İL GENEL MECLİSİ TOPLANTISI

admin


fikri_yalin_koseİl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantısında bölgemiz için çok önemli bir konu tartışmaya açılmış. Bilindiği gibi, Edirne’nin özellikle ilçe köylerinin yollarında uzun süredir bakım ve onarım yapılamıyor. İlçelere yakın olan ve karayolları çevresinde kalan köy yollarında sathi olarak yollar asfaltlansa da, ilçe merkezlerine uzak olan köylerin yolları bir türlü onarılamıyor.

Yollarının yapılması için, köy muhtarlarının ve halkın çabaları da yeterli olmadığı için köylülerimiz bu bozuk yollardan gidip gelmek zorunda kalıyorlar.

İl Genel Meclisi toplantısında Karayollarının yolları asfaltlama sırasında yollardan kazınan eski asfalt atıkları gündeme gelmiş. Bu atıklar Karayollarınca bir yerde depo edilerek, asfaltların yamanmasında, bozuk olan yolların kısmi olarak onarılmasında kullanılıyormuş.

Bu atık malzemeler, asfaltlamak için kullanılan malzeme atıklarından oluştuğu için,İl Genel Meclisi üyeleri, “nasıl olsa  köy yollarımızın asfaltlanmasına çare bulamıyoruz, hiç olmazsa bu atık ürünleri köy yolları yapımında kullanalım” diye mülki amirler kanalı ile Karayollarına  teklifte bulunmuş. Karayolları yetkilileri bu atık malzemelerin kendilerine lazım olduğunu,  denetimleri altındaki yol onarımlarında kullandıklarını gerekçe göstererek kabul etmemişler. Bu arada tabii, siyasi yönden güçlü olan yerler ve ana yola yakın köyler bu malzemelerden yararlanarak köy yollarının asfaltlanmasını sağlamış.

Bizde kurumlar arası koordine yeterince sağlanmadığı için, birbirine yardımı sağlanamıyor. Karayollarının atık asfalt ürünlerinin köy yollarının yapılmasında kullanılması, atıl durumda bekletilmesi yerine köy yollarının onarımında kullanılması sağlanamaz mı?

Bu atık malzemeler bir süre sonra belki de kullanılamaz duruma gelebilir. Onları köy yollarımızda kullanıp insanlarımızın yol çilesinden kurtarılması sağlanamaz mı?

  Karayolları imkânları geniş bir kuruluş. Bu kurumumuza ait asfalt atıklarının bir kısmının alınması görevini olumsuz etkilemez.

Fakat bu kurumun atık ürünleri ile köylülerin derdine çare bulunur. Bu desteğin başka illerde daha kolay sağlandığı, atık ürünlerin köy yolları yapımında kullanıldığı yönünde duyumlar alıyoruz.

Her nedense, kentimizde bu imkân yok. İl Genel Meclisi üyelerimizin bu önerilerinin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu isteklerinin yerine getirilmesi için tüm etkili çevrelerin devreye sokulmasında, iktidar muhalefet ayırmaksızın ağırlık konularak, köy yollarının yapılmasına destek olmaları, meclis üyelerinin köylerdeki saygınlıklarını arttıracaktır. Bizler de kendilerine bu yönde destek vermeliyiz.  Yolların onarım sezonu sona eriyor. Böyle giderse, yolları bozuk olan köylerimiz yine bu bozuk olan yollara talim edecekler.

 

TURİZMDE EDİRNE TANITIMI YETERLİ DEĞİL

 

Edirne’nin turizmde gelişmesi için sayısız imkânları bulunuyor. Bunu herkes bildiği halde, bu imkânlardan yeterince yararlandığımızı söyleyemeyiz. Sadece Selimiye Camisi ve birkaç yiyecek ürünü ile günümüzde Edirne’yi tanıtmak mümkün görünmüyor. Kentimize farklı yöre ve ülkelerden turistler geliyor. Edirne UNESCO kanalıyla bir dünya kenti oldu. Kentim bu konumu ilimize gelen insanlara “sen şuraya gideceksin veya şunu yiyeceksin” diye zorlayamazsın. Onlar merak ettikleri yere giderler. Bazı turist rehberleri gelen turistleri sadece Selimiye çevresinde gezdirerek, orada alışveriş yapmalarını sağlayıp, bazen de onu da kısıtlayıp. “siz sadece burasını görün İstanbul Edirne’ye çok yakın oradan alışveriş yaparsınız” telkinlerinde bulunduğunu biliyoruz. Kentimizin dört bir yanı turistlerin ilgisini çekecek, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu. Edirne’nin Osmanlı devletinden miras kalan saray mutfağı yemekleri ve ürünleri var. Onları da ön plana çıkarmalıyız. Sadece üç beş kalem ürünle Edirne’yi tanıtmaya devam edersek bu dar anlayışla bir yere varamayız. Kentimize her dinden insanlar geliyor onları sen şurayı ziyaret edeceksin diye gelen turistleri yönlendiremeyiz.

Bir de kimsenin hesaba katmadığı, aslında turizm için büyük imkân sağlayan, Bahailer var. Onların da en kutsal mekanı Edirne’de bulunuyor.

Hıristiyanların, Musevilerin kutsal mekânlarından turizm konusunda neden yeterince yararlanamayalım. Daha önce de belirttim. Çevremizden üç nehir geçiyor. Onların çevresinin güzelliklerinden faydalanamıyoruz. Yine tarihi Kırkpınar alanı sadece bir hafta hizmet veriyor. 

 187 total views,  2 views today

Next Post

ASKF’den Edirne Belediye Başkanı’na Ziyaret

Bir süre önce yapılan Genel Kurulda seçimi kazanan Amatör Spor Kulüpleri yöneticileri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. ASKF yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Acar Başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaretlerinde, Edirne’de amatör sporun geliştirilmesi daha üst düzeye çıkması için Belediye Başkanı Recep Gürkan’la değerlendirmelerde bulunan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp