İl başkanlarından darbe girişimine ortak tavır

admin

İl başkanlarından darbe girişimine ortak tavır (1)

 

 

 

 

 

 

İl Genel Meclisinin olağanüstü toplantısına katılan mecliste temsilcisi olan CHP, AK Parti ve MHP il Başkanları yaptıkları konuşmalarda 15 Temmuzda yapılan darbe girişimine karşı olduklarını ve kınadıklarını belirttiler. İl olarak söz alan CHP İl Başkan Fevzi  Pekcanlı CHP olarak her zaman darbelere karşı olacaklarını belirterek; “15 temmuz Cuma günü akşamı ülkemiz çok ciddi bir darbe girişimi ile karşı karşıya geldi. Az önce Valilik makamındaydık. Özellikle halkın iradesi bu darbe girişimine karşı büyük tepki oluşturması bu anlamda darbecilerin cesaretlerinin kırılması çok önem taşıyordu. Türkiye’nin en eski siyasi partisi ve 93 yıllık geçmişi bulunan bir parti olarak bugüne kadar görmediği darbe kalmayan ve bundan en çok zarar gören bir parti olarak, bu darbe girişimini CHP olarak şiddetle kınıyoruz. Bu arada İl Genel Meclisince hazırlanan kınama bildirisine de imzamızı atıyoruz. Çarşamba günü akşamı saat 21.00’de Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, tüm siyasi parti mensupları Ticaret Borsası ve ETSO ve STK’ların  katılımı ile darbeyi kınayan yürüyüş yapılacak. Bu yürüyüş demokrasiye sahip çıkma adına  bu yürüyüşe tüm halkımızın katılmasını bekliyorum.Bu günlerde birlikte olamazsan siyasi partiler hiçbir yerde birlikte olamaz.Demokrasinin temsil edildiği yerlerden biri de İl Genel Meclisidir. Darbe girişimlerinde bulunanların amaçları gerçekleşmiş olsaydı bugün seçilmiş kimse kalmayacaktı. Seçilen temsilcilerimiz görevlerini yerine getiremeyecekti. Çok feci bir gece atlattık. Milletimize geçmiş olsun diyorum. Bu uğurda şehit olanlara Allahtan Rahmet   yaralananlara acil şifalar  hayatını kaybedenlerin yakınlarına da acil şifalar dilerim. Milletimizin başa sağ olsun” dedi.

İl başkanlarından darbe girişimine ortak tavır (2)

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan  Ak Parti Edirne İl Başkanı Akmeşe, ülke ve millet olarak 15 Temmuz gecesi devletimize hükümetimize ve demokrasimize, birlik ve beraberliğimize kast eden hainler, Bugün için tarihin tozlu raflarına gömülen darbe sözcüğünü bir kez daha gündeme taşıdılar. Kahraman ordumuzun içine sızan bu hainler asla Türk askeri olarak kabul etmiyoruz. Bunlar Üniforma içine gizlenen teröristlerdir. Ordumuz içindeki bu pislikleri temizleyecek Türk milletini vatan ve milletini korumayı sürdürecektir. Kalkışma içinde olan bu azınlık milletimizin tamamının kahramanca karşı koyması sonucunda aşağılık emellerine ulaşamadılar. Bundan sonra da asla ulaşamayacaklardır. Hamdolsun, milletimiz var olsun Fotocular kahrolsun.

İl başkanlarından darbe girişimine ortak tavır (4)

 

 

 

 

 

 

Milletimize bu darbe girişimine dünya görüşü siyasi kimliği ne olursa olsun tek vücut olarak karşı durmuştur. Uçaklara, toplara tanklara tüfeklere karşı kahramanca vücutlarını siper ederek, bu girişime dur demiştir. Söz konusu olan vatansa söz konusu devlet ise yapamayacağı fedakârlık olmadığını göstermiş, ASİL TÜRK MİLLETİ tankın önüne vücudunu siper etmiştir. Verilen bu büyük mücadelede maalesef şehitlerimiz olmuştur. Yaralı vatandaşlarımız vardır. Sivil, asker, polis bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Yaralılara şifalar diliyorum. Şehitlerimiz her zaman kalbimizde yaşayacaktır. Onla tarihimize altın harflerle yazılacaktır. Edirne’de ciddi bir kalkışma olmasa da olayın duyulmasından sonra vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılığa şükranlarımı sunuyorum. Edirne kendine yakışanı yapmış, darbecilere izin vermemiştir. Güçlü bir şekilde haykırmış ve meydanları doldurup duyarlılığını göstermiştir. Bu kararlı duruş sonunda cuntacıların kalkışmasını başlamadan bitirmiştir. Biz bu birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece bu ve buna benzer hain kalkışlar asla hedefine ulaşamayacaktır. Bizler farklı siyasi partilere mensup olabiliriz. Siyasi tartışmalarınız olabilir. Farklı hayat tarzlarımız olabilir. Ama bu ülke hepimizin bizim başka vatanımız yoktur. Demokrasiyi askıya alırlarsa farklı siyasi partilerin olmasının da bir anlamı yok. Demokrasi askıya alınırla siyasi parti de olmaz. Görevini büyük bir fedakarlıkla, devletine milletine bağlı olarak yapan kahraman askerlerimizi gözbebeğimiz gibi koruyor ve koruyacağız.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanımız  Binali Yıldırım’ın  Ana Muhalefet partisi Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli ilk  andan itibaren darbecilere karşı kararlı tutumları ve milletimizin cansiperane meydanlara inmeleri darbe girişimini önlemiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarihi tavrı milletimizi gururlandırmıştır. Bu milletin ferdi olmaktan ne kadar gurur duysak azdır. Allah milletimize bu kötü günleri yaşatmasın. “ dedi.

İl başkanlarından darbe girişimine ortak tavır (3)

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan MHP İl Başkanı Hakan Özkan, 15 Temmuz akşamı Türk Milleti Türk demokrasisi büyük bir saldırı ile karşı karşıya geldi. Üzülerek belirtmeliyim ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızan hain bir gurup tarafından Türk demokrasisine vurulmak istenen bu darbe milletimizin basireti ve dik duruşu ile engellenmiştir. Bu hain gurubu o kadar gözü dönmüş ki, Gazi Meclis olan Türkiye Cumhuriyetini kuran meclisi dahi bombalayabilmiştir. Bunların en ağır şekilde cezalandırılmalarını bakıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin gündeminden darbeler muhtıralar dönemi sona ermiştir. Bunların muhatabı olan bir siyasi partinin temsilcisi olarak, burada ifade ediyorum.            Genel Başkanımız da sürekli söylüyor. Darbeler dönemi bitmiştir. Herkes hukuka ve demokrasiye saygılı olmak zorundadır. Mücadelemiz hukuk kuralları ve demokrasi içinde olacaktır. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun Mücadele demokrasi çerçevesinde yapılacak. Halkın iradesine herkes saygı duyacaktır. Bunun için MHP Genel başkanı 15 Temmuz gecesi saat 11.00 dahi olmadan açıklama yapmış hükümetin ve sivil iradenin yanında olduğunu açıklamıştır. MHP’nin bütün teşkilatları bu darbe girişimine karşı çıkmış her tarafta yapılan gösterilere katılmıştır. Buradan tekrar belirtiyorum. Türkiye Cumhuriyetine yapılan bu hain saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı sonucunda 208 şehidimiz oldu. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet , Milletimize de baş sağlığı diliyorum.” Dedi.

 

 60 total views,  2 views today

Next Post

İl Genel Meclisi Üyeleri'nden darbeye ortak tavır

            İl Genel Meclisinin olağanüstü toplantısında 15 Temmuz günü yapılan Darbe girişimi tüm meclis üyelerinin onayı ile hazırlanan ortak bildiri ile kınandı. Buradaki toplantıya CHP İl Başkanı  Fevzi Pekcanlı, AK Parti İl Başkanı  İlyas Akmeşe, MHP İl Başkanı Hakan Özkan’da katılarak destek verdi.     […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp