İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt´ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

admin

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu nedeniyle yayınladığı mesajda; “Değerli Eğitim Yöneticileri, Öğretmenler, Kıymetli Veliler ve Sevgili Öğrenciler; 2017-2018 eğitim – öğretim yılı 1. Döneminin sonuna geldik. Bugün şehrimizde okul öncesinde 6.566 ilkokulda 15.994, ortaokul 17.649, orta öğretimde 15.458 ve özel eğitimde 423 olmak üzere toplam 56.090 öğrencimiz velileri ile birlikte ilk dönem karnelerini alma heyecanını yaşıyorlar.Eğitimin değeri her şeyin üzerindedir. Eğitim camiası olarak yürüttüğümüz tüm çalışmalarda, daha güzel bir gelecek beklentisi ile eğitimi bir adım daha ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz. Tüm kurum ve paydaşlarıyla aynı ideali paylaşan büyük bir aile olmamız, başarımızda en önemli etkendir.Bugün gelecek için daha azimli, daha kararlı ve daha umutluyuz. Bugün her zamankinden daha fazla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir.” veciz sözündeki hedeflere ilerliyoruz. Çünkü her birimiz çok iyi biliyoruz ki; eğitimin kalitesi, ideal bir geleceğin teminatıdır.

Değerli Anne Babalar,

Eğitimde başarıda, en büyük payın sahibi öğretmenlerimizin yanında, çocuklarının iyiliği için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen velilerimizdir. Aile ortamı, en az okul kadar çocuklarımızın geleceğini etkileyen en güvenli limandır.Hızına yetişemediğimiz teknoloji çağında ortak akıl ve ortak çaba, eğitimin vazgeçilmezi haline gelmiştir. İnanıyorum ki, paha biçilmez değerlerimiz, çocuklarımızın umutlarının gerçekleşmesinde en önemli katkı ailelerin bilinçli desteğidir.Karnelerdeki iyi notlar ders başarısı hakkında bilgi verse de başarının tek ölçüsü olmadığını bilmenizi isterim.  Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken sadece iyi ve kötü notlara bakmak yerine çocuğunuzun özelliklerini fark etmeye, onların eksiklerini ve gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu belirlemeye çalışınız. Çocuğunuzun elindeki karne, onun olduğu kadar sizlerin de onlar üzerindeki sorumluluklarınıza yönelik değerlendirme yapmanızı gerektiren bir belgedir.  Bir anne ve baba olarak onun başarısı için neleri yeterince yaptığınızı ve yapamadıklarınızı görmenizi sağlar.Başarıyı nasıl sahipleniyorsak, başarısız gördüğümüz durumların sorumluluğunu üstlenmek erdemine de sahip olmalıyız. Bu sorumluluğu, sadece bu minicik yüreklerin omuzlarına yüklemek, biraz haksızlık değil mi? Bu yüzden veliler olarak kendimizi de sorgulamak zorundayız. Çocuğumuzun başarısı elbette bütün velilerimiz için mutluluk ve gurur vesilesidir. Başarılı olan bütün velilerimizi buradan tebrik etmek istiyorum. İstediğimiz başarıyı elde edemeyen öğrencilerimizin velileri elbette bu duruma üzüleceklerdir. Fakat bu üzüntüyü bir suçlamaya dönüştürüp çocuklarımızı üzmeyelim. Onların hassas dünyalarında koparacağımız fırtınaların yol açtığı hasarlar, telafisi mümkün olmayan felaketler doğurabilir. Bu yüzden anlık öfkelerimizin yol açtığı bu tür yıkıcı tavırların, çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine hiçbir katkısı olmayacaktır. Bunun yerine önce kendimizi sorgulamak, çocuğumuzun eğitiminde aksayan yönleri tespit etmek, bu eksikleri gidermek adına öğrencilerimizle yetişkin bir birey olarak oturup konuşmak ve en önemlisi bu sorumluluğu paylaşmak en doğru bir hareket olacaktır. Sizlerden beklentimiz, karnelerimiz nasıl gelirse gelsin çocuklarımıza vereceğimiz en büyük hediye onlarla beraber zaman geçirmektir.

Sevgili Öğrenciler,

Hayatta başarı için önce inanmak, sonra da hedefe varana kadar yılmadan çalışmak gerekir. Bazılarınızın çalışıp sorumluluklarını yerine getirmenin huzuru içerisinde iyi bir karne beklentisi,  bazılarınız da ise iyi değerlendirilmemiş, iyi performans gösterilmemiş bir dönemin ardından kırık bir karne ile karşılaşmanın kaygısı ve üzüntüsü var.  Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin tamamının başarısı ve daha güzel bir gelecek beklentisi ile ümidimizden hiç bir şey kaybetmeden çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Geleceğin Türkiye´si sizlerin özgüveni, sorumluluk bilinci ve gayretleri ile inşa olacaktır. Başarınız başarımız, mutluluğunuz mutluluğumuz, üzüntünüz bizim üzüntümüzdür. Sizleri ve geleceğinizi önemsiyoruz. Bütün bu gayretimiz, çalışmalarımız, hayallerimiz; gündelik telaşlarımız bile sizin adınıza. Çünkü hayatımızı anlamlı kılan sizlersiniz. Sevincimizde de kederimizde de siz varsınız. Zamanınızı ekranlarda değil, akranlarınızla ve ailenizle geçirin.

Değerli Meslektaşlarım,

Ne mutlu ki Edirne’mizde,  sizler gibi eğitimin kalitesini arttıran donanımlı ve fedakâr bir eğitim kadrosu ile beraber çalışıyoruz. Bu kadronun, vatanını ve milletini seven, geçmişine bağlı, Atatürk’ün aydınlık Türkiye’sini geleceğe taşıyacak azimli öğrenciler yetiştirme hususunda üzerine düşeni eksiksiz yerine getirdiğine inanıyorum. Eğitimin lideri, geleceğin mimarı siz fedakâr öğretmenlerimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Her şey sizin, şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir. Gelecek sizin ufuk çizginizde, paha biçilmez emeğinizdedir. Bu milletin her bir ferdi sizlere minnettardır.

Bu duygu ve düşüncelerle; sevgili öğrencilerimizi, değerli eğitim çalışanlarımızı ve fedakâr velilerimizi başarılı bir eğitim öğretim dönemi nedeniyle tebrik ediyor, sağlık, huzur ve başarı dileklerimle, saygılar sunuyorum.”Dedi

 186 total views,  2 views today

Next Post

Meriç Yer Fıstığı tescillendi

Meriç ilçesinde üretilen yer fıstığı ‘Meriç yer fıstığı’ markasıyla tescil aldı. İlçenin katma değeri yüksek ürünlerinin başında gelen fıstığın markalaşması idareci ve üreticilerde büyük sevinç yarattı. Meriç Kaymakamı Erinç Demir, alınan tescilinin fıstığını Türkiye genelinde tanıtımına büyük katkı sunacağını belirtirken Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin de fıstığın Türkiye pazarında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp