İktidar Partisi’nde mini eğilim yoklaması

admin

fikri_yalin_koseİktidar partisi AK Parti milletvekili aday adaylığı sıralamasında sağlıklı karar verebilmek, halkın görüşünü biraz olsun yansıtabilmek için  7 haziranda  yapılacak seçim  öncesi farklı bir uygulama getirdi. Bir mini eğilim yoklaması yapıldı. Bu oylamada ön seçimde olduğu gibi yargı denetiminde yapılıp partililer yer almasa da meslek kuruluş temsilcileri, partili partisiz olmasına bakılmaksızın oy kullandılar.

Bu  küçük çaplı eğilim yoklamasına katılmak isteyen kitle örgüt temsilcileri Sezai  Irmak Sosyal tesislerine gelip adını ve görev aldığı kurumun adını yazdırıp üzerinde milletvekili olarak tercih edeceği üç karenin yer aldığı ve zarf ile oyunu belirleyeceği   kabine gidiyor. Orada AK Parti Edirne Milletvekili aday adayı olanlar arasından üç numarayı işaretleyip tercihini belirten zarfı sandığa atıyor.

Böyle bir oylama yöntemi her ne kadar kendi seçmeninin tercihini yansıtmasa da, bir anlamda parti dışında olan meslek kuruluş temsilcilerinin iktidar partisinde hangi milletvekilini görmek istediklerini gösteren parti dışı bir eğilimi yansıtıyor.

Bazı partililerin, bu oylamanın her ne kadar partililerin gazını almak sözüm ona eğilimini belirlemek amacıyla yapılan  bir  yöntem  olarak görse de,  yine  bölge halkının talebini dikkate almaya iktidar partisinde görmek istedikleri milletvekili tercihinde bir adım olarak kabul edilmeli.

Burada önemli olan, gerek daha önce yapılan eğilim yoklamasının gerekse böyle ön seçim görünümlü uygulamanın parti  Genel Merkezin kararını ne oranda etkileyeceği önemli.

Eğer parti üst yönetimi, tabandan gelen kararı dikkate alır vereceği   kararı  da ona göre verirse  bu iktidar partisinin başarısını da olumlu yönde etkileyebilir.

Bu mini  oylamada da verilen oyların yer aldığı sandıkların içindeki zarflar daha önce eğilim yoklamasında olduğu gibi AK Parti  Genel Merkezine gönderildi. Son karar orada verilecek.

Bu da Her koşulda milletvekili sıralamasında nihai kararın parti üst yönetimince verileceğini gösteriyor.  Böyle bir yöntem her ne kadar bazı partililerce olumlu karşılıyor görünse de bazı parti mensuplarınca farklı yorumlanıyor “ana muhalefet partisi tabanın sesini dinliyor biz nede aynı yöntemi uygulamıyoruz neden ön seçim yapmıyor, partimiz tabanına neden güven duymuyor” gibi endişeler de var.

Diğer taraftan Ana Muhalefet Partisi CHP’de hafta sonunda  Milletvekili aday sıralaması belli olacak bu seçimde başarılı olanlar yarışın ikinci etabına  başlayacaklar.

İktidar partisi ise bundan bir hafta sonra AK Parti Genel Merkezinden gelecek kararı bekleyecek. Partililer arasında asıl mücadele ondan sonra başlayacak. 3 parlamenter için yarışılacak  Edirne’de Milletvekili kazanma iddiasında olan üç parti var. Bu partiler  tüm hünerlerini, performanslarını  seçimde  başarılı olmak için ortaya koyacaklar.

            Ülkemizde yaşanan son  siyasi çalkantılar su yüzüne çıkan gelişmelerin iktidar partili milletvekili adaylarını zora sokacağı kuşkusuz. İktidar partisi adayları bundan önceki seçimlerde olduğu gibi seçmen karşısında rahat olamayacaklar.

            Birkaç gündür kamuoyuna yansıyan haberler doğruysa bunun illere kadar yansıması kaçınılmaz  olacaktır.

Vatandaşlar, iktidar partisinin milletvekili adaylarına “iktidar partisinde neler oluyor, bunlar doğru mu?”sorusunu yöneltecekler. Bu soruların milletvekili adaylarını terletecek sorular olacak gibi görülüyor.

Muhalefet partileri şu anda rahat gibi görünseler de onlarda da özellikle ana muhalefet partisinde yakınmalara neden olan yan destekler sıkıntı yaratabilir parti üyelerinin bunu ne kadar dikkate alacakları merak konusu. Bu partide üye yapısında da parti ilkelerinden öteye taraf anlayışının ön planda olması, üyeleri oy kullanmada değişik talepleri CHP’ye yakışacak görüntüde olmadığını söyleyebiliriz.

            Adaylığın büyük oranda maddi imkanlara dayanması bu imkanı olmayanların yarışta yaya kalmaları tabanın görüşünü yansıtması açısından olumlu bir gelişme değil. Bu yarışta parti ilkelerini dikkate alarak oy kullanacakların oranı  ne düzeyde kalacak onu da hafta sonunda göreceğiz.

Ön seçinde partililerin benimsemeyeceği adayların sandıktan çıkması iktidar partisinde olduğu gibi. Ana muhalefet partisini de sıkıntıya sokabilir.Önümüzdeki birkaç gün bu yönde sinyaller verecek….

ÖZLÜ SÖZLER

 Yaşlanmak değil ömrümüzün en müşkül işi.

Müşkül odur ki,yaşlanmadan  ihtiyarlar kişi.

 11 total views,  2 views today

Next Post

Önce oralardan başlanmalı

Edirne’de çok sayıda meslek odamız var. Bunlar meslektaşlarının işlerini sürdürebilmesi için kolaylıklar sağlıyorlar. Buralarda yönetici konumunda olanlar üyelerinin desteği ile o makamlara gelirler, asli görevleri de bu. Bu odaların üst birliklerinin çeşitli tarihlerde yaptığı etkinlerden alt yöneticilerin de haberdar edilmesi gerekir, onlar da bu imkânlardan yararlanmalı. Ankara’da koltuğundan başka derdi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp