İHSANOĞLU FARKLI BİR İNSAN

admin

fikri_yalin_kose

CHP ve MHP’nin ortak Cumhurbaşkanı adayı Prof Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu hafta sonunda Trakya turundaydı. İlk olarak Edirne’ye geldi.  Ortak adayın arkasında öyle görkemli, yanında  devlet gücü olan onlarca TV kanalından yayınlanan bir seçim propagandası yapmıyor

Seçim otobüsü yanında kendini destekleyenlerin, partilerin bölge milletvekilleri ve belediye başkanları ile kendisini merak eden halk vardı.

Bu güç koşullarda adaylığını halka anlatan İhsanoğlu’nda halka karşı sıcak, sade yaklaşımı var. Siyasetçilere has bol laf, nabza göre şerbet alışkanlığı yok. İnsanoğlu kısa cümlelerle sade ve öz konuşuyor. Diyebilirim ki, İhsanoğlu halkın büyük bölümünün özlem duyduğu fakat dillendiremediği örnek bir bilim adamı görüntüsünü yansıtıyor.

Dindarlığının yanında laikliğe ve Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkması, bunu açıkça belirtmesi, Uluslararası sorunları değerlendirmede net tavırları, ülkede birlik ve beraberliğini ön planda tutması,Atatürk’ün ‘yurtta sulh,cihanda sulh’ sözlerini hatırlatarak, ülkede ve çevremizde huzur ortamının sağlanmasındaki kararlılığı,İhsanoğlu’nu günümüz politikacılarından farklı kılıyordu.

Türkiye’de siyasetçilerin görüntüsünü yansıtan hırçınlık, başkalarına çamur atan tavırlarını İhsanoğlu’nda göremezsiniz.  Cumhurbaşkanı adayı konuşmasında kullanacağı sözcükleri özenle seçiyor. Hiçbir zaman kişileri hedef alan suçlamalarda bulunmuyor.

Kendisine yöneltilen sorulara soğukkanlılıkla cevap veriyor.

Kişiliği hakkında üretilen suçlamalara dahi karşı tarafı suçlayıcı değil bu suçlamaların haksızlık olduğunu doğrusunun ne olduğunu açıklayarak cevaplandırıyor.

Günümüzde, sinir harbinin yaşandığı,’çamur at izi kalsın’ sözlerinin geçerli olduğu siyasi ortamda politikacılarımızın İhsanoğlu’ndan alması gereken çok ders olmalı.

Siyasetteki gergin ortam, partililerin çirkin sözcüklerle birbirini suçlamaları ülkede her geçen gün yükselen huzursuzluk, toplumun kamplara ayrılması ancak Ekmeleddin İhsanoğlu gibi düşünen kimselerin etkin göreve gelmeleri ile giderilebilir. Böylece husumetin yerine, barış ve kardeşlik günleri geri gelir, çevremizdeki ateş çemberi dostluk ilişkilerine dönüşür.

Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu gereksiz sözcüklerden kaçınıyor,  Cumhurbaşkanlığının görevleri arasında bulunmayan boş vaatlerde bulunmuyor. Köprü, yol, baraj yapacağım, yürütmenin de başı olacağım demiyor.

Üstleneceği görevi detaylı olarak incelemiş, onun çerçevesinde konuşma yapıyor. İhsanoğlu, Başbakan ve çevresindekiler ile onların arkasına sığınan sözde solcuların suçlamalarına cevap verme gereğini duymuyor. Adeta ‘kem söz sahibinindir’ demek istiyor. Kendisine yöneltilen, ‘CHP içinde size karşı tavır alanlar var’, sorusuna Cumhurbaşkanı adayı, karşılık ‘bu iş bitmiştir’ diye yanıtladı. Ortak aday TV kanallarındaki konuşmalarında olduğu gibi hiçbir zaman gereksiz tartışmalara girmiyor. Soruları soğukkanlılıkla cevaplandırıyor.

 İhsanoğlu’nun hiçbir partiyi suçlayıcı konuşma yapmaması, tüm partilerde dostlarının bulunduğunu söylemesi, birbirine çamur atmayı ilke edinen siyasileri çileden çıkarıyor.

Öyle sanıyorum ki, İhsanoğlunun bu soğukkanlılığı, itidalli davranışı seçime kadar devam edecek.

 Cumhurbaşkanı adayı Edirne’de farklı bir söz söyledi. Kendisine yaklaşıp sorunlarını dile getiren emekçi kesimlerin, esnaf, köylü ve işçiler ile dar gelirlerinin söylemlerinde ülkenin dört bir yöresinde benzerlik olduğunu ifade etti.

Bunu için Bursa Esnaf Dernekleri Başkanının konuşmasını örnek olarak verdi. Ülke nüfusunun büyük bölümünü oluşturan sessiz çoğunluğunun bu yaklaşımı çözüm beklemeleri kendisini umutlandırdığını belirtti.

    Türkiye’de uzun süredir hasreti çekilen, halkın özünü, gerçek kimliğinin göstergesi olan, çevresinde koruma ordusu olmaksızın halkla iç içe olan, toplumla aracısız bire bir ilgilenen İhsanoğlunun bu tavrı sıradan insanlara güven veriyor.

Kim ne derse desin, bu seçimde koşullar ne kadar aleyhinde olursa olsun. TV kanallarının dikkatini çekmemiş olsa da. İhsanoğlu’nun her kesimden halka güven veren bir görüntüsü var. Edirne’deki genel intiba bu. 

 210 total views,  5 views today

Next Post

İstanbul Kültür Gezileri tüm hızıyla devam ediyor

Edirne Belediye Başkanlığı’nca, Edirne’den İstanbul’a kültür gezileri düzenleniyor. Edirne Belediyesi’nce organize edilen İstanbul Kültür Gezilerine katılan vatandaşlar, böyle bir etkinliğin Edirne’de bir ilk olduğunu ve bu gezileri düzenleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başta olmak üzere, tüm belediye ekibine teşekkür ediyorlar. 7 Temmuz 2014 tarihinde Dilaverbey Mahallesi ile Mithatpaşa Mahallesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp