İçişleri Bakanı Soylu Edirne’de

admin

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinin organizatörlüğünde “Sınır ötesi işbirliği” konulu konferans İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımIYLA Ramada otelde gerçekleşti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nin organizatörlüğünde “Sınır Ötesi İşbirliği” konulu konferansa katılmak üzere Edirne’ye geldi.

Helikopter ile Edirne’ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Belediye Başkanı Recep Gürkan, T.Ü Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Albay Alpaslan Doğan tarafından karşılandı.

Edirne’de, özel bir otelde düzenlenen ‘Sınır Ötesi İşbirliği Konferansı’na katılan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgar mevkidaşı Valentin Radev, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger ve beraberindeki AB üyesi büyükelçiler ile bir araya geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’de Bulgar mevkidaşı ve AB büyükelçileri ile beraber gerçekleştirdiği ‘Sınır Ötesi İşbirliği’ konferansında yaptığı konuşmada göç, uyuşturucu ve terör konularına değinerek Avrupa Birliği üyesi ülkelerin almış olduğu kararları eleştirdi. Bakan Soylu, “21. asır bir çılgınlıkla başladı. İngiltere’nin, Almanya’nın göbeğinde ağır makineli silahlarla özel hareket polisleri bekliyor. İnsanlar metrolara binmekten korkar hale geldiler. Allah korusun bombalar patlarsa, eylemler yapılırsa, Avrupalı siyasetçiler ve devlet adamları televizyonlara çıkamaz hale gelirler. Bir terör virüsü dünyanın her tarafına hem de düzensiz göç üzerinden yaygınlaşıyor” dedi.

Soylu; “Avrupa Birliği, vize serbestisini Türkiye’ye vermemek için türlü türlü bahaneler üretmektedir. Keza yakın zamanda katılım öncesi yardım aracı fonlarında kesintiye gidilmesi yönünde karar alındı. Bu kararın kişilerimizde güven problemi oluşmasından başka sonuç doğurmayacağını da açık bir şekilde ifade etmek isterim. Bizim ülkemizde bir söz var; ‘Maksat üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi?’ Eğer Avrupa Birliği’nin amacı Ortadoğu’dan mülteci akınını durdurmak yaşanan can kayıplarını engellemek Avrupa ülkelerinin sınırlarında Avrupa medeniyet ilkelerine uymayan görüntüleri engellemek ve terörün Avrupa’ya sızmasını önlemek ise bunun yolu Türkiye ile ilişkilerde bağımlı ortaklık değil, eşit ortaklık fikrine kendini alıştırmaktan geçmektedir. Arkadaşlar göçü hepiniz biliyorsunuz. Türkiye göçü hafif gevşetse, biliniz ki Afganistan’dan Afrika’ya kadar, Suriye’den Irak’a kadar herkes Avrupa’ya göçer” şeklinde konuştu.

  Bulgaristan İçişleri Bakanı Valentin Radev de Türkiye’nin de AB üyesi olmasını dilediğini ve 28’inci ülke olduğunu hayal ettiğini belirterek, ‘’Sayın bakanın tespitleri çok haklı. Kendisine hak veriyorum. Bulgaristan’ın dönem başkanlığında bir araya geldik ve sizin konumunuz çok önemli. Biz bu konuda Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, konferansın sonunda Edirne Valisi Günay Özdemir’e ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Konferansın ardından heyetler arası ikili görüşmelere geçildi.

 109 total views,  2 views today

Next Post

İYİ Parti Edirne Adayına YSK Engeli

İYİ Parti Edirne 1.sıra Milletvekili adayı PRof.Dr. Mehmet Akalın’ın  adaylığının iddialara göre “Marmara Üniversitesi Rektör yardımcılığından zamanında istifa etmediği” için YSK tarafından onaylanmadığı açıklandı. Aday sıralamasından da çıkartıldığı belirtilen Akalın’ın yarın parti binasında basın toplantısı yapılacağı öğrenildi. Akalın’in halen Marmar Üniversitesi kurumsal web sitesinde yer alması dikkatlerden kaçmadı. https://abys.marmara.edu.tr/mehmet.akalin/EgitimBilgileri YSK’ya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp