İl Çocuk Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

admin

il çocuık koor 3

 

 

 

 

 

 

5395 Sayılı “Çocuk Koruma Kanunu” kapsamında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürlüğünce düzenlenen Çocuk Koruma İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır Başkanlığında İlgili kurum temsilcilerinin de katılımıyla 29 Mart 2016 saat 10.00’da Huzurevi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Cumhuriyet Savcısı Feridun Mirzabey,  Çocuk Şube Müdürü Alptekin Özgen, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Kemal Şen, Edirne Barosu Çocuk Komisyonu Başkanı Av. Nurten Kasapoğlu, İl Özel idaresi, Belediye, Milli Eğitim,  İş-Kur,  Sağlık Müdürlüğü,  İl Jandarma Komutanlığı,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Göç İdaresi temsilcileri katıldı.

il çocuk koordinasyon 1

 

 

 

 

 

 

5395 Sayılı “Çocuk Koruma Kanunu” ile “Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbirlerin Yerine Getirilmesi Amacıyla Kurulan Merkezi, İl ve İlçe Koordinasyonların Çalışma, Usul ve Esasları Yönergesi” nin hükümleri gereğince; Koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesinde kurumlar arası bağlantı, uyum, düzen ve eşgüdümün sağlanması amacı ile İlimizde kurulan Çocuk Koruma İl Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarının ele alındığı toplantıda; İlgili kurum yetkililerince bilgilendirme yapılarak, 2016 yılı uygulama planı değerlendirildi.

Vali yardımcısı Bakır, toplantıda yaptığı konuşmada;  İl Koordinasyon Toplantısının amacının, çocukların korunması ile ilgili olarak kurumlar arası koordinasyonun sağlanması olduğunu belirterek; “koruma ve bakım ihtiyacı olan çocuklarımız için İlimiz bünyesindeki bütün kurum ve kuruluşlarımızla her türlü tedbiri almaktayız” dedi.

il çocuk koortd. 2

 

 

 

 

 

 

İlimizde çocuk alanında hizmet veren tüm kurum ve kuruluşların sunmuş olduğu hizmetlerin katalog haline getirilerek tek bir arada toplandığı Çocuk Hizmetleri Edirne İl Hizmet Kataloğu değerlendirilerek, sunulan hizmetlerin bir bütün olarak tek bir katalogda toplanmasının çocuklarımızın temel hakkı olan ve ihtiyaç duydukları hizmete daha kolay ve etkin ulaşarak, hizmetler hakkında farkındalık kazanmalarında etkili olacağı belirtildi.

Çocuk işçiliğinin önlenmesi ve çocukların dilendirilmesinin önüne geçilebilmesi için Çocuk Şube Müdürlüğü,  Belediye Zabıtası ve İl Müdürlüğü personelimizce oluşturulan mobil ekiplerin sürekli olarak denetim yaptığını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, denetimlerin bundan sonrada devam edeceğini belirterek tespit edilen çocuklar ve aileleri için gerekli yasal işlemler yapılmaktadır dedi.

Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeniyle ülkemize sığınarak ülkemizde “ geçici koruma” statüsü ile barınan ve özel ihtiyaç sahibi grupta yer alan Suriyeli öksüz ve yetim çocuklara ilişkin sunulan hizmetlerin ve ileriye yönelik planlamalarında ele alındığı toplantı;  çocuklarımızın yüksek yararı doğrultusunda tüm kurum ve kuruluşların koordinasyon içinde olması gerekliliği belirtilerek sonlandırıldı.

 

 64 total views,  2 views today

Next Post

Makedonya - Türkiye Kültür Haftası sona erdi

25 martta başlayıp 28 martta sona eren Makedonya- Türkiye Kültür Haftası ve sinema çalıştayı değerlendirme toplantısı yapıldı. Edirne Uluslararası Film Festivali Koordinatörü Murat Tufan bazı eksiklikler olmasına karşı başarılı bir kültürel etkinlik olduğunu belirterek; “^Makedonya-Türkiye Sinema Çalıştayı, Makedonya kültür Haftası etkinliğimiz sona erdi. . Makedonya Kültür Bakanlığı ile Edirne Uluslar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp