İktidar partisi nisan ayını bekliyor

admin

fikri_yalin_koseCHP’de milletvekili adaylarının sıralama sorunu 29 martta çözüme kavuşacak. Ondan sonra adayların yanında kaç aday adayı partisinin başarısı için mücadele edecek, kaç aday adayı “ sıralamaya gidemediğime göre benden bu kadar” diyerek kenara çekilecek,o günün bekleyip göreceğiz.

            CHP’de bugün  milletvekili aday adayları arasında  devam eden  aday olma mücadelesinde birbiri ile ters düşecek durumun görülmemesi demokrasimiz açısından iyi bir sınav oldu. Bu görevi bazılarının desteği  ve bazı basın organları ile sosyal medyada gündeme taşıyarak yapıyor. Bunun da seçimde fazla  etkili olacağına oyları etkileyebileceğine inanmıyorum.

Gelelim İktidar partisi AK Partiye, iktidar partisinde Edirne Milletvekili adaylığı sıralaması konusunda kamuoyunda dillendirilen farklı isimler, farklı sıralamalar var. Bakıyoruz bu günlerde konu ile ilgisi olan olmayan, kısaca sansasyon haber yaratma  peşinde olan  ve aklı esen aday sıralaması yapıyor.

            Bunların bugün için doğrulukla ilgisi olamaz. Aday adayları  milletvekilliği için bugüne kadar  belli sınavlardan geçtiler. İktidar partisinde son sözü Genel Merkezde bu konu ile ilgili birimler belirleyecek. Nisan ayının ilk hafta sonuna kadar milletvekili sıralama listesi belli olmayacak.

Bu sıralama konusunda partililer ser verip sır vermiyorlar. O günü beklemek zorundayız. Bu seçimde eğer, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu   Edirne yerine  başka bir ilden milletvekili  adayı olursa ki,  Edirne dışından  bir ilden aday olmasının hemen hemen  kesin olduğu söyleniyor.

            Bu durumda  iktidar partisi Edirne’den  milletvekili adaylık konusunu bir kez daha gözden geçirmesi gerekir. Sıralamada partililerin tepkisini çekebilecek kamuoyunun kabullenemeyeceği bir aday listesi Edirne’de AK Parti’nin milletvekili seçimlerinde  alacağı oylarını olumsu etkileyebilir.

Edirne gibi, Avrupa kapısı olan,ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir ilde riskli bir liste ile seçime girmek iktidar partisinin prestijini olumsuz  yönde etkileyebilir.

            Genel Merkezin bu durumu da göz önünde bulundurup,   Milletvekili garantisi sağlayabilecek deneyimli başarısı kanıtlanmış bir  aday’a öncelik  tanıyabilirler.

Partililer de bu yönde tereddütleri bulunuyor.  Böyle bir durumda eski milletvekili deneyimli ve birikimli politikacı Prof Dr. Necdet  Budak’a  sıralamada öncelik tanınmasına neden olabilir. Zira, Budak, parlamentoda iki dönem deneyimi olan, Edirne’ye  başarılı hizmet sunan bir akademisyen.

            Geçen dönemde milletvekili sıralamasına giremedi. Buna rağmen partisine küsüp bir kenara çekilmedi. Bir dizi faaliyetlere katıldı. TRT’de program yaptı. Dolaylı olarak da olsa partisinin propagandasını yaptı. Partililer,  Genel Merkezin eski milletvekili. Necdet Budak’ın bu konumunu dikkate alarak, milletvekili sıralaması yapılabileceğini iddia ediyorlar. Bu benim değil görüşme imkanı bulduğum partililerin ortak görüşü.

Diğer yandan Edirne Belediye Başkan Adayı Prof Dr Ahmet Günşen’de  Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

            Günşen, bugüne kadar Edirne merkezde politika yapan ve başarılı olan bir aday adayı.  Milletvekilliği için aday olması durumunda seçimde etkin olan diğer yerleri ilçe ve köyleri nasıl bu başarıyı sağlayacak. Bu da partililerin kafasında soru işareti oluşturuyor.

AK Partide, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi “partim kimi atarsa ona oy veririm”   anlayışı bu seçimde daha önceki seçimlerde olduğu gibi fazla inandırıcı olmayabilir. Özellikle Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Edirne yerine başka ilden aday gösterilmesi durumunda,  bu tereddütler daha da artabilir. Partililerin “ Bakanımız neden bizden değil de başka ilden aday olacak, bu bize haksızlık olmuyor mu?”  diye sormalarında haksızlar mı?

            Müezzinoğlu’nun diğer illerden aday olmaları halinde partiye uzun süre hizmet veren, bu dönemde aday adayı olup adaylık beklentisinde olanların Milletvekili olma özlemleri daha da artacak. Özellikle Edirne’den aday adayı olanların bu beklentilerinin gerçekleşmemesi halinde seçimlere aktif olarak katılmayıp kenara çekilmeleri durumunda parti oylarını olumsuz yönde etkilenebilir.

İktidar Partisi böyle bir olumsuz durumun yaratılmaması için bu seçimde milletvekili aday sıralamasını kılı kırk yararak her durumu dikkate alarak belirleme yolunu seçerek. Sağlık Bakanlığının yaratacağı boşluğu doldurabilecek adaylara öncelik vermesinin iktidar partisinin de yararına olacağı kanısındayım

 108 total views,  2 views today

Next Post

Şehitleri anma gününde mevlit okundu, pilav dağıtıldı

18 Mart Şehitler Günü  nedeniyle Edirne Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce vatandaşlar etli pilav, ayran ve tatlı dağıtımı yapıldı.               Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı ve Şehitler Günü nedeni ile Edirne Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin iş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp