Edirne’mizin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kayalı Köy Barajı’ndaki Su Alma Sistemi’ndeki Özel Dalgıç Ekipleri tarafından gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Çalışmalarla ilgili Sosyal medya hesabından sürekli açıklamalar yaparak Edirnelileri bilgilendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Sizlere daha kaliteli su verebilmek adına zorunlu olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla önümüzdeki günlerde yaşanabilecek daha büyük sorunların önüne geçmiş olduk. Anlayışınız için bir kez daha teşekkür ederiz.” dedi.


Sabah saatlerinde Kayalıköy Barajına giden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik gün boyunca çalışmaları dakika dakika yerinde takip etti. Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Tetik; “Barajda su seviyesinin düştüğünü gördüğümüz için vakit kaybetmeden gerekli çalışmaların yapılmasına karar verdik. Kayalıköy Barajı’nın üzerinde bulunan duba sistemi ile Baraj seviyesinin 2 metre altından içme suyunu Edirne’ye iletiyoruz. Kayalıköy ile Edirne arasında bulunan 58 km’lik hattan suyu İlimize bu şekilde ulaştırıyoruz. Yaşanan kuraklıklar nedeniyle Kayalıköy Barajımızda da Su seviyesinin düşmesi üzerine, Başkanımız Recep Gürkan’ın talimatıyla suyu, seviyenin 2 metre altından değil de, 1 metre altından almaya karar verdik. Tabi bu arada da içme suyu borularımızda da bakım çalışmalarının yapılması gerekiyordu. Bunun için özel ekiplerden oluşan Dalgıçlarımızla tüm ön tetkik çalışmalarını yaptık. Dalgıçlarımızda sabahtan bu yan gün boyunca çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalarımız Pazartesi günü de devam edecektir.”dedi.

Bu çalışmaların 3 gün olarak (Pazar,Pazartesi,Salı) süreceğini ifade eden Tetik; “Pazartesi sabahından itibaren Barajdan Edirne’ye su basan vanalar kapanacak, Çünkü vanalar kapanmadan ekipler çalışmalarını yapamıyor. Bunun için 1-2 gün kadar Tüm Edirnelilerden suyu tasarruflu kullanmalarını rica ediyoruz. Edirnelilere daha kaliteli su vermek adına bu çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Edirne’mizin içme suyu ihtiyacını karşıladığımız Kayalı Köy Barajı’ndaki Su Alma Sistemi’ndeki Özel Dalgıç Ekipleri tarafından gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmalarımız devam ediyor. Sizlere daha kaliteli su verebilmek adına zorunlu olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla önümüzdeki günlerde yaşanabilecek daha büyük sorunların önüne geçmiş olduk. Anlayışınız için bir kez daha teşekkür ederiz.

Recep Gürkan paylaştı: 20 Eylül 2020 Pazar

Edirne Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada; “Edirne Merkez içme suyu ihtiyacının Karşılandığı Kayalıköy Barajı’nın dubalı su alma yapısında yapılan bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle Karaağaç mahallesi dışındaki tüm mahallelere 20 EYLÜL PAZAR günü saat 14.00’ten itibaren 48 saat süre ile (22 EYLÜL SALI GÜNÜNE KADAR) su verilemeyeceği açıklanmıştı