Geçtiğimiz Cumartesi günü Edirne’ye gelen İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu kentte çeşitli incelemelerde bulundu.

“Sınır Hattı Ziyareti Gerçekleşti”

Bakan Soylu, Edirne ki programı kapsamında,  K.K.K. 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 3. Hudut Taburu 1. Hudut Bölük Komutanlığı 3. Hudut Takım Komutanlığı’nda (Pazarkule) kahramanlarımızı ziyaret etti.

Yunanistan sınır hattında nöbet tutan askerleri ziyaret eden Bakan Süleyman Soylu, bölüğün yemekhanesinde Mehmetçiklerle sohbet etti.  Ardından Pazarkule Hudut Karakolu’na da ziyarette bulunan Bakan Soylu, Sınırdaki gözetleme kulesine çıkarak bilgi aldı.

“Düzensiz Göçle Mücadele 2.Koordinasyon toplantısı”

Edirne Valiliği tarafından düzenlenen  “Düzensiz Göçle Mücadele 2.Koordinasyon toplantısı”na katılan Bakan Soylu burada yaptığı konuşmada; “Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatında büyük bir başarı elde ettik.  Bu başarılı harekatlardan sonra ülkesine dönen Suriyeli sayısı da  291.790 kişi oldu.” Dedi.

2018 yılı içerisinde Türkiye’de 251.794 düzensiz göçmen yakalandığını söyleyen Bakan Soylu; “Toplamda 481 km olan Batı tarafındaki sınırlarımız düzensiz göç için elbette ki  bir cazibe alanı olmuştur. Şu anda ülkemizde 4,5 milyon civarında yabacı var. En çok Afganistan ve Pakistan üzerinden ciddi anlamda düzensiz göç baskısı altındayız. 21. Yüzyılın en önemli sorunu göçtür. Bu sorun nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri de ciddi anlamda sorunlar ve krizler yaşamaktadır. Ülkemiz olarak Doğu ve Batı sınırlarımıza son teknoloji güvenlik sistemleri yanı sıra insansız gözetleme kuleleri de kurduk. Bu coğrafyada en güvenilir sınır Türkiye’dir.” Dedi.

Basına kapalı olarak devam eden toplantıya  Edirne Valisi Ekrem Canalp, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kırklareli Valisi Osman Bilgin ile emniyet teşkilatı, Jandarma, Sahil Güvenlik yetkilileri de katıldı.

“Geri Gönderme Merkezi  Ziyaret edildi.”

Düzensiz Göçle Mücadele 2.Koordinasyon toplantısının ardından Bakan Soylu ve beraberindekiler Edirne’de bulunan, Geri Gönderme Merkezi’ni ziyaret etti. Bakan Soylu’yu Geri Gönderme Merkezi Müdürü Musa Aşılıoğlu karşıladı. Bakan Soylu burada çeşitli incelemelerde bulunup bilgiler aldı.  Sığınmacı çocuklarla yakından ilgilenen Soylu çocukların tek tek elini sıkarak onlara oyuncak hediye etti. Edirne’nin göçle mücadelede Göz bebeği olduğunu ifade eden Bakan Soylu; “Göç için Edirne’de ağırlanan yabancı vatandaşlara bizlerde görevimizi yapacağız. Onlara bizden istedikleri insanlık ölçüsündeki beklentilerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Bu vatandaşların Türkiye ile ile ilgili iyi duygulara sahip olmasını istiyoruz.” Dedi.

Buradaki ziyaretin ardından 2. Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi’ni ziyaret eden Soylu’ya T.Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu müze hakkında bilgi verdi.

Düzensiz Göçle Mücadele 2. Koordinasyon toplantısına katılmak üzere karayoluyla Edirne’ye gelen Bakan Soylu daha sonra  Edirne Valiliğine hareket etti. Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından karşılanan Bakan Soylu’nun buradaki programı  basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

“AK Parti İl Başkanlığı’na ziyaret”

Ardından AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Soylu’yu parti binası önünde büyük bir kalabalık karşıldı. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Başkanı İlyas Akmeşe, Belediye Başkan Adayı Av. Koray Uymaz, İl Teşkilatı ve partililerinde hazır bulunduğu karşılama töreninde Bakan Soylu parti binasına güçlükle İlerleyebildi. Yüzlerce Edirneli Bakan Soylu’yu karşılamak, elini sıkmak ve görmek için birbiriyle mücadele etti.

Parti Binası Toplantı Salonunda, salonu dolduran büyük bir kalabalığa hitap eden Bakan Soylu; “Bilmenizi isterim ki terör örgütüne tarihin en büyük darbelerini vuruyoruz.  Oraları temizledikçe, oraları huzura ve sükuna erdirdikçe onlara mutlu ve huzurlu bir şekilde güvenle  yaşayacaktır. Yine terör örgütlerinin bütün finansal kaynaklarını da tek tek onlara nefes dahi aldırmadan ortadan kaldırıyoruz.

Türkiye’de trafik kazalarının azalması için de büyük mücadeleler verdik, son aylarda yapılan denetimler sayesinde kazalarda ölüm oranlarının geçen yıla göre % 5,7 düştü. Türkiye’de yılda 7 bin 400 kişi trafik kazasında hayatını kaybediyor.  Bu sayının düşürülmesi için bazı tedbirler aldık ve almaya devam ediyoruz.

Soylu konuşmasında; “Kim ne derse desin,  kimse kusura bakmasın, biz sosyete siyasi yapmıyoruz, biz milletin siyasini, halkın siyasetini yapıyoruz. Söylenecek laftan da yapılacak eleştiriden de korkmuyoruz ve çekinmiyoruz da. Netice itibarıyla da  bir gün görev yaparız ama bu millete de Tayyip Erdoğan’a da layık görev yaparız” dedi.