İl genel meclisinde cami avlusu tartışması

admin

fikri_yalin_kose            Son aylarda iyice doruğa ulaşan siyasetteki polemik gündemi saptırma tartışmaları bir başka boyut kazandı.

CHP Genel Başkanı’nın önüne yatma sözleri günlerdir tartışılıyor.

Ülkemizde Siyaset tamamen bu sözlerin üzerine odaklandı. Bu sözleri siyasiler kendi çıkarlarına göre yorumlamayı  sürdürdü . Bu önüne yatma sözlerinin yankısı İllere, ilçelere kadar yayıldı.

CHP Genel Başkanını bu sözlerini kınayan protestolar yapıldı. Siyah çelenkler konuldu. Diğer yandan adı geçen vakfın denetiminde mağdur olan çocuklar unutuldu gitti. Bu arada önemli gündem maddeleri bu gereksiz tartışmalar arasında yok sayıldı.

            Edirne İl Genel Meclisinin yeni başkanı Mehmet Geçmiş,  mecliste başkan olarak yaptığı ilk konuşmasında Belediye meclis üyelerini eleştiren özel idarenin kendi binasına yapılan gereğinden fazla harcamaları kapsayan bir haber, eleştiren bir yazı nedeniyle “ Bizi bu göreve halk getirdi.

Hesaplarımız her zaman denetleniyor, biz buralara  “ cami avlusundan gelmedik ”şeklinde ifadesini kullanmasına AK Parti İl Genel Meclisi üyesi Nedret Akbulut balıklama atladı.

            Bu sözün altından çeşitli gerekçeler yaratarak Geçmiş’e yüklendi.

            Doğrusunu söylemek gerekirse CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun sözü gibi bu sözcüğün yerine daha uygun bir sözcük kullanılabilir. Eleştiri zemini hazırlanmasına fırsat verilmezdi.

Örneğin İl Genel  meclisi üyelerinin halk tarafından seçildiğini, ( Bu konu halkı temsil ettiklerini söylemek için “ Biz cami avlusundan gelmedik” diye tartışma yaratabilecek bir söz kullanmak ne derece doğru . Bence hiç manasına yakışmayan gereksiz ve tartışma yaratabilecek bir söz.

            Nereye çekersen, nasıl yorumlarsan yorumlu oraya gelebilecek bir kelam. Başkan Geçmiş’in bu imalı konuşması Akbulut’un bu sözler üzerinden giderek sözlerini başka alanlara çekmesi için fırsat yarattı.

CHP İl Genel Meclis üyelerinin başkanlarının konuşmalarına destek amacıyla yaptıkları konuşmalar da yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

            Geçmiş’in konuşmasında bu sözcüğü kullanıp partisini ve kendisini zor bırakabilecek zemin yaratmasına gerek var mıydı?

Bence buna gerek yoktu. O sözlerin yerine,  aynı suçlamaya yanıt verecek. İl Genel meclis üyeleri halk tarafından seçiliyor ve buna benzer sözler kullanabilirdi.

Onun üzerine bu polemikler hiç gündeme gelmezdi. Aslında bu tür tartışma yaratmak isteyenler “ pireyi deve yaparak” sunduklarına şahit oluyoruz.

İnsanlar özellikle belli mevkide olanlar, halka sorumluluğu bulunan kişilerin ağızdan çıkan sözcükleri tıpkı tüpten çıkan bir diş macunu gibidir.

            Özellikle bazı partilerin özellikle siyasette alet edebilecekleri kutsal mekânlarla ilgili, içine cami sözcüğünün girdiği zaman onun altından her zaman başka manalar üretilir. Bugüne kadar da hep böyle olmuştur.

Sanırım Geçmiş, bundan sonra yapacağı konuşmalarında çok daha dikkatli olması ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir.

            Çünkü karşısında İktidar partisinde olan sayısal olarak az olsa da bu tür konuşmalardan partisine pay çıkarabilecek İl Genel Meclisi kadrosu var.

Başkan’ın İl Genel Meclisindeki  konuşmalarında , böyle gafları her yana çekilebilecek  sözleri kullanarak  arkadaşlarını da zor durumda bırakmaya  hakkı  olmamalı, zira  Türkçemizde kullanılması bilindiğinde  halini anlatabilecek çok daha güzel ve yerinde sözcükler var benden hatırlatması..

BİR SÜRE SONRA EDİRNE MEYVE BAHÇESİNE DÖNECEK

Birkaç yıldır Edirne halkında özellikle köylerimizde sebze ve meyveciliğe karşı ilgi arttı.

            Köylere gittiğinizde özenli meyve bahçelerini kiraz, deveci armudu ve ceviz, badem, sebze bahçelerini görünce mutlu oluyoruz.

Bu bahçelerin önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşması halinde Edirne halkı kendi ihtiyacı dışında İstanbul’a kadar uzanabilecek illere meyve ihraç edebilecek konuma gelecek.

Köylülerimiz klasik tarım ürünleri ile geçimlerini sağlayamıyorlar.

            Her geçen yıl yaşam şartları zorlaşıyor. Bazıları topraktan geçimini sağlayamayarak sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalıyorlar.

Devletin de destek verdiği meyvecilik ve benzeri halkımıza ek gelir getirecek girişimler köylülerimize can suyu gibi gelecek.

Halkımızın bu alanda gayret göstermeleri bahçelerine yeterli hizmeti yapmaları durumunda pazarlarımızda ve çevre il ve ilçelerin pazarlarında yerli meyvelerimiz sebzelerimiz artacak.

ÖZLÜ SÖZLER

            Kötüler kendilerine tahammül edildikçe, hoş görüldükçe, daha çok azarlar.

ŞEYH SADİ-İ ŞİRAZİ

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

 Çam ağacı kendini budar. Üst dalları büyüdükçe, alt dalları  kurur.

 60 total views,  2 views today

Next Post

Eğitimler devam ediyor

Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Aile Danışmanlık Birimi 2016 yılında da eğitimlere devam ediyor. Gençleri madde bağımlılığından uzak tutmak, madde ve madde bağımlılığı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla çalışmalarına devam eden Uzm. Psikolojik Danışman Esra Selvi, İl Müftülüğüne bağlı Melek Hanım, Menzilahir, Yıldırım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp