İl Genel Meclis üyelerinin İtalya gezisi

admin

fikri_yalin_koseİl genel meclis üyelerimiz başarılı çalışmaları nedeniyle biraz olsun stres atmak ve incelemelerde bulunmak üzere bir hafta süre ile İtalya’ya gitti. Burada tarihi, turistlik yöreleri gezen bu eserler yanında facebookta görüntülerini sergileyen meclis üyelerimiz bu gezileri sırasında İtalya’nın en önemli tarım yöresi, dünyada çeltik ekiminde ön planda olan Po nehri çevresindeki Po ovasında ziyaretlerde bulundu, çeltik hasadını incelediler.

Sanırım bir süre sonra bu gezileri ile ilgili kamuoyunu da bilgilendirecek açıklama yaparlar. Böylece İtalyanların nasıl çeltik ürettiklerini bunda nasıl başarılı olduklarını üreticilere devletin nasıl bir katkısının olduğu yolunda bizleri de bilgilendirirler. Bunu yapmaları gerekir. İl Genel Meclisi gibi bölgemizin yerel parlamenterleri sayılan halkoyları ile seçilmiş kimselerin böyle bir yükümlülüğü olmalı yoksa bu seyahat turistlik geziden öteye geçmez bu da İl Genel meclisinin asli görevi ile bağdaşmaz.

İl Genel Meclis üyesi Erdal Akgün meclisin ekim ayı ilk toplantısında yaptığı gündem dışı konuşmasında meclis üyelerinin İtayla seyahati ile ilgili kısa bir bilgi verdi fakat bu yeterli değil. Akgün bu konuda daha sonra geniş bilgi verileceğini söyledi.

Gönül isterdi ki böyle önemli bir gezi sırasında yanlarına bu konuda uzman birini alarak İtalya’nın tarımı konusunda daha kapsamlı bir bilgi sahibi olmaları, bu bilgilerle bölgemiz çiftçisine yararlı bilgilerin kazanılmasına katkı yapılmış olurdu.

Böyle bir uzmanın olup olmadığı konusunda bilgimiz yok. Kısaca diyeceğim şu bu türde yurt dışı gezileri özellikle uzun süreli olduğu zaman bu gezileri konusunda halkı bilgilendirmeleri gerekir. Bu İl Genel Meclisi gibi önemli bir kurum olduğu zaman ,bu daha da zorunlu hale gelir. Bu gezi sırasında Özel İdare Genel sekreterinin de İtalya yerine İspanya gezisine çıktığı bu gezi sırasında İl Genel Meclis üyesi Mehmet Geçmiş’in de bu geziye katıldığı söylendi. Bu gurupta her halde diğer genel meclis üyeleri İtalya’da çeltik hasadını incelediği sırada onlar da İspanya’da bağ bozumu, üzüm ve üzüm ürünleri ile zeytin ve zeytinyağı konusunda incelemelerde bulundular.

Onların da bu önemli gezi konusunda kamuoyunu bilgilendirmelerinin yararlı olacağına inanıyorum. Bu kurumların harcadıkları her kuruş halkın alın teridir. Halkın bu harcamalar konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. İl Genel Meclisi ve Özel İdare gibi bölgemiz açısından çok önem taşıyan kurum yöneticilerinin bu sorumluluğun bilinci içinde olduğu inancındayım.

          VE BÜROKRATLARIMIZ

Edirne’de bazı bürokratlarımızın görevlerini savsakladığı üzerine vazife olan konulara gereken duyarlılığı göstermedikleri konusunda duyum alıyoruz. Edirne Valimiz (Allah kuvvet versin) yaşı ilerlemiş olmasına, resmi görevinin sonu yaklaşmasına rağmen, insanüstü bir gayretle çalışıyor.

İlin her tarafında hizmete koşuyor. Bugüne kadar benzerine pek rastlamadığımız gayreti gösteriyor. Valimizin görevi etrafındaki bürokratların kendisinin görevi sırasında gereken desteği sağlaması ile daha da verimli olur. Valimizin her gün yurtiçi ve yurt dışından sayısız ziyaretleri oluyor randevu talep edenler oluyor. Bu konuda görevli olanlar gerekli duyarlılığı göstermemeleri, sorunu Valimize zamanında iletmemeleri halinde Valimiz de zor durumda kalabilir. Bu tür organizasyon eksikliği nedeniyle Valimizden gerekli uyarıyı alan bürokratlarımız oldu. Böyle olmasına karşın yine bazı bürokratların “ Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım” anlayışı devam ediyor. Mülki Amir ilimizin en yetkili kişisidir. Onun görevini en iyi şekilde yapmasında çevresindeki bürokratlara büyük ve önemli görevler düşmektedir.

Bu konuda görünen aksaklık sonunda mülki amirine havale edilir buna kimsenin hakkı olamaz. Vali Beyin olumlu çalışmalarına ket vurmaya, kendisine iletilmesi gereken bilgileri geciktirmeye hiçbir kurum yetkilisinin hakkı ve haddi yoktur. Bu da biraz Edirnelilerin siyasi parti yöneticileri ve diğer kamu kurum yetkililerinin bu hataları görmemezlikten gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bürokratlar halka hizmet için vardır, onu savsaklamaya veya yok saymaya kimsenin hakkı yoktur. Bir diğer konu ise bugüne kader gerek valiliğimiz gerekse ilgili birimler kanalıyla Edirne ile ilgili sayısız kitaplar basıldı.  Biz defalarca talep etmemize rağmen bu kitaplara ulaşamadık. Başka illerde basılan bu tür eserler ilk olarak basın kuruluşlarına verilir.

Böyle eserleri basın mensupları haberlerinde kaynak olarak gösterir. Bu ve benzeri eserlerin, okuması bir yana eseri bir kenara atacak veya kütüphanelerinde bulundurup kapağını açıp okumayacak kimselere verilmesinin ne yararı olabilir. Bu yönde Kültür Müdürlüğümüze ve bu yönde yetkili olanlara tekrar iletmek istiyorum.

Bu tür eserler basın kuruluşlarımıza iletilmeli. Ben her gün köşe yazısı yazmak gayreti gösteren biriyim böyle eserlerden yararlanmak istiyorum. Merakım şu acaba bugüne kadar valiliğimiz ve ilgili birimlerce basılan kaç eserimiz lütfedip basın mensuplarımıza verildi. Bu talepte bulunmamızın hakkımız olduğu inancındayım.

Bu konuda daha geniş açıklamayı Vali beyimizle yapacağım görüşmede iletmeyi amaçlıyorum. Bir başka konu ise bazı bürokratlarımızın mesleği ile ilgisi bulunmayan yurt dışı seyahatlere çıktığı yönünde. Genellikle bu tür seyahatler bilgi sahibi olunan konularda yapılıyor.

Bir ziraatçının mesleği dışında bir konu için görevlendirilemeyeceği gibi, yurt dışına çıkan bürokratlarımız da bu hassasiyet dikkate alınarak yurt dışına çıkmaları gerekir. Yetkililer bu seyahatler konusunda yapacakları incelemelerde ilginç sonuçlarla karşılaşacağı konusunda endişelerim var. İnşallah bu şüphelerimde yanılmış olurum…

 121 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu “süt fiyatları yerinde sayıyor”

                      CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunun toplantısı sonucunda çiğ süt fiyatının değişmemesini eleştirerek “biraz insaf diyorum, maliyetler artmasına rağmen çiğ süt fiyatı bir yılı aşkın bir süredir aynı, yazın sıcağında, kışın karında, süt […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp