İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı

admin

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından periyodik olarak düzenlenen, ‘İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nın 30.cusu, Edirne’de başladı.

Edirne Margi Otel’de düzenlenen, 30.’uncu İl Müftüleri İstişare Toplantısı’na, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başta olmak üzere, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, 81 ilin müftüsü ile Bosna Hersek Reisü’l –Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç, Bulgaristan Müslümanları Baş müftüsü   Mustafa Hacı Aliş,  Kosova İslam birliği Başkanı Naim Ternava, Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Süleyman Redcebi, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rifat Fezjic, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Moldova İslam Birliği Başkanı, Sergiu Sochirca, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Arnavutluk İslam Topluluğu Başkan Yardımcısı Ali Zaimi katıldı.

İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

30.’uncu İl Müftüleri İstişare Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Selimiye Camii Baş İmam-Hatibi Süleyman Demiray’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün ardından bir konuşma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Fatihin, çocukluğunun, gençliğinin geçtiği bu dualı topraklarda böyle bir toplantının yapılması bizi ziyadesi ile mutlu etmiştir dedi.  Şahin, “Edirne farklı bir ildir, Edirne Sultanların şehri şehirlerin sultanıdır. Edirne İstanbul ve Bursa’dan sonra en fazla tarihi eseri olan bir ildir. 15 Selahatin camisi ve Sinan’ın eserleri ile bezenmiş bir şehirdir Edirne. Edirne sadece insanların değil, taşların bie hayat bulduğu bir şehirdir. Batıdan gelen işgallerle masum bir şehirdir. Değerli başkanım insanların gözüne girmek kolaydır ama önemli olan insanların gönüllerine girmek ve taht kurmaktır.  Kalplerin fethi her şeyden önce gelir, insanlara islamı öğretecek olan sizlersiniz. Ecdadımız burada önemli eserler bırakmıştır. İnsanı ayakta tutan dindir ve inancıdır. Edirne halkı bu gün gerçekten son derece önemli tarihi eserleri korumuştur. İslamı kaynağından dosdoğru öğretecek olan din görevlilerimizdedir.  Bu toplantı bizim için son derece önemlidir,  Balkanlara açılan bir kapıda Avrupa’nın Asya’ya bakan kapısında bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde projesi tamamlanacak olan müftülük külliyesinin değerli başkanımızın desteği ile hız kazanacağını umut ediyorum” dedi.

İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda son olarak konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ölümler arasında ayrım yapmanın insanlığa yakışmadığını belirterek, “Ölümler arasında ayrım yapmak insanlığa yakışmaz. Katliamlar arasında ayrımcılık yapmak insanoğlunun kari değildir. Şiddet ve terörün seküler temellere dayandırılmasıyla, sözde dini temellere dayandırılması arasında fark gözetmek, ayrımcılık yapmak doğru değildir. Vahşete dayalı ölüm, vahşete dayalı ölümler Şam’da Bağdat’ta olmasıyla Paris’te olması arasında hiçbir fark yoktur. Dehşet ve katliamların, Nijerya’da, Yemen’de meydana gelmesiyle Berlin’de, Londra’da, Washinton’da, New York’da meydana gelmesi arasında herhangi bir fark gözetilmemelidir. Eğer dünya bu ölümlerin hepsine ama hepsine bu katliamların tamamına, din, mezhep, coğrafya, bölge ayırımı yapmaksızın aynı tepkiyi vermiyorsa, işte asıl insanlık o zaman tümüyle ölüme mahkum olur. Son günlerde bunu acı acı yaşıyoruz ve ibretle bütün dünyayı çağdaş dünyayı izliyoruz. Bir tarafta son 10 yılda İslam coğrafyasında acılarla kıvranan 12 milyon insan katledildi, yok edildi ama geçen hafta Paris’te yine aynı şekilde hiçbir müminin, hiçbir akli selimin kabul etmeyeceği bir şekilde 12 insan hunharca katledildi. Ama 12 milyon insanın katline ses çıkarmayan insanlığın sadece 12 kişiye düzenlenen bir cinayet sebebiyle ayağa kalkmasını da biz hep birlikte ibretle izledik ve insanlığın bir an önce bu noktada kendisine gelmesi gerektiğini ifade etmek isterim” diye konuştu.

30.cu İl Müftüleri  İstişare Toplantısı 3 gün boyunca devam edecek.

İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı (4)

 

 

 

 

 


İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı (2)

 

 

 

 

 

İl Müftüleri istişare toplantısı yapıldı (3)

 11 total views,  2 views today

Next Post

İnağ'dan Ölçü Aletleri Konusunda Uyarı

EDESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ KONUSUNDA UYARDI Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ  esnaf ve sanatkarları uyararak ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin Şubat Ayı sonunda sona ereceğini bildirdi. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre, ölçü ve ölçü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp