İKİ BAŞKAN ŞANSINI MHP’DE ARIYOR

admin

fikri_yalin_koseMHP İstanbul’da yapılan toplantıda belediye başkanlarını belirledi. Böylece diğer partilerden önce adaylarını netleştirip seçim startını verdi. MHP böylece seçime girecek adayları ile çalışmalarına hız kazanacak.

Partilerce açıklanan belediye başkan adaylarına baktığımızda MHP iki ilçemizde seçime başka partilerden seçilen eski belediye başkanları ile giriyor.

Lalapaşa Belediye Başkan adayı olan Bülent Şanişah Lalapaşa’nın DYP’den eski Belediye Başkanı. Şahinşah belediye başkanlığı sonrası CHP’den adaylığını koydu, seçimi kazanamadı ardından Ak Parti’ye geçti.

Şimdi de MHP’den Lalapaşa Belediye Başkan Adayı oldu. Şahinşah’ın Belediye başkan adayı olması ile bu ilçemizde belediye seçimlerinin çok çetin geçmesi bekleniyor.

Bu seçimde en büyük etken her seçimde saf değiştiren sosyal demokratların son anda kimden yana oy kullanacakları seçim sonucunu belirleyecek.

Bilindiği gibi, bundan önceki seçimde AK Parti adayına oy veren ilçenin CHP kurmayları AK Partiden Ali Osman Uzman’ın seçimini kazanmasını sağlamışlardı.

Bu seçimde de sonucu yine CHP’lilerin oyları belirleyecek. Bunların partilerine oy vermesi halinde Ayhan Günay seçimi kazanmaya yakın aday olarak görünebilir. Lalapaşa’da durum böyle.

Süloğlu’nda da durum farklı değil. Bundan önceki seçimde CHP’den aday gösterilmediği için bağımsız olarak adaylığını koyan ve yüksek oranda oy alarak CHP’nin belediye başkanlığı kazanmasını engelleyen eski belediye başkanı İsmet Balın bu seçimde CHP’den aday olamayınca şimdi de şansını MHP’den deneyecek.

Daha önceki seçimlerdeki gibi oylar bölünmesi durumunda şu an AK Partiden Belediye Başkanı olan, Erol Atik’in seçimi kazanma şansı yükselecek. Lalapaşa’da olduğu gibi Süloğlu’nda da belediye seçimlerinin kıran kırana geçmesi bekleniyor.

Meriç ilçemizde de seçimin karan kırana geçmesi bekleniyor. CHP Meriç Eski Belediye Başkanı Nihat Yörük’ün AK Partiden belediye başkan adayı gösterilmesi ile CHP Belediye Başkanı Erol Dibek’in karşısına güçlü bir aday olarak çıkıyor.

Buradaki seçimin de Lalapaşa ve Süloğlu belediye seçimlerinde olduğu gibi büyük mücadele içinde geçmesi bekleniyor. Henüz adayları açıklanmamasına karşın Enez’de belediye başkanlığı seçimlerinin de bugün için favorisi yok.

CHP eskilerinin AK Parti’de şans aramaları bu partiden aday adayı olmaları ile CHP’nin burada seçimi kazanma şansı tehlikeye girdi. Adayların kesin olarak belirlenmesi ile durum daha da netleşecek. Aynı belirsizlik İpsala ilçesinde de söz konusu.

Şu an CHP’den belediye Başkanı olan Mehmet Karagöz’ün seçimde devre dışı kalması, yerine ön seçimle aday olan eczacı Cenan Tetik’in aday gösterilmesi ve AK Partiden kazanma şansı yüksek olan Mehmet Kerman’a görev verilmesi ile buradaki seçim de zorlu geçecek. DSP’nin ilçede Erol Çınar aday göstermesi, yine eski Belediye Başkanlarından Emin Başaran’ın Saadet Partisi’nden aday olması ile CHP’nin işi daha da zorlaşacağa benziyor.

Uzunköprü’de CHP adayı henüz belli değil şu an belediye Başkanı olan Enis İşbilen’in aday gösterilmesi büyük ihtimal olarak görünüyor. Onun karşısında eski DYP belediye başkanı olan, Ercan Çobanoğlu’nun AK Partiden aday olması ile Uzunköprü’de de belediye seçimleri karın kırana geçecek gibi görünüyor. Burada MHP’nin ve Saadet Partisi’nin alacağı oylar sonuçta etkili olacak.

Havsa ilçesinde görev verilen, adaylığı kesinleşen CHP Belediye Başkanı Oğuz Tekin’in bu seçimde de şanslı olduğu belirtiliyor. CHP’nin Edirne merkez ve Keşan Uzunköprü ilçelerinde belediye başkan adaylığı belirsizliğini koruyor.

AK Parti’nin adayını belirlemesinden sonra CHP’nin de on gün içersinde belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. Belediye başkan adaylarının belirlenmesinden sonra partiler arasında 30 Martta yapılacak seçimler için kıran kırana bir mücadele başlayacak.

Soğuk kış günlerinde bu mücadelenin daha da hareketlenmesi, adayların kamuoyuna yeni gündem maddelerini taşıması bekleniyor. Seçim günlerinin yaklaşması ile il ve ilçeler parlamenterlerin de ilgi alanına girecek.

Gelecek seçimlerde yerini garantilemek isteyen milletvekilleri mahalli seçimlerde adaylarının kazanması için mesailerinin bir bölümünü seçim alanlarında propagandalara destek vermekle geçirecek.

Bu seçim bir anlamda milletvekili seçimlerinin göstergesi olacak.

 253 total views,  2 views today

Next Post

TRAK-DER’ DEN YTB’ YE ZİYARET

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Trakya Uluslar arası Öğrenci Derneği Başkanı Kadir ALKAN ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Ofisini ziyaret ettiler. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Ofisi Koordinatörü Fatih OT’u makamında ziyaret eden Trak-Der yöneticileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp