İKİ BAYRAMI BİRLİKTE KUTLAMAK

admin

Bu yıl dini bayramımız Kurban Bayramı ile, Ulusal Bayramımız Cumhuriyet Bayramını birlikte kutladık. Böyle iki önemli kutlama günlerinin ayni döneme rastlaması çok nadir görünen bir durum.
Her iki bayramının da farklı önemi ve toplum üzerinde değişik etkisi var.
Kurban Bayramı iki dini bayramlarımızdan biri. Tüm İslam ülkelerinde kutlanan kutsal bir bayram.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız ise cumhuriyetimizin tüm dünyaya ilan edildiği padişahlık yönetiminin son bulup, halkın söz sahibi olduğu Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. Yıldönümü, halkımız için iki bayram kutlamak ne güzel tesadüf değil mi?
Kurban Bayramını alilerimizle birlikte coşku ile kutladık. Bizden uzaklarda bulunan yakınlarımızla buluşup hasret giderdik. Bu arada dargınlar barıştı, dostluklar tazelendi.
Cumhuriyet Bayramımız milli duyguların birlik ve beraberliğin, Cumhuriyete bağlılığın bize bu günleri sağlayanları bu bayramla bir kez daha minnetle anılacağı bir gün olarak kutlamak herkesin ortak arzusu olmalıydı.
Bugünkü milli sınırlarımızın uluslararası düzeyde benimsendiği, ülkemizin idare şeklinin “Cumhuriyet” olarak tescil edildiği, günün halka birlikte kutlanacak milli bayram alarak benimsenen bir günün yıldönümünü kutlamaktan daha büyük mutluluk olabilir mi?.
Cumhuriyet Bayramımız bugüne kadar meydanlarda coşku ile kutlandı.Bu bayramlarımızda huzur bozucu herhangi bir adli olay görülmedi.Milli bayramımız her koşullarda şanına layık şekilde kutlandı.
Cumhuriyetin önemi ve bu toprakları bize kazandıran atalarımız, bir kez daha anıldı.
Aradan 89 yıl geçmiş. Bu yıl bakıyoruz, kutlama programında iki görüş ortaya atıldı. Resmi görüşe göre, kutlamanın meydanlar yerine farklı ortamda dar kapsamda kutlanması benimsendi. Bir diğer kutlama talebinde ise her zaman olduğu gibi, halkın katılımı ile meydanda kutlanmasının daha yararlı olacağı savunuldu.
Böylece bugüne kadar görülmeyen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasında iki farklı görüş ortaya çıktı. Milli Bayram kutlaması için böyle bir durumun yaratılması halkın kafasının karıştırılması, ülkede kaos ortamı yaratmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmez mi?
Bayramların ortak görüş olarak meydanda kutlamak milli duyguları tazelemek bugün için daha yararlı olmaz mıydı?
Ülkemizin çevresi adeta ateş çemberi gibi. Bu yetmiyormuş gibi, hiç yoktan bir de “milli bayram kutlama sorunu” yaratmak ülkemiz açısından hiç de hoş görüntü olmuyor. Bayram hepimizin ortak değeri ortak sevgisi bu sevginin çeşitli gerekçelerle farklı yöne çekilmek istenmesi ileride onarılmaz yaralar açabilir. Halkın kutuplaşması ,ülkemizin kalkınmasını istemeyen, karanlık çevrelerin arzuladığı bir durum.Dileğimiz o ki bu ikilik toplumda daha fazla kutuplaşma yaratmadan son bulur.

 250 total views,  2 views today

Next Post

Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Yağmur Engeline Takıldı

Talatpaşa Caddesinde kutlanması gereken Cumhuriyet Bayramı Yağmur nedeniyle Mimar Sinan Salonunda kutlandı. Kutlama törenine Muhalefet partileri katılmadı. Salonda yapılan toplantıda askerlerin kutlama sırasında Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açmaları halktan büyük alkış aldı. Cumhuriyet Bayramı için ilk tören, Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.28 Ekim Pazar günü yapılan törene Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp