İl Ticaret Müdürü Mahmut ALTUN Radyo Su’nun CANLI Yayın konuğu oldu

admin

18-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Edirne’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam eden “AHİLİK HAFTASI”  kapsamında  İl Ticaret Müdürü Mahmut ALTUN Edirne Ajans Medya Grubunu ziyaret Ederek  Radyo SU’nun canlı yayın konuğu oldu.

Edirne Ajans Medya Grubu Şirket Müdürü Necmi Engin’in sunduğu “GÜNDEM ÖZEL” programına konuk olan ALTUN burada yaptığı açıklamada, AHİLİK’in önemine ve tarihçesine vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti, “Ahilik her şeyde olduğu gibi ihtiyaçtan doğan bir kurumdur.

           “AHİ Teşkilatı Türklerin Anadolu’ya geçişiyle birlikte olmuştur”

Yani bugünkü Esnaf ve Sanatkarlar teşkilatının dünkü karşılığı, Ahilik teşkilatı Türklerin Anadolu’ya geçişiyle beraber Anadolu’da yerleşik olan bir takım unsurlar vardır. Burada Anadolu’ya geçen Türklerin içersinde Esnaf ve Sanatkârlar var. Bu Esnaf ve Sanatkârlar oradaki Yabancı Esnaf ve Sanatkârlara karşı kendilerini bir şekilde göstermesi lazım. Bunun için bir araya gelerek güç birliği yapıyorlar ve bir teşkilat yani AHİ teşkilatı kuruyorlar. Daha sonra yayılıyorlar ve ürettikleri malı pazarlamaya başlıyorlar. Yani AHİ teşkilatı Türklerin Anadolu’ya geçişiyle birlikte olmuştur. Ahi Teşkilatı Türkleri Göçebe Hayattan yerleşik hayata zorlamıştır. Yani esnaf bir yerde oturmuş, dükkân kurmuş ve orada çalışmaya başlamış.

AHİLİK, Hacı Bektaş-ı  Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır.  Ahiliğin kendi kural ve kurulları vardır. Bugün nasıl bazı kurallar var sa o zaman da bu kurallar varmış. Mesela ayakkabı üretiyorsanız yada satacaksanız demişler ki şu, şu maddeler ve özellikler olmak zorunda. Ayakkabı şu kalitede olacak. Ahi Evran esasında SARAÇ’tır. Eğer o kalitede üretim olmazsa ceza veriliyor, esnaf direnirse   o esnafın “papucu dama atılıyor”. Yani iş yaptırılmıyor. O dönemlerde Esnaf ve Sanatkâr gündüz işinde akşam da eğitime katılıyor muş.  Yani sadece çalışmak değil bir taraftan da eğitim almak gerekiyormuş.

         Yarın (21 Eylül 2017 Perşembe)   Saat 12:00’de Şed Kuşatma Töreni yapılacak.

Konuşmasına AHİLİK HAFTASI kapsamında yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren ALTUN, “21 Eylül 2017 Perşembe günü Ticaret İl Müdürlüğümüzce Saat: 12.00’de Sanayi Sitesi Sosyal tesisleri salonunda Şed Kuşatma töreni yapılacak. Daha sonra İlimizin Ahisine, Kalfasına, Çırağına, ödülleri takdim edilecek. Ahilik Haftası anısına yaptırılan duvar saatlerinin ödül törenine katılan misafirlere verilmesi,  tören sonrasında Ticaret İl Müdürlüğü ve Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından törene katılan halkımıza pilav ikramında bulunulacak. 22 Eylül Cuma günü de esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Eski cami’de Mevlit okutulacak.” dedi.

 242 total views,  2 views today

Next Post

GÜRKAN, Halkın içinde olmayı tercih ediyor

Göreve geldiği ilk günden bu yana başta Edirne’liler, STK temsilcileri, Edirneli esnaf ve muhtarlarımızla sürekli temas halinde olan Belediye Başkanı Recep Gürkan, onları ziyaret ederek hal hatır sormayı ve dertlerini de dinlemeyi ihmal etmiyor.                 Önemli bir programı olmadığı zamanlarda,  Haftanın büyük bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp