada kötü sınav veren, çağdaşlaşıyoruz derken, çağ dışına itilmeye çalışılan bir toplum haline geliyoruz konusunda endişeler var.

            Türkiye gibi genç,dinamik toplumun  her yönüyle dünyada örnek olabilecek, kalkınma hamlesi yapabilecek  bir toplum düzeyine  gelme  imkanı olmasına karşın, yanlış politikalar sonucu bu dinamik toplum kesiminin gençlerimizin halka önderlik etmesi, ülke idaresinde söz sahibi olması, siyaseti meslek haline getiren koltuklarına yapışıp bir türlü kalkmak istemeyen siyasilerimizce engelleniyor.

Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimlerinde yine göreceğiz, ülkemizin yeni yüzü dinamik kadroları olabilecek gençlerimiz milletvekili sıralamasında yine alt sıralarda, seçilemeyecek yerlere konulacaklar.

            Kadınlarımıza uygulanan yöntem ilgisizlik gençlere de uygulanacak.  Seçim dönemlerinde ön saflarda yer alan, her türlü zorluğa göğüs geren seçimi kazanmak için ev, ev dolaşan, afiş asan, canını ortaya koyan mitinglerin yapılmasında, düzeninde kalkan görevi yapan gençler ve kadınlarımız yine geri planda olacak. Bizim demokrasimizin uzun yıllar devam eden  yapısı bu. Gençlerimize ve kadınlarımıza gereken önemi vermiyoruz.

Onların ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını engellemek için  her türlü ayak oyunları tezgahlanıyor. Sonunda Milletvekili koltukları yine eski tüfeklere yıllanmış politikacılara kalıyor.

Böyle sisli havada bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçen ilimizin ve ülkemizin ahvali ile satırlarımı noktalıyorum. Dilerim bugün doğum günü olan Ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in dizelerinde belirttiği “ Güzel günler göreceğiz çocuklar- Güneşli günler göreceğiz” özlemi bir gün gerçekleşir.

 6 total views,  2 views today

Next Post

TEOG sınavında başarılı öğrencilere ödül

İlki  26-27  kasımda yapılan Türkiye genelinde bir Milyon 300 bin öğrencinin katıldığı  TEOG sınavında  120 sorundan 119’una  doğru cevap veren  13 öğrenci ile  120 sorunun tamamına doğru cevap veren  8 öğrenciye  başarı ödülü verildi.                 Hilly Hotelde  Edirne Anafen Şubesince düzenlenen törene, Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp