İl Genel Meclisinden Patlayıcı Deposuna Tepki

admin

Edirne İl Genel Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen Basın Toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclis Üyeleri, Mehmet Uzun, Fedayi Işık, Erol Açık ve basın mensupları katıldı.

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne İl Genel Meclis Toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Uzunköprü’ye bağlı Saçlımüsellim köyü yakınındaki özel orman arazisine yapılmak istenen 140 tonluk patlayıcı, dinamit deposuna tepki göstererek, Bu sürecin 2015 yılından bu yana devam ettiğini, ve Patlayıcı deposu yapılmak istenen yerin 2. Sınıf tarım arazisi olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti, “Kamuoyunda bir takım bilgi kirliliği var. Yanlış anlaşılmalar var. Burada Patlayıcı deposunun kurulmasını şiddetle kınıyor ve şiddetle karşı çıkıyoruz. Bakın diyelim ki bu patlayıcı deposu kuruldu. Burada bir yangın çıksa nasıl söndürülür. Orada 140 Ton patlayıcı olacak. 140 ton patlayıcının patlaması halinde bakın  o bölge, köylerimiz,  haritadan silinir, Büyük bir facia olur. Bakın Lalapaşa tarafında bir çok taşlık alan far, OSB’miz var. Gidin orada bu işi yapın.

   “Ben isterdim ki bütün STK temsilcileri de aynı tepkiyi versin”

Biz bunlara karşıyız. Bir de Havuz medyası var. Çıkmış bizi suçlayarak gündem yaratıyorlar. Yapamayın arkadaşlar. Bu patlayıcı deposunun yapılmaması konusunda en büyük çaba ve hayreti gösteren biziz. Ben isterdim ki bütün STK temsilcileri de aynı tepkiyi versin, versin ki büyük bir tepki ile sesimizi daha fazla duyuralım.

 

Bakın arkadaşlar,  burası bir defa ikinci sınıf bir tarım arazisidir. Buradaki koruma kurulu, tarım il müdürlüğü görüş sorulduğunda burasının ikinci sınıf tarım arazisinden çıkarılarak önce marjinal arazi konumuna soktular. Buda yanlışlığın bir eseri. Bu şirket önce yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı üretim tesisi kurmak istemiş ama bununla ilgili izin belgesi alamıyor, daha sonra burasını patlayıcı deposu haline getirmek istiyor ve bununla ilgili bakanlığa müracaat ediyor. Bakın burada sadece Patlayıcı deposunun yapılmak istendiği bu araziye bitişik konumda tarlası bulunan bir vatandaşımız itiraz etti.  Burada bu tesis kurulursa Ormanlık alanın içinde olacak. Herhangi bir yangında nasıl söndürülecek. Hangi güç oradaki 140 tonluk patlayıcı taşıyan depoyu söndürebilir.

“ Bununla ilgili inşaat ruhsatını verin diye Bakanlıktan Talimat geldi.”

 Kesinlikle Trakya topraklarında böyle bir tehlikeli, yanıcı, patlayıcı bir depo kurulmasını İl Genel Meclisi arkadaşlarım ve ben kesinlikle kabul etmiyoruz. Şunun bilinmesi gerekiyor, Bu gibi projeler Özel yapı konumunda olduğu için direk Bakanlıkça onaylı ve itirazların da tümü Bakanlıkça değerlendirildi. İnşaat ruhsatının verilmesi içinde Bakanlığın resmi yazısı İl Özel İdaresine gönderildi. “Planlarda sıkıntı yok, Tehlikeli bir durum yok. Bununla ilgili inşaat ruhsatını verin diye talimat geldi.”

Değerli Arkadaşlarımı şunu anlamakta zorluk çekiyorum. İl Genel Meclisini kötüleyen, İl Genel Meclisi’nin bu planlarda yeteri kadar tavır alamadığın söyleyen birçok hem basın, hem de sosyal medyada eleştiriler oldu. Ama ne yazık ki Havuz Medyasının Edirne temsilcisi olan arkadaşım, hem basında hem de sosyal medyada beni eleştirmeye devam etti. Gerçekten çok üzüldüm.” dedi.

 182 total views,  2 views today

Next Post

Ahilik Haftası Kutlandı

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında önceki gün Sanayi Sitesi Sosyal tesisleri Salonunda düzenlenen törene, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (EDESOB)Emin İnağ,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp