İl Genel Meclisi’nde otizm konusu gündeme geldi

admin

İl Genel Meclisi'nde otizm konusu gündeme geldi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantısında Otizm konusu gündeme geldi. Özürlü ve Engelli Vatandaşları Koruma Komisyonu Raporu olarak İl Genel Meclisine sunulan rapor hakkında konuşan konu ile ilgili Komisyon Başkanı Arda Yüce, İl Genel meclisinin 2016 yılı ağustos ayı toplantısında komisyona havale edilen bölgedeki Otizmle ilgili konular ve mücadele yöntemlerine değinerek; “ Aileler ve toplum otistik insanlarla beraber nasıl yaşamalıdır. Otistik hastalar hakkında Ulusal düzeyde eylem planı var mıdır? Gerekli seminerler yapılıyor mu? Edirne’de otistik Dernekleri var mıdır?” dedi.

Yüce daha sonra Otizm hakkında yapılan inceleme sonucunda elde edilenler konusunda istatistik bilgiler verdi. Otizmle nasıl mücadele edilir. Aileler ve toplum otizmli bireylerle nasıl yaşamalıdır. Otizmle ilgili ulusal eylem planı ve gerekli seminerler konusuna değindi. Daha sonra konuyla ilgili olarak söz alan Edirne Otizm Derneği Üyesi Eğitmen Nail Yurdusev konu ile ilgili olarak şunlara değindi; “ konuşmada sayısal değerlere girmek istemiyorum. Burada bir otizm dostu olarak konuşmak istiyorum. Bu yönde deneyimim var. Önce Otizm nedir ona değinmek istiyorum. Gelişen genetik altyapıya dayanan karmaşık nörü- biyolejik tabanlı bir gelişim bozukluğundan başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek, bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaşından önce ortaya çıkarak, çocukların sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

İl Genel Meclisi'nde otizm konusu gündeme geldi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünya genelinde okul çağındaki  her 88 çocuktan  birinde . Erkek çocuklarda 3-4 kat daha çok.

Şeker- Kanser- AİDS’den daha fazla görülür.

Ülkemizde tahmini Otizmli birey sayısı 55bin civarındadır. 01-14 yaş gurubunda 15 bin civarındadır.

Aile ve çevresiyle beraber otizmden etkilenen birey sayısı ise iki milyon oranındadır.

Edirne’de il sınırları içinde bilinen tahmini olarak rakam ise 100-120 oranındadır.

Bunlar kesin sayı olmamasının nedeni kurumlar arası iletişimsizlik ailelerin bu yönde rapor almamalarından kaynaklanmaktadır.

Eğitim ve erken tanı teşhisine gelince;Burda Eğitim ve Uygulama Merkezi Saika- Faika  İş Eğitim Okulu.,ÇEM Armağan Dönertaş Çocuk Gelişim Merkezi 4. Rehabilitasyon Merkezi , Trakya Üniversitesi  Özel Eğitim Bölümü, STK’lar  Edirne Otizm Derneği, Trakya Üniversitesi  zihin ve hareket  özürlü Çocuklar için araştırma  uygulama Derneği olarak görev yapmaktadır. Çocukların hareketlerinden şüphelenen veliler anında bir sağlık kurumuna başvurmalıdır. Buradan gerekli yerlere sevkiyatı yapılır. Dünya’da gurup ve bireysel eğitim saatleri 40 saattir. Ülkemizde ise sosyal güvence kapsamında 6-12 arasında yapılmaktadır. Otizm konusunda zorunlu tarama yaygınlaştırılmıştır. Bu farklı illerde farklı sonuçlar vermektedir. Erken teşhis çok önemlidir”diyen Nail yurtsever daha sonra otizm konusunda yapılan çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu. İl Genel Meclisi üyelerinin sorularını cevapladı.İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş yaptığı açıklamalardan dolayı Eğitmen Nail Yurdusev’e teşekkür etti.

İl Genel Meclisi'nde otizm konusu gündeme geldi (3)

 97 total views,  5 views today

Next Post

AKBULUT, İl Genel Meclisi'nde ödenek aktarmalarını gündeme taşıdı

                İl Genel meclisinin Eylül ayında yapılan oturumunda İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nedret Akbulut Ödenek Aktarma konularında açıklama yaptı. Akbulut,” İl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantısında komisyona havale edilen Tarımsal Hizmet Müdürlüğü sulama Kanalı onarım çalışmaları, dere ıslah, Gölet, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp