İl Genel Meclisi’nin 20 gün sürecek bütçe görüşmeleri başladı

admin

Edirne İl Genel Meclisi İl Özel İdaresinin ilgili kanunu uyarınca 20 gün devam edecek olan 2016 yılı kasım ayına ait toplantısı başladı.

Gündem gereği ilk olarak açılış ve yoklama yapıldı.

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında toplantıda daha sonra Ekim ayının 5. Bileşimine ait tutanak özeti okundu.

Ardından  Mali Hizmetler Müdürlüğünden gelen ödenek aktarma  teklifinin görüşülmesine geçildi.

il-genel-meclisi-toplantisi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra bütçe hakkında konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, bu ayın İl Genel meclisi için çok önemli bir ay olduğunu belirterek ,” Edirne ilimizin 9 ilçe 255 köyümüzün yatırım programlarının görüşüldüğü 2017 yılı içinde harcamalarının düzenlendiği bir toplantıya başladık. Bununla ilgili bütçe oylatmadan önce ,İl Özel İdare Bütçesiyle ilgili bir hatırlatma yapmak isterim.5302 sayılı yasanın 44. maddesi İl Özel idaresiyle ilgili ilin  konumuna uygun olarak hazırlanan bütçe iki yıl içini kapsayan gelir ve gider tahminlerini gösterir. Gelirlerin toplanmasına  ve harcamaların yapılmasına izin verir.Bütçeye ayrıntılı harcama programlarıyla finansman programları eklenir.

il-genel-meclisi-toplantisi-3

 

 

 

 

 

 

 

Bütçe yılı devletin mali yılıyla aynıdır. Bütçe dışı harcama yapılamaz.  Vali ve harcama yetkisi verilen diğer görevliler bütçe ödeneklerinin yerinde harcamasından da sorumludurlar. Buna göre hazırladığımız  bütçenin kesinleşmesinin ardından tüm harcamalarından İl Özel idaresinin başı olması nedeniyle Valimiz sorumludur. Onun emirleri doğrultusunda  yine İl Özel idaresi sorumludur.yine 5302 sayılı yasanın 45.maddesinde vali tarafından hazırlanan bütçe tasarısı eylül ayı başında  il encümenine sunulur. Bu sunum yapıldı. İl encümeni de görüşünü belirtti. Encümence değişiklik yapılmış . Valimizce 50  milyon lira olarak gönderilen bütçe iller bankası ve faiz gelirlerinin olduğu gerekçesiyle  55 milyon olarak şekillenmiş  bu gelir gider hesaplarıyla bütçe taslağını da eklenmiştir. Valimizce İl Genel meclisine sunulan bütçe tasarısı sizlere sunuldu. Bir ay süresince bunu tartışacağız. Görüşmeler sırasında gider artırıcı gelir azaltıcı düzenleme yapamaz bütçe tasarısının süresi içinde kesinleşmemesi durumunda valinin görüşü ile birlikte durum içişleri bakanlığına İçişleri bakanlığı da bununla ilgili 30 gün içinde karar verir. Sadece Diyarbakır ilinde böyle olumsuzluk meydana gelmiştir. Bu il iki yıl onay almadan çalışmış. Vatandaşlar mağdur edilmiştir. Bunu bilgi notu olarak sunuyorum” dedi.

Geçmiş, daha sonra plan ve bütçe komisyonu sevkini meclis üyelerinin oyuna sundu ve yeni yıl bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

il-genel-meclisi-toplantisi-2

 90 total views,  2 views today

Next Post

CHP’li gençlerden Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan baskıya tepki

              Saraçlar Caddesinde düzenlenen toplantıda CHP Edirne Gençlik kolları, Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyona tepki gösterdi.   Yapılan toplantıda konuşan CHP Gençlik Kolları Başkanı Kutay Özköse, bugünkü rejime karşı olan hatta bu rejimin, Cumhuriyetimizin ismini taşıyan gazeteye tahammülü olmayan, nefret siyaseti yapan partiye karşı, tek adamı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp